Solina Dam
Solina, Poland

Solina Dam (Poland) - dam on San River

Where is located Solina Dam?

Address of Solina Dam is Solina, province Podkarpackie, Poland
show on map

When was built Solina Dam?

Built date of Solina Dam is 1961 - 1968

Solina Dam

Facts, informations and history of Solina Dam

The dam project on the San River was created in 1921, preparations for construction began in 1937, but they were interrupted by the outbreak of war.

Thousands of people had to be displaced before the dam was built, abandoned buildings were dismantled. A few villages were found under the water.

With an 81.8 m high dam in Solin near Lesko, it is the highest hydrotechnical building and dam in Poland.

Tama created a lake with a capacity of 474 million m², an area of ​​over 2,100 ha and a maximum depth of 60 m, it covered 27 km of the San River and 14 km of Solinka, with a total coastline length of 150 km.

At the dam there is a hydroelectric pumping hydroelectric plant with four Francis turbines of installed power: currently 136 MW after modernization of 200 MW and annual production of 112 GWh.

Over 2000 workers worked on the construction of the dam, despite the difficult working conditions none of them died.

820,000 cubic meters of concrete were used for construction, with 1.7 million tons of aggregate and 200,000 tons of cement for its production. The dam weighs approx. 2 million tons. The volume of concrete is 760 thousand m²

The whole is divided into 43 sections. Communications and control galleries with a total length of 2 km run on 4 levels inside the structure. Excess water is discharged through 2 steep downpipes, which makes the water drop look very effective.

The Solina - Myczkowce Hydroelectric Power Plant team also has a dam in Myczkowce, 430 m long, 23 m high and 216 thousand m².

Architect of Solina Dam

Architect of Solina Dam is Karol Pomianowski
Karol Pomianowski

Construction/building type

Building Solina Dam is of type Dam, Dam

Other dimensions, parameters and frequently asked questions

Solina Dam

How many meters have Solina Dam?

Solina Dam have length 664 meters

What material is the building made of?

Solina Dam is made of the following materials: Reinforced concrete

Cost

Build cost of Solina Dam is PLN 1.5 billion

Other names

The building is also known by other common names or in the original language, i.e. Zapora w Myczkowcach

Official website

The official website of the building, where up-to-date information can be found, is http://solina.pl

Comments to Solina Dam (129) Average rating: 4,0 Add comment    /    Rate building

Your opinion
#0
Share your impressions... write something about the building...
4,0  /  5
Average rating

Based on 129 comments
Krzysztof
#129
Krzysztof
11 months ago
Wspaniała budowla w malowniczej okolicy Bieszczad. Malownicze miejsce do wypoczynku. Życzliwi mieszkańcy. Robi wrażenie.
Overall rating: detailed ratings
Jurek M.
#128
Jurek M.
1 year ago
Byłem dzieckiem,w latach 60-tych gdy budowano zaporę.Podczas pobytu w prewentorium w Ustrzykach Dolnych pojechaliśmy zwiedzić tą ogromną budowę
Magda
#127
Magda
1 year ago
Możliwość zwiedzania zapory to fajna atrakcja jeżeli jest się w Solinie. Niestety organizacja w punkcie to masakra. Na stronie widnieje informacja o braku możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc za pomocą telefonu albo e-maila. Gdy dojechałam na miejsce okazało się że wszystkie miejsca na cały dzień są zarezerwowane za pomocą telefonu. Błędne informacje dezorganizują cały zaplanowany wcześniej dzień. Duży minus dla pań pracujących w punkcie
Overall rating: detailed ratings
Edmund Aszkiełowicz
#126
Edmund Aszkiełowicz [http://Gen. Andersa, 30]
5 years ago
Przy budowie zapory zginęło dużo ludzi. Patrz Albin Siwak - "Bez strachu" t. III
Marianna z Inowrocławia
#125
Marianna z Inowrocławia
8 years ago
Zapora robi wrażenie. Z zewnątrz pięknie ją widać z mostu na Sanie oraz ze stateczku płynąc po zalewie. Koniecznie należy ją zwiedzić od środka. Kiedy się jest 5 metrów pod dnem Zalewu Solińskiego, to chce się jak najszybciej znaleźć na powierzchni ziemi :) Jest tam tylko 6 *C , a poza tym ta świadomość tego gdzie się znajdujemy.....
Kazimierz Majka
#124
Kazimierz Majka [http://www.ecol.com.pl]
8 years ago
Szefem nadzoru budowlanego zapory był inżynier Marian Karaś- budowniczy kilku polskich zapór. Poznałem go na budowie zapory dla zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik. W środowisku firm i ludzi budujących obiekty hydrotechniczne uchodził za najbardziej wymagającego i niezwykle konsekwentnego inżyniera. Wybudowane przez inżyniera Mariana Karasia zapory są trwałe i bezpieczne! Pan Marian Karaś już nie żyje. Spoczywa na cmentarzu w rodzinnym Sanoku. Cześć jego pamięci. Kazimierz Majka
natalia frączek nana12
#123
natalia frączek nana12
9 years ago
Byłam.....widziałam....i jestem zadowolona. Jeśli ktoś ma dylematy to polecam. Najfajniejsza jest przejażdżka statkiem lub rowerkiem wodnym! Bardzo polecam i pozdrawiam :)
Henry
#122
Henry [http://www.solina.pwi-pl.com]
10 years ago
Solina i okolice to przepiękne turystyczne tereny na Podkarpaciu
sandra
#121
sandra
12 years ago
no ciekawe ze nikt nie zginał, bylam wewnatrz zapory i pokazywano nam filmy czy zdjecia i koles mowil ze jak zalali betonem to wpadaly czaami konie z wozami i ludzmi i nikt ich nie wyciagal!!!
Wojtek
Wojtek
2 years ago
Ten "koleś" tam był i to widział?
Aza
#119
Aza
12 years ago
W Solinie jestem pierwszy raz... przepiękne widoki a zapora robi wrażenie... polecam wszystkim... Bieszczady są cudne i takie nasze....
Maria
#118
Maria
12 years ago
Wruciłam właśnie z Bieszczad to co zobaczyłam to mam świadomośc że zostanie w mej pamięci do końca moich dni . Krajobraz jak w bajce tylko patrzec i podziwiac jak piękne są Biedzczady :)
waldek
#117
waldek
12 years ago
Przy samej tamie też wypadki śmiertelne były ale pewnie wieści o tym na dnie jeziora pozostały. Ja mam w pamięci ten niesamowity plac budowy i małe drzewka które teraz są potężnym drzewami. Dla mnie Solina to tamta z lat 60-tych a nie ten blichtr i tandeta obecna.Ktoś kto nie znał jej z przed lat ma prawo i niech się zachwyca tym co jest teraz. Ja powracam tam często ale omijam ją w lipcu i sierpniu.
waldek
#116
waldek
12 years ago
Jako dziecko pamiętam że wypadki śmiertelne były bo głośno o nich mówiono. Ktoś kto mieszkał wówczas w Solinie zna "zakręt śmierci"i wie ile istnień ludzkich pochłonął.Kierowcy ciężarowych wozów dowożący kruszywo z Bóbrki czy cement z Uherzec mogli by na ten temat wiele powiedzieć.Ci ludzie też brali czynny udział w budowie zapory. cd
waldek
#115
waldek
12 years ago
Mieszkałem tam w latach budowy 1963 - 1070 i ze zdziwieniem czytam że przy budowie nikt nie zginął.Może tak wówczas wykazywano żeby statystyki grały i ten fakt nadal jest powielany.
aniaanis
#114
aniaanis
12 years ago
Byłam w Solinie pare dni temu.Zapora i widoki robią wrażenie,ale pole namiotowe(to przy zaporze) i sama miejscowośc juz nie. Warunki sanitarne na polu z lat 70-tych, woda ciepła (nawet gorąca!!!!) jest o określonych godzinach i to jest OK. Za prysznic sie nie płaci, ale kapiel nie należy ,naczynia myje sie w zlewie do mycia nóg bo ten właściwy zapchany i cuchnący. pola nie polecam.Piwo w Solinie najmniej 5 zeta i to takie co normalne stoi 2 zeta MIMO WSZYSTKO WARTO PRZYJECHAC
Z wycieczki
#113
Z wycieczki
12 years ago
Tak słyszałam o tym wypadku .To było straszne dzień przed byłam tam z grupą naszego obozu na ten wypadek patrzała druga grupa .Dla nich to był szok widzieli tylko jak wszystkie mięśnie tej nastolatki się drgaja .,Było to szokujące wydarzenie .
oliwka31
#112
oliwka31
12 years ago
hej czy słyszeliśće o wypatku w Solinie 17 latka pokuciła się z rodzicami i skoczyła z tamy (zmarła)
alek
alek
12 years ago
Słyszeliśmy. Akurat byliśmy w środku na wycieczce (4.07 ok. 11-tej). :-( Przyjechała karetka, przyleciał helikopter LPR ale niestety na darmo.
Sławek
#110
Sławek
12 years ago
Witam, niedawno miałem okazję gościć w Polańczyku w hotelu "POL-CARD" super miła obsługa, pokoje na wysokim poziomie, polecam...,widoki na Solinę przepiękne do końca zostaną w mej pamięci, rejs stateczkiem rewelacja a do tego piosenka "zielone wzgórza nad Soliną..." , łza kręci się w oku Bieszczady przepiękne, widoki super, Zapora robi ogromne wrażenie, aż dech zapiera... . Wszystkim serdecznie polecam nasze Bieszczady -CUDO NATURY .Pozdrawiam
go
#109
go
13 years ago
Chcieliśmy zwiedzić zaporę w środę, 15stego września. Przed wejściem jest info napisane żeby zebrało się 15 osób i o 12 :00 jest czas na rozpoczęcie zwiedzania. I tyle osób do o 12:10 się zebrało, nawet powiem że było ok 20 osób. Tam jest podany tel żeby dzwonić do pracowników- oczywiście nie odpowiadał telefon.Przed 12:30 kilka się wykruszyło. Ale był komplet o 12:00.Niestety dopiero ok 12:30-12:40 wyszła z terenów zapory pani przewodnik i nawet nie zapytała dlaczego czekamy. Dopiero musieliśmy pójść do tej pani do środka i zapytać co jest ze zwiedzaniem. Odpowiedziała że musi się zebrać 20 osób (!) i wtedy będziemy rozmawiać. Twierdziła że nie wyszła bo nie było tylu osób wcześniej... I teraz to ona ma czas żeby cokolwiek zrobić(?). Była tak niemiła że wszyscy którzy zostali zrezygnowali ze zwiedzania zapory. Zero informacji...
Adam
Adam
7 years ago
Byłem w Polańczyku jakieś 5 lat temu. Nie udało mi się zwiedzić zapory, bo nie było komu oprowadzać po zaporze. Nikt do nas nie wyszedł o 12. Podobna sytuacji do Twojej.
Tenia
#107
Tenia
13 years ago
A ja zwiedzałam zaporę od środka... rewelacja, robi wrażenie , do tego przewodnik (Pan Krzysztof) bardzo ciekawie wszystko objaśniał :) Polecam gorąco , nie żałuję tej wyprawy.
Roma
#106
Roma
13 years ago
ach..parę dni temu wróciłam z Soliny i jestem zachwycona...widokami i atmosferą!Tutaj jest zdecydowanie więcej atrakcji dla dzieci niż w Polańczyku(tam byłam parę lat temu)No i fajne chłopaki obsługujący zjeżdżalnie:):):)
Rob
#105
Rob
13 years ago
No cóż, dwa dni temu wróciliśmy z Polańczyka, odpoczywaliśmy w kilka rodzin (4 namioty na Cyplu). Wszystko pięknie, nawet pogoda dopisała, ale jeśli Bieszczady to tylko bez dzieci, niestety dla pociech mało atrakcji. Bieszczady są piękne ale tylko i wyłącznie dla pieszych wędrowców. Polecam restaurację ZAKAPIOR w Polańczyku, regionalna kuchnia, lepszej nie znajdziecie. Pole namiotowe CYPEL jest ok, tylko trochę przesadzają z ciszą niestety głośniejsza muzyka nie podoba się właścicielowi, ceny też nie wysokie (osoba dorosła 12 zł, dziecko 10 zł, samochód 4 zł, za namiot nie kasują, prysznic 40 gr/min). Tama nie zrobiła na mnie jakiegoś większego wrażenia, może dlatego że widziałem większe. Nie pasuje mi ta kupa betonu z otaczającą przyrodą, ale zobaczyć warto jak się już tam jest. Warto przejechać się po zabytkowych cerkwiach, których naprawdę jest dużo. Polecam wejście na Tarnicę, ale tylko w słoneczny dzień, niestety ja na szczycie byłem przy niskim pułapie chmur, widoczność 100 m. Raczej tam nie wrócę, chyba że tylko z żoną we dwoje.

Location on map / How to get there

Redakcja Budowle.pl
Weather nearby
Today (28 February)
current weather in this location
14 ° C
7.8 ° (min)     14.3 ° (max)
0 mm
5.3 m/s
1018 hPa
Tomorrow (29 February)
Tomorrow weather in this location
12.7 ° C
6.9 ° (min)     14.9 ° (max)
0 mm
2.3 m/s
1020 hPa
Show forecast for 14 days Source: openweathermap.org
Our website uses cookies to provide you with services at the highest level and for statistical and advertising purposes. By using this site, you agree to the use of cookies, more details in our cookies policy. Close