records

Tutaj znajduje się lista rekordów architektonicznych z różnych dziedzin, czyli największe, najmniejsze, najwyższe, najdłuższe, najstarsze i wszelkie inne naj ...

 

 

Najwyższe budowle

 

 

 

Najwyższe bliźniacze wieże na świecie: Petronas Towers (452 m)

 

 

Najwyższy budynek świata mierzony do wierzchołka dachu: Taipei 101 (448 m)

 

 

 

Najwyższy budynek świata mierzony w kategorii do najwyższego punktu architektonicznego: Taipei 101 (508 m)

 

 

 

Najwyższy budynek świata mierzony do najwyżej zamieszkałego piętra: Taipei 101 (439 m)

 

 

Najwyższa istniejąca konstrukcja: KVLY-TV (621 m)

 

 

 

Najwyższa kiedykolwiek istniejąca konstrukcja: Maszt Radiowy w Konstantynowie (646,4 m, zawaliła się w 1991 roku)

 

 

 

Najwyższa wolnojąca konstrukcja (nie wspierana linami): CN Tower (553 m)

 

 

Najwyższy budynek mierzony do najwyższego punktu absolutnego (wierzchołek anteny): Willis Tower (527 metrów)

 

 

 

 

 

W momencie zakończenia budowy wieżowca Burj Dubai (~808 m), będzie on posiadał tytuły we wszystkich w/w kategoriach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też spis najwyższych budowli różnych typów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blok

 

 

 

 

 

Najwyższy blokThe John Hancock Center w Chicago (USA) ma 343,5 m wysokości (100 pięter); piętra 44 - 92 są przeznaczone na mieszkania. Najwyższym wyłącznie mieszkalnym blokiem jest 70-piętrowy Lake Point Tower w Chicago, który ma 195 m wysokości. Znajduje się w nim 879 mieszkań.

 

 

 

 

 

Najmniejszy dom

 

 

 

 

 

XIX-wieczny domek rybaka w The Quay w Walii (Wielka Brytania) składa się z dwóch maleńkich pokoi i klatki schodowej. Ma tylko 182 cm szerokości od frontu, 309 cm wysokości i 254 cm głębokości.

 

 

 

 

 

 

Najmniejszy kościół

 

 

 

 

 

 

Najmniejszym kościołem jest kaplica św. Isabel de Hungria in Colomares w Maladze (Hiszpania), upamiętniająca Krzysztofa Kolumba. Ma ona nieregularny kształt i pow. 1,96 m?.

 

 

 

 

 

Największy kompleks biurowy

 

 

 

 

 

Najwyższy blokBiurowcem zajmującym największy obszar jest budynek Pentagonu w Arlington, w stanie Wirginia (USA). Gmach Departamentu Obrony USA został ukończony 15.01.1943 r. i kosztował ok. 83 mln ówczesnych dolarów. Krawędzie zewnętrzne każdej z pięciu ścian budynku mają po 281 m długości. Pięć pięter ma powierzchnię użytkową wynoszącą 604 tys. m?, korytarze - długość 28 km. Budynek liczy 7754 okien. Pracuje w nim 23 tys. pracowników cywilnych i wojskowych.

 

 

 

 

 

 

Najstarsza piramida

 

 

 

 

 

 

Piramida Dżesera w Sakkarze (ęgipt została wybudowana ok. 2630 r. p.n.e. przez Imhotepa (nadwornego architekta faraona Dżesera). Ma wysokość 62 m.

 

 

 

 

 

Najbardziej pojemna tama

 

 

 

 

 

Biorąc pod uwagę objętość zalewu, najbardziej pojemną tamą jest New Cornelia Tailings na rzece Ten Mile Wash w Arizonie (USA), która odgradza 209,5 mln m? wody. Jest ona tamą ziemną.

 

 

 

 

 

 

Największe kamienne bloki

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blokZnajdujące się w Stonehenge (Wielka Brytania) głazy ważą ponad 45 ton. Potrzeba było aż 550 ludzi, by zawlec je na 9. stopień. Najwcześniejsze stadium budowy rowów pod blokami datuje się na 2950 r. p.n.e.

 

 

 

 

 

Najobszerniejszy pałac

 

 

 

 

 

 

Pałac Cesarski znajdujący się w centrum Pekinu zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 960 x 750 m i zajmuje powierzchnię 72 ha. Jego zarys zewnętrzny przetrwał od czasów trzeciego cesarza z dynastii Ming. Jung-Lo (1402-24), lecz większość budynków składających się nań (5 sal i 17 pałaców) pochodzi z XVIII w. Pałac w Wersalu, 23 km na płd. - zach. od Paryża, ma 580 m długości i posiada fasadę z 375 oknami. Budynek, ukończony w 1682 r. dla Ludwika XIV, został wzniesiony przez 30 tys. robotników pod kierownictwem Julesa Hardouin-Mansarta.

 

 

 

 

 

 

Najwyższy biurowiec

 

 

 

 

 

Najwyższy blokUkończone w marcu 1996 r. bliźniacze wieże Petronas Twin Towers z Malezji zdystansowały wieżę Willis Tower, dotychczas najwyższy budynek świata. Ich wieżyczki z nierdzewnej stali wysokości 73,6 m wznoszą się na ponad 88-piętrowymi drapaczami chmur, zwiększając ich wysokość do 451,9 m. U podnóża Petronas Twin Towers znajdzie się sześciopiętrowe centrum handlowe oraz podziemny parking mieszczący 5 tys. samochodów. Dla porównania Willis Tower w Chicago (USA) ma 110 pięter i wysokość 443 m. Petronas Twin Towers zaprojektował amerykański architekt Cesar Pelli.

 

 

 

 

 

 

Najgrubszy mur

 

 

 

 

 

 

Mury miasta-państwa Ur (obecnie Tall al.-Mukajjar w Iraku), zniszczone przez Elamitów w 2006 r. p.n.e., miały 27 m grubości i były wzniesione z cegieł, wykonanych z suszonego szlamu.

 

 

 

 

 

Najdłuższa tama

 

 

 

 

 

Najdłuższa na świecie jest tama na Dnieprze w Kijowie (Ukraina), oddana do użytku w 1964 r. Jej długość, mierzona przy koronie, wynosi 41,2 km.

 

 

 

 

 

 

Największy kościół

 

 

 

 

 

 

Największym kościołem na świecie jest bazylika Notre Dame de la Paix (Madonny Pokoju) w Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), ukończona w 1989 r. kosztem 100 mln funtów. Jej pow. Wynosi 30000 m? i znajduje się w niej 7000 miejsc siedzących. Łącznie z wieńczącym ją złotym krzyżem posiada wys. 158 m. Eliptyczna Bazylika św. Piusa X w Lourdes we Francji, ukończona w 1957 r. za 2 mln ówczesnych funtów, może pomieścić 20000 ludzi pod swymi łukami gigantycznej rozpiętości. Jej dł. Wynosi 200 m.

 

 

 

 

 

Największy biurowiec do wynajęcia

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blokNajwiększym kompleksem biurowym do wynajęcia był World Trade Center w Nowym Jorku o całkowitej powierzchni usługowej wynoszącej 1114800 m? w siedmiu budynkach wliczając w to powierzchnię 406 tys. m? każdego z dwóch bliźniaczych wysokościowców. W każdym z nich znajdowało się 99 wind i 43600 okien, na które potrzeba było 182880 m? szkła. W kompleksie pracowało 50 tys. ludzi w 350 firmach i organizacjach, a dziennie odwiedzało go 70 tys. turystów.

 

 

 

 

 

 

Najwęższy budynek

 

 

 

 

 

 

Najwęższy budynek handlowy ma szerokość 1,8 m i długość 30 m, jest nim Sam Kee Building znajdujący się przy 8 West Pender, Vancouver w Kanadzie. Został on zbudowany w 1912 roku.

 

 

 

 

 

 

Najstarsze budowle

 

 

 

 

 

Najstarszą znaną budowlą wykonaną przez człowieka jest nieregularny okrąg wykonany z luźno ułożonych bloków lawy. Budowla ta, zaliczana do najniższego kręgu kulturowego dolnego paleolitu, znajduje się w wąwozie Olduvai w Tanzanii i została odkryta w 1960 roku. Z zabytkiem związane są różne ślady, jak szczątki kości znajdujące się na klepisku, których wiek ocenia się na 1750000 lat. Najstarszym dotychczas odkrytym przykładem jest kompleks 21 chatek posiadających paleniska lub jamy wyłożone kamieniami otaczakami. Wykopalisko to odkryto w październiku 1965 roku na przedmieściu Nicei zwanym Terra Amata i uważa się, że budynki należą do kultury achenhańskiej istniejącej 400000 lat temu.

 

 

 

 

 

Najstarszy zamieszkany dom

 

 

 

 

 

 

Barton Manor w Pagham (Wielka Brytania) posiada elementy pochodzące z czasów saksońskich (ok. 800 r. n.e.).

 

 

 

 

 

 

Największy blok w Polsce

 

 

 

 

 

W latach 1960. w kilku miastach Polski (Warszawa, Katowice, Gdańsk, Wrocław) wybudowano tzw. superjednostki mieszkaniowe na ok. tysiąc mieszkań każda. Największą z nich jest Gdański "Falowiec" o długości 860 m.

 

 

 

 

 

Największe kolumny

 

 

 

 

 

 

Największe kolumny konstrukcyjne mają 21 m wysokości i znajdują się w Sali Kolumn w Świątyni Amona w Karnaku, na terenie dawnych Teb, starożytnej stolicy Górnego Egiptu. Zostały wybudowane za panowania Ramzesa II (XIX dynastia), ok. 1270 r. p.n.e.

 

 

 

 

 

 

Najkosztowniejsza budowla

 

 

 

 

 

Całkowite koszty oddanego do użytku w 1994 r. międzynarodowego lotniska Kansai (Japonia) wynosiły 10 mld funtów szterlingów (43 mld zł). Projekt przewidywał m.in. zbudowanie w Zatoce Osaka sztucznej wyspy o wymiarach 4,27 x 1,25 km. Wsparto je na milionie pali, których wykonanie zajęło pięć lat. Budynek lotniska zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano i brytyjskiego konstruktora Petera Rice'a.

 

 

 

 

 

Najdłuższy mur

 

 

 

 

 

Najwyższy blokWielki Mur Chiński jest najdłuższym murem świata i ma w swojej głównej części długość 3460 km - pięć razy tyle, co odległość Przemyśl - Szczecin. Ukończony za panowania Szy Huang Ti (221-210 r. p.n.e.) ma dodatkowo 3530 km odgałęzień i rozpór. Jego wysokość waha się od 4,5 do 12 m, zaś grubość sięga 9,8 m.

 

 

 

 

 

Najbardziej obszerny budynek

 

 

 

 

 

Główna montownia zakładów lotniczych Boeinga w Everett w stanie Waszyngton (USA), po ukończeniu w 1968 r. miała kubaturę 5564200 m?. Kolejne rozbudowy powiększyły ją do 13,4 mln m?. Całość zajmuje obszar ok. 410 ha.

 

 

 

 

 

 

Najwyższa wieża

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blokNajwyższym budynkiem i wolno stojącą wieżą na świecie (w przeciwieństwie do masztu z odciągami) jest, warta 63 mln dolarów, wieża CN Tower w Toronto (Kanada), która wznosi się na wys. 553,34 m. Budowę wieży ukończono w 1975 r. Mająca 416 miejsc restauracja obraca się w "Podniebnej Gondoli" na wys. 351 m, skąd rozciąga się widok na wzgórza leżące w odległości 120 km.

 

 

 

 

 

Najwyższe maszty

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blokNajwyższy na świecie maszt radiowy z odciągami posiadało Radio Warszawa w Konstantynowie koło Gąbina. Przed upadkiem (w czasie prac remontowych 10.08.1991 r.) mierzył on 646,38 m wysokości. Maszt ukończono 18.07.1974 r. Został zaprojektowany przez Jana Polaka i ważył 550 ton. Obecnie najwyższą konstrukcją jest nadawcza wieża telewizyjna o wysokości 629 m, znajdująca się pomiędzy Fargo i Blanchard w Północnej Dakocie (USA). Została wybudowana dla kanału 11 KTHI-TV w 1963 r. przez firmę Hamilton Erection, Inc.

 

 

 

 

 

 

Latarnia o największej mocy

 

 

 

 

 

Najwyższy blokŚwiatła latarni na Empire State Building w Nowym Jorku (USA), na wys. 332 m nad Ziemią, widoczne są z odległości 130 km na lądzie i 490 km z samolotu.

 

 

 

 

 

 

Największy pałac

 

 

 

 

 

 

Pałac o nazwie Istana Nurul Iman, należący do sułtana Brunei, znajdujący się w stolicy kraju Bandar Seri Begawan, został ukończony w 1984 r. za kwotę, jak się podaje, 300 mln funtów szterlingów (1,3 mld zł). Jest to największa rezydencja na świecie, składająca się z 1788 pokoj i 257 toalet. Podziemny garaż mieści 153 samochody sułtana.

 

 

 

 

 

Najdłuższy most

 

 

 

 

 

Najwyższy blokThe Second Lake Pontchatrain Causeway, Który został ukończony 23.03.1969 r. i łączy Mandeville i Matairie w Luizjanie (UA), ma dł. 38,42 km.

 

 

 

 

 

 

Największa piramida

 

 

 

 

 

 

Najwyższy blokNajwiększą piramidą, a zarazem największym pomnikiem, jaki kiedykolwiek wybudowano, jest piramida Quetzalcóatla w Cholula de Rivadabia, 101 km na płd. - wsch. Od miasta Meksyk. Ma wysokość 54 m, a podstawa zajmuje powierzchnię prawie 18,2 ha. Jej całkowita pojemność została oszacowana na 3,3 mln m? (piramida Cheopsa posiada pojemność 2,4 mln m?.

 

 

 

 

 

Najwyższa tama

 

 

 

 

 

Tama Nurek na rzece Waksz w Tadżykistanie jest obecnie najwyższą (wys. 300 m) tamą na świecie.

 

 

 

 

 

Największy gmach opery

 

 

 

 

 

Budowlę gmachu Metropolitan Opera w Centrum Lincolna w Nowym Jorku ukończono we wrześniu 1966 r. Jej koszt wyniósł 45,7 mln dolarów. Może ona pomieścić łączną liczbę 4065 widzów (w tym 3800 miejsc siedzących). Sala opery ma 137 m wysokości; szerokość sceny wynosi 70 m, a jej głębokość 45 m.

 

 

 

 

 

Najdłuższe przęsło mostu

 

 

 

 

 

Najdłuższe przęsło o dł. 1410 m posiada Humber Estuary Bridge w Humberside (Wielka Brytania). Jego budowę, która kosztowała 96 mln funtów, prowadzono w latach 1972-80. Wieże nośne mają 162,5 m wysokości, a zakrzywienie Ziemi powoduje, że ich szczyty są oddalone od siebie o 3,6 cm bardziej niż podstawy. Uwzględniając boczne przęsła o nazwach Hessle i Burton, most posiada dł. 2,22 km.

 

 

 

 

 

Most położony najwyżej nad wodą

 

 

 

 

 

Most, w którym jezdnia znajduje się w największej odległości od lustra wody, zbudowano nad wąwozem Royal Gorge, w którym płynie rzeka Arkansas (stan Kolorado, USA). Most leży 321 m nad poziomem wody. Jest to most wiszący, którego główne przęsło ma 268 m. Został oddany do użytku w 1976 r. Najwyższym mostem kolejowym na świecie jest wiadukt Mala Reka w Kolaśinie na trasie Belgrad - Bar. Ma on 198 m wysokości i został otwarty w 1976 r.

 

 

 

 

 

Najszerszy most

 

 

 

 

 

Najwyższy blokNajszerszym mostem długo przęsłowym jest mający 48,8 m szerokości Sydney Harbour Bridge (Australia). Przez most biegną dwie linie kolejowe, ośmiopasmowa droga, ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych.

 

 

 

 

 

Największe budynki na poduszce powietrznej

 

 

 

 

 

Największym budynkiem, podpartym na poduszce powietrznej jest ośmiokątny, mieszczący 80600 widzów stadion Pontiac Silverdome Stadium w Michigan (USA). Stadion ten ma wymiary: szerokość 159 m i długość 220 m. Ciśnienie powietrza podpierającego 4 ha półprzeźroczystego dachu wykonanego z włókna szklanego wynosiło 34,4 kPa. Największa hala na poduszce powietrznej o wymiarach standardowych ma 262 m długości, 42,6 m szerokości i 19,8 m wysokości. Pierwszą z takich hal zbudowano w miejscowości Lima w stanie Ohio (USA).

 

 

 

 

 

 

Najwyżej położone budynki

 

 

 

 

 

 

Najwyżej położone budynki mieszkalne znajdują się na forcie Basisi, na przełęczy M?na (31°04'N, 79°24'E) na granicy indyjsko-tybetańskiej. Wybudowano je na wys. 5990 m. W kwietniu 1961 r. Odkryto trzypokojową chatę na wys. 6600 m. na Cerro Llullaillaco (6723 m), na granicy argentyńsko-chilijskiej, która, jak się uważa, pochodzi z późnego okresu podkolumbijskiego (ok. r. 1480).

 

 

 

 

 

Największa rezydencja

 

 

 

 

 

Największą nie należącą do władcy rezydencją jest zamek St Emmeram w Regensburgu (Niemcy), który posiada 517 pokoi o łącznej powierzchni 21460 m?. Zamek należał do niedawno zmarłego księcia Johannesa von Thurn und Taxis, którego rodzina korzystała tylko z 95 pokoi. Wartość obiektu szacuje się na ponad 336 mln marek niemieckich.

 

 

 

 

 

 

Najdłuższy menhir (podłużny kamień, ustawiony pionowo w Ziemi)

 

 

 

 

 

 

Najdłuższym znanym menhirem jest Grand Menhir Brisé w Locmariaquer w Bretanii (Francja). Pierwotnie miał on 18 m wysokości i ważył 300 t, lecz obecnie rozpadł się na cztery części.

 

 

 

 

 

Najdłuższy tunel

 

 

 

 

 

Najdłuższym tunelem jest mający 169 km Delaware Water Supply Tunnel (Nowy Jork).

 

 

 

 

 

 

Najdłuższy tunel kolejowy

 

 

 

 

 

 

Jest nim znajdujący się w Japoni Seikan Tunnel mający 53.9 km długości. Nowo budowany tunel St. Gotthard Rail Tunnel w Szwajcarii o długości 57 km po wybudowaniu będzie posiadaczem tego rekordu.

 

 

 

 

 

Najdłuższy tunel drogowy

 

 

 

 

 

To L?rdal Tunnel w Laerdal - Aurland, Norwegia. Ten mający 24,5 km długości tunek został wybudowany w latach 1995-2000 za kwotę ok 125 milionów dolarów.

 

 

 

 

 

 

Najdłuższy budynek

 

 

 

 

 

 

W zatoce Osaka (Japonia) na sztucznej wyspie zostało wybudowane lotnisko mające 4 km długości i 1 km szerokości. Lotnisko Kansai International Airport, do tej pory kosztowało ok 15 bilionów dolarów.
Terminal na lotnisku Kansai ma 1,7 km długości, co czyni go najdłuższym budynkiem na świecie.

 

 

 

 

 

Najwyższa wieża wykonaną w całości z drewna

 

 

 

 

 

Jest nią zbudowana w 1935 roku Radiostacja Gliwice. Konstrukcja z drewna modrzewiowego ma 111 metrów wysokości.

 

 

 

 

 

07/04/2010     Wojciech Andruszkiewicz

Reviews about records Add comment

Your opinion
#0
Share your impressions... write something about the building...
chapeaubas
#35
chapeaubas
4 years ago
Puk, puk. Ktos tu jest? Jedna z najlepszych stron, na jaka sie natknelam. Naprawde szkoda, ze nikt nie aktualizuje.
Bob Budowniczy
#34
7 years ago
Świetne zestawienie, choć przydałaby się mała aktualizacja ;)
tusia
#33
tusia
8 years ago
przez tą stronę przegrałam zakład o istnienie w Chinach kilkusetpiętrowego bloku mieszkalnego
szyisa
#32
szyisa
8 years ago
dane mocno nieaktualne!
wetrynarz
#31
wetrynarz
8 years ago
co oni gadajom, najmniejszom budowlom na świecie jest buda kturom sam wybudowalem dla mego azorka rosporka , a azorek ma 9 cm. dlugosci a w obwodzie 5 to buda wystarczy mu50 cm.kw.tylko rozp. tzn. drzwi sie zacinajom
konik123
#30
konik123
8 years ago
jaka jest najstarsza tama świata????
boros
#29
boros
8 years ago
kiedy to było uzupełniane o najnowsze dane dwa lata temu?
Apolloni
#28
Apolloni
8 years ago
To mi się bardzo przydało na informatykę. Dziękuję. Dziwię się, że komuś się chce ttyle pisać. Dobra czas na Apollonie. Sprawdź Apollonia nowy tear. Ifigenia, Klitajmestra, Agamemnon, Alkestis, Admet,
krzyskrzys187
#27
krzyskrzys187
9 years ago
To kto sprecyzuje te dane???
karek
#26
karek
8 years ago
fajne ciekawostki ale niektore bledne , pozdro
krzyskrzys187
#25
krzyskrzys187
9 years ago
To już nie wiem komu wieżyć?To co jest naj?
LARY
#24
LARY
9 years ago
najdluzszy most tez jest nie aktualny... Chiny 36km
Kazëb
#23
Kazëb
9 years ago
Nie jestem do końca pewien, ale gdy byłem w kaplicy Wielki Krzysztof w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, to wydała mi się mniejsza od tej Kolumba.
ja
#22
ja
9 years ago
nawet to fajne
kOniara
#21
kOniara
9 years ago
nNo,No.No ja powiem tak ciekawy temat.!
jacek
#20
jacek
9 years ago
makuh jesteś ******* czy co bliżniacze wieże mają 452 m a burj dubaj ma 808m i co jest rożnica kołku
*******
#19
*******
9 years ago
Ale żal mur chiński ma 3460 km troche mało jak na mur chiński
walk
#18
walk
9 years ago
trzeba to uaktualnić burj dubai (właściwie burj khalifa) ma 828m, nie wiem jak reszta.
cookie monster
cookie monster
8 years ago
Chciałeś powiedzieć Burj Khalifa a raczej Burj Dubai, bo to jest oficjalna nazwa!!!
Krzysio
#16
Krzysio
9 years ago
Jak zwykle w takich publikacjach i tutaj są błędy. Np. terminal lotniska Kansai z pewnością nie jest najdłuższy na świecie. Budynek Cytadeli Twierdzy Modlin, stanowiący wewnętrzny krąg murów, robi za najdłuższy budynek Europy i ma 2200 m. Wybudowany został w 1836 roku, jego kubatura to ponad milion m3, powierzchnia 118899 m2, średnia szerokość 19.3 m. Wybudowany jest na 26 hektarach w kształcie nieregularnego sześciokąta. Miałem tam hańbiącą nieprzyjemność obowiązkowego pomieszkania w latach 1982-84, kiedy w tym jednym budynku mieszkały tysiące żołnierzy z ok. 30 jednostek.
Krzysio
#15
Krzysio
9 years ago
No a z tą tamą na Dnieprze to już nie błąd, to kuriozalne nieporozumienie jakieś, te 48 km długości zapory ! To by chyba utworzyło jezioro wielkości Morza Czarnego. W rzeczywistości ta tama ma ponad 800m długości i 61 m wysokości. Wciąż imponujące. Wystarcza do utworzenia jeziora o długości 110 i szerokości 12km. A autor proponuje, żeby długość zapory była niemal czterokrotnie większa, niż szerokość zalewu ! O ile wiem, tama mająca po ukończeniu być największą, ma mieć jakieś 2km długości i 200m wysokości. Tama Trzech Wąwozów w Chinach.
piotrek ;)
#14
piotrek ;)
9 years ago
Nawet ciekawe :]]]
Detektyw Monk
#13
Detektyw Monk
9 years ago
Trochę prawdy o tych budowlach , są rekordowe to fakt , ale za lata powstaną nowe , lepsze , większe.
rachi
#12
rachi
9 years ago
teraz najwyzszym budynek znjduje sie w dubaju i ma cos kolo 820m
wysoki budynek
#11
wysoki budynek
9 years ago
wspaniałe artykuły :) gorąco pozdrawiam
Our website uses cookies to provide you with services at the highest level and for statistical and advertising purposes. By using this site, you agree to the use of cookies, more details in our cookies policy. Close