Zapora Trzech Przełomów
Sandouping, Chiny

Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach - zapora która spowolniła obrót ziemi

Gdzie znajduje się Zapora Trzech Przełomów?

Adres Zapory Trzech Przełomów to Sandouping, Yiling, Hubei, Chiny
pokaż na mapie

Kiedy powstała Zapora Trzech Przełomów?

Czas powstania Zapory Trzech Przełomów to 14 grudnia 1994 - rozpoczęcie budowy
20 maja 2006 - zakończenie budowy
26 października 2010 - napełnienie zbiornika

Zapora Trzech Przełomów

Ciekawostki i fakty o Zapory Trzech Przełomów oraz historia powstania

Zapora Trzech Przełomów jest największą tamą świata, znajduje się ona na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin o nazwie Hubei pomiędzy trzema wąwozami: Qutang, Wuxia i Xiling.

Zapora na rzece Jangcy została zaproponowana już w 1919 roku przez prezydenta Chin Sun Yat-Sen. W kolejnych latach wracano do projektu, m.in. po roku 1954 w którym to wskutek wylewu rzeki Jangcy zginęło blisko 30 tysięcy ludzi. Ostatecznie Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych zatwierdziło projekt budowy tamy w roku 1992.

Cały kompleks można podzielić na trzy części: zapora sama w sobie, śluza wodna (ang. shiplock) oraz pochylnia (ang. shiplift). Kompleks obejmuje 386 metalowych bram różnego rodzaju, 139 podnośników oraz 26 śluz (największa ma wysokość 37 metrów). Dwie śluzy wodne znajdujące się po jednej stronie zapory, służą do transportu statków w przeciwnych kierunkach (do 12 statków jednocześnie). Pochylnia służy jako "winda" dla mniejszych statków.

W skład hydroelektrowni wchodzi 26 zestawów turbin, każda o mocy 700 MW i o wadze 400 ton. Kolejnych 7 turbin jest w trakcie konstrukcji pod ziemią na prawym brzegu. Całkowita moc wynosi 18200 MW, co daje średnią roczna produkcję energii w wysokości 84,7 TWh.

Składający się z 5 etapów kanał wejściowy ma łączną długość 6442 metrów, z czego główna sekcja ma 1607 metrów. Maksymalna wysokość sięga 170 metrów.

Zapora Trzech Przełomów jest największym projektem wodnym świata. W wyniku budowy zapory powstał zbiornik wodny mający ponad 630 km długości, głębokość do 175 metrów i powierzchnię 1045 kilometrów kwadratowych.

Do ujarzmienia trzeciej co do długości rzeki świata - Jangcy, której długość wynosi ponad 6,3 tys. kilometrów konieczne było wydobycie 102,6 miliona metrów sześciennych ziemi i kamieni, zalanie 26,43 milionami metrów sześciennych betonu oraz użycie 463 tysięcy ton stali (co pozwoliło by na zbudowanie 63 Wież Eiffla).

Od momentu rozpoczęcia prac nad tamą w 1994 roku zostało przesiedlonych już 1,24 miliona mieszkańców z 13 miast, 140 miejscowości i ponad 1600 okolicznych wiosek. W ciągu kolejnych pięciu lat Chiny będą zmuszone przesiedlić kolejnych 350 000 ludzi w celu umożliwienia stworzenia projektu przekierowania wody.

Już ponad 70% wody pitnej w Chinach jest zanieczyszczona. Projekt tamy może jeszcze bardziej pogorszyć zanieczyszczenia. Niektóre miasta już odrzuciły plany pozyskiwania wody za pośrednictwem projektu przekierowania jako zbyt zanieczyszczonej.

Zapora ma nie tylko na celu zapobieganie powodziom, lecz także może dawać korzyści farmerom dostarczając wody z dorzecza tej tamy do ponad 20 procent gruntów rolnych w Chinach. Innymi korzyściami ma być: zmniejszenie wydobycia węgla, pięciokrotny wzrost handlu w okolicach dorzecza oraz 35-37% zmniejszenie kosztów podróży (pięciokrotnie zwiększy się liczba kursujących po Jangcy statków).

Zapora będzie negatywnie działać na środowisko, m.in. w aspekcie gatunków ryb, których jest ponad 300 rodzajów w rzece, a które nie będą miały możliwości przedostania się przez zaporę. Wyginie wiele gatunków flory i fauny, np. metasekwoja, czy chiński delfin rzeczny.

Kolejnym negatywnym skutkiem powstania tamy jest fakt zatopienia 1300 stanowisk archeologicznych, które utracono na zawsze podczas napełniania zbiornika wodą.

Według specjalistów z NASA tama wpłynęła na ruch obrotowy Ziemi. Naukowcy twierdzą, że tak duże przesunięcie masy spowodowało wydłużenie dnia o 0,06 mikrosekundy, a także doszło do przesunięcia osi planety o 2 cm. Inni naukowcy twierdzą, że w wyniku parowania wody nad prowincją Hubei zaczęły powstawać chmury blokujące promienie słoneczne, a tym samym w okolicy tamy spadła średnia temperatura o ok. 0,67 stopnia Celsjusza.

Konstrukcja tamy jest przygotowana na przetrwanie trzęsienia ziemi w sile do 7 stopni w skali Richtera. Sejsmolodzy ostrzegają jednak, że tak duży nacisk na skorupę Ziemi może zwiększyć ich aktywność sejsmiczną. Niektórzy nawet sugerują, że wielkie trzęsienie ziemi z Syczuanu, które zabiło 87 tysięcy osób było spowodowane napełnianiem tamy, pomimo faktu, że przeprowadzano to stopniowo by zminimalizować osuwanie się górskich zboczy i zachować równowagę tektoniczną.

"Walls of stone will stand upstream to the west
To hold back Wushan's clouds and rain
Till a smooth lake rises in the narrow gorges"
 - poemat Mao Zedong'a Swimming

Projektant Zapory Trzech Przełomów

Projektantem Zapory Trzech Przełomów jest Pan Jiazheng
Pan Jiazheng

Ile metrów wysokości ma Zapora Trzech Przełomów?

Wysokość Zapory Trzech Przełomów to 181 metrów

ile metrów ma Zapora Trzech PrzełomówSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Zapora Trzech Przełomów jest typu Zapora, Hydroelektrownia wodna

Zapora to konstrukcja inżynierska, która ma na celu zatrzymanie lub kontrolowanie przepływu wody. Jest ona często używana do gromadzenia wody, tworzenia zbiorników retencyjnych, produkcji energii elektrycznej, irygacji, zapobiegania powodziom lub dostarczania wody pitnej. Istnieje wiele różnych typów zapór, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Zapory Trzech Przełomów określany jest jako Nowoczesny

Styl architektoniczny nowoczesny to styl, który charakteryzuje się przede wszystkim prostymi i regularnymi formami, brakiem ozdobników oraz zastosowaniem nowoczesnych materiałów budowlanych. Jest on znacznie odmienny od innych stylów architektonicznych, takich jak np. barok, gotyk czy renesans, gdzie przeważały bardziej skomplikowane formy i bogate ozdobnictwo. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Zapora Trzech Przełomów

Ile metrów długości ma Zapora Trzech Przełomów?

Zapora Trzech Przełomów ma długość 2309,47 metra

Jaką pojemność ma Zapora Trzech Przełomów?

Zapora Trzech Przełomów ma pojemność 39,3 miliarda metrów sześciennych

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Zapora Trzech Przełomów jest wykonana z następujących materiałów: beton, stal

Koszt budowy

Koszt budowy i wykonania Zapory Trzech Przełomów to 37 mld dolarów

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Three Gorges Dam (ang.)

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.ctgpc.com

Pytania i odpowiedzi

Jaka jest rola Zapory Trzech Przełomów?

Zapora Trzech Przełomów jest budowlą służącą do kontrolowania rzeki Jangcy, zapobiegając powodziom i umożliwiając generację energii elektrycznej.

Czy Zapora Trzech Przełomów jest otwarta dla zwiedzających?

Tak, Zapora Trzech Przełomów jest otwarta dla zwiedzających przez większość roku. Warto sprawdzić dostępność wizyt przed planowaną podróżą.

Czy istnieje możliwość zobaczenia pracy śluz na Zaporze Trzech Przełomów?

Tak, codziennie odbywają się pokazy pracy śluz, gdzie turyści mogą obserwować proces przepływu wody i działanie mechanizmów zapory.

Czy Zapora Trzech Przełomów jest dostępna dla osób niepełnosprawnych?

Zapora Trzech Przełomów jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferując windy, ułatwienia w przemieszczaniu się oraz informacje w formie dostępnej dla wszystkich.

Czy woda wokół Zapory Trzech Przełomów jest bezpieczna do kąpieli?

Zazwyczaj woda wokół zapory nie jest przeznaczona do kąpieli. Rzeka Jangcy jest kontrolowana przez zaporę, a jej prądy mogą być niebezpieczne. Zaleca się zachowanie ostrożności i przestrzeganie wszelkich oznaczeń bezpieczeństwa.

Czy w okolicy Zapory Trzech Przełomów są dostępne środki transportu publicznego?

Tak, w okolicy zapory dostępne są środki transportu publicznego, takie jak autobusy czy taksówki, ułatwiające podróżowanie między różnymi punktami w regionie.

Komentarze do Zapora Trzech Przełomów (5) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 5 komentarzy
Katarzyna
#5
Katarzyna
3 lata temu
Czy powstanie tamy zmieniło położenie geograficzne na świecie? Przesunęła się oś ziemi, a lokalizacja geograficzna?
Rychu torpeda 25 cm
#4
Rychu torpeda 25 cm
7 lat temu
1600 fabryk zalali, to chyba więcej niż jest w Polsce... A za rządó sekty piSSlamistycznej jedyne co zrobili to fabyrke medalików z bozią
Reden
#3
Reden
8 lat temu
Drobna uwaga, nie pochylnia a podnośnia przeznaczona dla statkow pasażerskich. Czas operacji ok. 35 minut.
Dariush
#2
Dariush [http://www.plazujemy.pl]
8 lat temu
Pewnie chodziło tutaj o fakt, że Zapora jest największą hydroelektrownią na świecie. Ani Zapora Itaipu, ani Zapora Trzech Przełomów nie są ani najobszerniejszymi, ani najwyższymi, ani nie tworzą największych terenów zalewowych - trudno więc wybrać jedną i niepodważalną "największą zaporę".
Gringo
#1
Gringo
8 lat temu
Rzeczywiście jest największą tamą świata? Itaipu jest 3.3 raza dłuższa (7.7km) i o 44m wyższa...

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (15 kwietnia)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
25.9 ° C
20.4 ° (min)     26.6 ° (max)
7.1 mm
1.7 m/s
1011 hPa
Jutro (16 kwietnia)
pogoda jutro w tej lokalizacji
21.8 ° C
19.6 ° (min)     22.3 ° (max)
21.8 mm
1.6 m/s
1012 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij