Wielka Piramida
Giza, Egipt

Wielka Piramida (Giza, Egipt) - jeden z siedmiu cudów świata, Piramida Cheopsa

Gdzie znajduje się Wielka Piramida?

Adres Wielkiej Piramidy to Giza, Egipt
pokaż na mapie

Kiedy powstała Wielka Piramida?

Czas powstania Wielkiej Piramidy to Od 2600 r. p.n.e. do 2480 r. p.n.e. (inne teorie twierdzą, że ma ponad 12 000 lat).

Wielka Piramida

Ciekawostki i fakty o Wielkiej Piramidy oraz historia powstania

Wielka piramida ma obecnie 137 m wysokości (pierwotnie była o 9 m wyższa). Boki jej podstawy mają długość 230 metrów, a kąt nachylenia ścian 51"52'.

Piramida ta zbudowana została z ponad 2,3 mln bloków kamiennych, z których każdy waży około 2300 kg, a największe bloki ważą ponad 15 ton, a granitowe płyty nad komorą królewską nawet 50 ton. Gdyby z tego materiału zbudować mur o wysokości 3m i grubości 25cm to opasałby on całą Polskę.

Piramidę zbudowano z nieprawdopodobną doskonałością. Stoi ona na sztucznie zrównanym terenie, a jej podstawa jest zadziwiająco bliska idealnemu kwadratowi. Boki piramidy są zwrócone na cztery strony świata wskazywane przez kompas.

W piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416, czyli przybliżenie pi z dokładnością czterech miejsc po przecinku.

W Wielkiej piramidzie stosunek długości ściany bocznej do wysokości jest przybliżeniem Złotej liczby Phi i wynosi około 1.618885, czyli z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. To jest inaczej sinus kąta alfa sin(54). Niby 51.52 na dzisiaj, ale była wyższa, więc kąt był większy. Zatem mamy w tej konstrukcji zapisaną liczbę Phi i Pi.

Do budowy piramidy stosowano jednostkę miary znaną jako Egipski Królewski Kubit (Egyptian Royal Cubit). Niby łokieć królewski, ale jest bardzo precyzyjna. Łączy ona zależność Pi= 3.14 i Phi=1.618 tym wzorem: Pi – Phi^2 = 0,5236 oczywiście długość Kubitu podana w metrach.

Piramidy budowano jako grobowce dla władców Egiptu zwanych faraonami. Egipcjanie wierzyli w życie po śmierci, wkładali więc do grobu faraonów wartościowe przedmioty, które mogły być dla nich przydatne w ich pozaziemskim życiu. Grobowce są w dolinie Królów Biban al-Muluk, Piramidy były oryginalnie czymś innym, prawdopodobnie elektrowniami, może z czasem wykorzystano je po prostu do pochówku.

Obok piramidy Cheopsa znajdują się też dwie równie znane piramidy, są to: 143,5 metrowa piramida Chefrena i 65 metrowa piramida Mykerinosa.

Stromy korytarz z wejściem umieszczonym na wysokości 11 m prowadzi do starej nie ukończonej komory grobowej. Drugi korytarz - poziomy wiedzie do tzw. Komory Królowej. Trzeci łączy się z mającą 8,5 m wysokości i 47 m długości Wielką Galerią prowadzącą do właściwej komory grobowej z sarkofagiem.

Niwelacja podłoża pod piramidą, na powierzchni 52 900 m² nie przekracza nigdzie 1 cm

Stosunek długości i objętości piramidy odpowiada stosunkowi promienia koła do jego powierzchni.

Średnica naszej planety na równiku wynosi 12756326 m. Ziemski dzień trwa 86400 sekund. Dzieląc metry przez sekundy, otrzymamy wysokość piramidy, czyli 147,64 m.

Piramida niegdyś stała idealnie na osi północ-południe. Niestety wskutek dryfu kontynentów pojawiło się odchylenie, 2’28” od strony północnej na północny-zachód i 1’57” od strony południowej na południowy-zachód.

Mnożąc wysokość piramidy przez 1000000000 otrzymamy średnią odległość Ziemi od Słońca.

Pierwotnie budowla miała wysokość 146,59 m, jednak współczesne wyniku pomiaru uwzględniające utratę piramidionu i erozję wskazują wysokość 138,75 m.

Od końca lutego do połowy października piramida nie rzuca na południe żadnego cienia.

 

"Czas jest bezwzględnym władcą wszystkich rzeczy, a jednak piramidy nigdy mu się nie poddadzą" - arabskie przysłowie

Ile metrów wysokości ma Wielka Piramida?

Wysokość Wielkiej Piramidy to 137 metrów

ile metrów ma Wielka PiramidaSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Wielka Piramida jest typu Monument, Grobowiec, Piramida

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Wielkiej Piramidy określany jest jako Starożytny egipski

Starożytny egipski styl architektoniczny był charakterystyczny dla Egiptu pomiędzy 3150 p.n.e. a 395 n.e. i był wyjątkowo charakterystyczny dla tego kraju i jego kultury. Architektura egipska była inspirowana przez krajobraz i warunki klimatyczne tego regionu oraz przez nieustannie rosnące potrzeby społeczeństwa. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Wielka Piramida

Ile metrów długości ma Wielka Piramida?

Wielka Piramida ma długość 230 metrów

Jaką powierzchnię zajmuje Wielka Piramida?

Wielka Piramida zajmuje powierzchnię 52900 m²

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Wielka Piramida jest wykonana z następujących materiałów: Kamień, wapień (nie pochodzący z okolicznych kamieniołomów)

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Piramida Cheopsa, Piramida Chufu

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.gizapyramid.com

Pytania i odpowiedzi

Jaką wagę ma Wielka Piramida?

Waga Wielkiej Piramidy Szefrana szacowana jest na około 6 milionów ton.

Ile trwało wybudowanie Wielkiej Piramidy?

Według szacunków budowa Wielkiej Piramidy trwała około 20 lat.

Jaka jest wysokość Wielkiej Piramidy?

Wysokość Wielkiej Piramidy wynosi około 146,6 metra (480 stóp) - był to najwyższy budynek na świecie przez ponad 3 800 lat.

Jaką funkcję pełniły komnaty w Wielkiej Piramidzie?

Funkcja komnat w Wielkiej Piramidzie wciąż stanowi przedmiot debat wśród badaczy. Główne komnaty, jak Komnata Królowej i Komnata Króla, są uważane za miejsce pochówku, ale ich dokładne przeznaczenie pozostaje tajemnicą.

Czy Wielka Piramida ma ukryte komnaty?

Istnieją hipotezy o ukrytych komnatach w Wielkiej Piramidzie, jednak żadna z nich nie została potwierdzona. Technologie takie jak skanowanie termiczne i analiza kosmiczna są używane do poszukiwań.

Jak starożytne społeczeństwo uzyskało dostęp do kamieni użytych do budowy piramidy?

Transport kamieni do budowy Wielkiej Piramidy pozostaje zagadką. Niektóre teorie sugerują użycie drewnianych sanek i rolkujących kamieni, jednak to wciąż temat dyskusji wśród archeologów.

Czy Wielka Piramida była pierwotnie pokryta białym wapiennikiem?

Tak, istnieją dowody sugerujące, że Wielka Piramida była pierwotnie pokryta białym wapiennikiem, co nadało jej błyszczący wygląd.

Czy można wejść do Wielkiej Piramidy w Gizie?

Tak, obecnie wejście do wnętrza Wielkiej Piramidy jest dostępne dla zwiedzających. Jednak liczba osób, które mogą wejść dziennie, może być ograniczona, dlatego zaleca się wcześniejszą rezerwację biletów.

Czy wstęp do Wielkiej Piramidy obejmuje wejście do grobowca faraona?

Wstęp do Wielkiej Piramidy obejmuje dostęp do niektórych komnat grobowca faraona, ale nie do wszystkich. Niektóre obszary mogą być zamknięte dla zwiedzających ze względów konserwacyjnych.

Jakie są godziny otwarcia Wielkiej Piramidy w Gizie?

Godziny otwarcia Wielkiej Piramidy mogą się zmieniać w zależności od sezonu turystycznego i warunków pogodowych. Zaleca się sprawdzenie aktualnych godzin na oficjalnej stronie internetowej atrakcji przed planowaną wizytą.

Czy można robić zdjęcia wewnątrz Wielkiej Piramidy?

Obecnie obowiązuje zakaz robienia zdjęć wewnątrz Wielkiej Piramidy, aby chronić zabytki i malowidła ścienne przed wpływem światła i błysków.

Ile trwa zwiedzanie Wielkiej Piramidy?

Zwiedzanie Wielkiej Piramidy w Gizie zazwyczaj trwa około 30-60 minut, w zależności od ilości dostępnych obszarów do zwiedzania i indywidualnego tempa zwiedzającego.

Czy jest bezpieczne zwiedzać Wielką Piramidę?

Tak, zwiedzanie Wielkiej Piramidy jest ogólnie bezpieczne, ale należy przestrzegać zasad i zaleceń obsługi turystycznej. W przypadku jakichkolwiek problemów lub obaw zawsze warto skonsultować się z pracownikami terenu.

Czy istnieją specjalne tury nocne do Wielkiej Piramidy?

Tak, niektóre agencje turystyczne oferują tzw. tury nocne, które umożliwiają zwiedzanie Wielkiej Piramidy po zmroku. To wyjątkowe doświadczenie, pozwalające podziwiać piramidę w innym świetle.

Jakie są godziny otwarcia Wielkiej Piramidy?

Godziny otwarcia Wielkiej Piramidy mogą się różnić w zależności od pory roku. W sezonie letnim (kwiecień–wrzesień) piramida jest otwarta od godziny 7:00 do 19:00, natomiast w sezonie zimowym (październik–marzec) od 8:00 do 17:00.

Czy istnieją dodatkowe opłaty za wejście do wnętrza Wielkiej Piramidy?

Tak, wejście do wnętrza Wielkiej Piramidy może wymagać dodatkowej opłaty w stosunku do podstawowego biletu wstępu. Opłaty różnią się w zależności od rodzaju zwiedzania i wybranych komnat do odwiedzenia.

Czy można kupić bilety online na zwiedzanie Wielkiej Piramidy?

Tak, wiele miejsc umożliwia zakup biletów online, co ułatwia uniknięcie długich kolejek na miejscu.

Komentarze do Wielka Piramida (124) Średnia ocen: 4 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 124 komentarzy
echos
#124
echos
rok temu
To jest skała wapienna obudowana cegłami i tynkiem z wapienia. Zobaczcie nagranie Niemca który wszedł na piramidę, nagrał cegły i tynk.
Piotr
#123
Piotr
rok temu
Żyrafy ją zbudowały. Są tam korytarze dla żyraf.
Sylwester B
#122
Sylwester B [www.bogusiak.pl]
rok temu
W Wielkiej Piramidzie jest też zachowana Złota Proporcja i Złota liczba Phi = 1.618. Dlaczego o tym nie napisaliście? Wychodzi ze stosunku przekątnej trójkąta do przeciwprostokątnej. Sinus (Alfa). Czyli z długości ściany piramidy pod kątem alfa, do wysokości. To istotna informacja, dopiszcie o tym w tekście? Obliczenia: z twierdzenia Pitagorasa: a = 147.64 (wysokość) To ta wysokość, która wynika z dzielenia średnicy naszej planety na równiku wynosi 12756326 m. do długości dnia, czyli wartości 86400 sekund. Zatem uwzględnijmy Piramidion na szczycie. b = 115 (połowa długości podstawy) + x (bo nie wiadomo jak gruba była osłona) A osłona była napewno, zniszczyli ją ludzie. c = ? (ściana pod kątem alfa) c^2=a^2+ b^2 c = sqrt(21797.5696 + 13225) c = sqrt(35022.5686) c = 187.143179410 Phi = c/a Phi = 187.143179410 / 115 Phi = 1.62733 (dość blisko, ale jednak mało precyzyjnie) Z tym, że długość połowy podstawy jest zaniżona, bo nie wiadomo jak oryginalnie były obudowane ściany. Weźmy też pod uwagę, że najprawdopodobniej podstawa była mierzona od dolnej krawędzi dolnego bloku. A gdyby policzyć trochę szerzej, tak jakby położyć płaską płytę na blokach ściany i dodać te 0.5 - 0.7 metra czyli niewiele biorąc pod uwagę, że bloki są ogromne. Weźmy dla lepszego przybliżenia, że a = 115.5 Phi = 187.143179410 / 115.5 Phi = 1.620287 (wciąż mało precyzyjnie?) Weźmy zatem a = 115.6 Phi = 187.143179410 / 115.6 Phi = 1.618885 (wystarczająco precyzyjnie ?) No już raczej, dokładność co do 3 miejsca po przecinku, czyli do tysięcznych. Przy tak ogromnej budowli to jest niesamowita precyzyjność. Piramida jest istną "Biblią z Kamienia", tylko z niej czytać.
JAQ
#121
JAQ
2 lata temu
„dzieląc metry przez sekundy” otrzymuje się prędkość
Witek S.
#120
Witek S.
2 lata temu
Piramida podobno obróciła się na skutek dryfu kontynentów i jestem w stanie to zrozumieć. Ale nie mogę pojąć jak to możliwe że w jednej osi o ponad 2 stopnie a w drugiej o stopień mniej. Czyżby zmieniła pole podstawy i już nie jest kwadratwm? Możesz mi to w sposób zrozumiały wyjaśnić. Bo inaczej wyjdzie na to że piszesz bzdury bez zastanowienia.
Artur B.
#119
Artur B. [Trenujbieg.pl]
2 lata temu
Piramidę podobno budowano 20 lat. Składa się z ponad 2,3 mln bloków skalnych o wadze conajmiej kilku ton każda. Wychodzi na to, że układano każdy blok co 4,5 minuty…bez przerwy noc i dzień przez 20 lat. Jak wtłoczono na 130 metr blok o takiej wadze w 4,5 minuty?
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
Anita
Anita
2 lata temu
Myślę, że nie szli gęsiego blok po bloku, tylko stawiali te bloki równolegle w wielu miejscach, dlatego jest to realne :)
Sylwester B
Sylwester B [www.bogusiak.pl]
rok temu
Piramidę budowano z użyciem maszyn. Są dużo starsze niż podają to oficjanie egiptolodzy. Służyły prawdopodobnie jako elektrownie. Nawet obecnie nie ma takiej technologii aby je odwzorować 1:1. Obejrzycie koniecznie film "The Revelation Of The Pyramids" na YT.
Haszek
#116
Haszek
2 lata temu
Nie wiem gdzie jest jakaś strona internetowa gdzie można z ludźmi popisać na ten temat?
Haszek
#115
Haszek
2 lata temu
Mnie zawsze ciekawiło jak ustawiano te duże kamienie do poziomu, jak w tak szybkim tempie zbudowano taką piramide? Ja mam swoją inną teorię że to nie były wykute ze skały bloki. Tak samo te mury gdzie głazy tak się komponują ze sobą że nawet żyletki pomiędzy nich nie wciśniesz. Ja mam zdanie że były one nie wykuwane tylko odlewane z mokrego surowca a w przeciągu tylu tysięcy lat potrafiły tak ztwardnąć.
Laura
#114
Laura
3 lata temu
Dzieki pomokliscie mi napisac prace domowa
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
Laura
#113
Laura
3 lata temu
uwazam ze ta piramida jest ladna
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
domi
#112
domi
14 lat temu
co tam ot tych piramidach powiecie
krycha
#111
krycha
14 lat temu
Wielka piramida ma obecnie 137 m, a piramida chefrena 143,5 ?
Zo
#110
Zo
16 lat temu
ale tu niema zadnego zdjęcia co to ma byc?
ja
#109
ja
16 lat temu
zdradź nam jeszcze co to jest 'góża', bo nie udało mi się znaleźć tego słowa dostępnych słownikach.
Histyk
#108
Histyk
17 lat temu
"Zdeptałem twe promienie czyniąc z nich wzniesienie, po którym stąpam ku góże, ku matce moje, zlotemu ureuszowi na skroni Ra. tekst z piramidy Cheopsa
Erich
Erich
3 lata temu
W piramidach w Gizie nie znaleziono żadnych napisów, przedmiotów dosłownie niczego i to jest jej tajemnica !!!!!!
szukajacy pomocy
#106
szukajacy pomocy
17 lat temu
zapomnialem dodac iz o ile mi wiadomo to wtedy bylo to cale zacmienie slonca :( Czy ktos moze mi POMOC?? :(
Szukajacy pomocy
#105
Szukajacy pomocy
17 lat temu
czy to jest pewna data?? napewno to? na ta strone co podales nie moge wejsc ;/ bardzo mi to jest potrzebne na jutro i musze byc pewny :) prosze o szybkie potwierdzenie :)
wojto
#104
wojto
17 lat temu
Wg strony matematyka.org/main43246540410,4,yisvp.htm było to około 28.05.585 r. p.n.e.
Szukaj
#103
Szukaj
17 lat temu
Mam prosbe!! Moze mi ktos napisac date zmierzenia piramidy cheopsa przez talesa?? prosze po szybka odpowiedz!! BARDZO PROSZE!
blondi
#102
blondi
17 lat temu
supcio :) tu jest wszystko
Do Adi
#101
Do Adi
17 lat temu
Jesteś zw@#$%^ Adi Nie umiesz czytać Nie widzisz że ją zniszczyli?? A poza tym to ma 46,6m a nie 47 skoro jesteś taki drobiazgowy:P
elvis krzycz
#100
elvis krzycz
17 lat temu
to jest YO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (16 kwietnia)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
27.4 ° C
18.3 ° (min)     31.6 ° (max)
0 mm
7.8 m/s
1015 hPa
Jutro (17 kwietnia)
pogoda jutro w tej lokalizacji
33.5 ° C
22 ° (min)     36.9 ° (max)
0 mm
7.8 m/s
1008 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij