Pompeje
Pompeje, Włochy

Pompeje - starożytne włoskie miasto zniszczone przez wulkan Wezuwiusz

Gdzie znajduje się Pompeje?

Adres Pompeji to Pompeje, Neapol, Kampania, Włochy
pokaż na mapie

Kiedy powstało Pompeje?

Czas powstania Pompeji to VI-VII wiek p.n.e. - data utworzenia
24 sierpnia lub 24 października 79 roku n.e. - data opuszczenia

Pompeje

Ciekawostki i fakty o Pompeji oraz historia powstania

Pompeje są starożytnym rzymskim miastem znajdującym się w pobliżu współczesnego Neapolu we Włoszech.

Miasto zostało zniszczone w wyniku wybuchu oddalonego o 8 kilometrów Wezuwiusza, prawdopodobnie 24 sierpnia, lub 24 października 79 roku naszej ery. W wyniku wybuchu budynki zostały przykryte od 4 do 6-metrową warstwą popiołu wulkanicznego i pumeksu.

Przed katastrofą były bardzo rozwiniętym i kwitnącym miastem. Posiadało rozbudowany system wodny, amfiteatr, boiska i port.

Jeden z najbardziej fascynujących faktów dotyczących Wezuwiusza jest jednocześnie jednym z najsmutniejszych. Ponieważ wulkan nie wybuchł od 1800 lat, część mieszkańców Pompejów nie zdawała sobie sprawy, że góra była wulkanem. Ta niewiedza i ignorancja ściągnęła druzgocącą cenę, gdy wybuchł. Obecnie Wezuwiusz jest uznawany za Stratowulkan i nie wiadomo, kiedy ponownie się przebudzi. Obecnie pozostaje bezczynny od czasu jego ostatniego wybuchu, który miał miejsce 13 marca 1944 r., zginęło wtedy 26 osób.

Pompeje zostały założone w VI lub VII wieku p.n.e. przez Osków, którzy osiedlili się na zboczach Wezuwiusza i w dorzeczu rzeki Sarno. Następnie znalazło się pod panowaniem greckim, a później pod etruskim.

W IV wieku p.n.e. dostały się pod panowanie Rzymu, po czym w 80 r. n.e. zostały podbite i stały się rzymską kolonią. Po zajęciu miasta dokonano rozległej rozbudowy infrastruktury miasta, którego większość została zbudowana w okresie Augusta.

W momencie wybuchu wulkanu, miasto zamieszkiwało 11 tysięcy mieszkańców. Dwa tysiące z nich zmarło w wyniku katastrofy, zaś samo miasto zostało opuszczone na ponad 1500 lat.

Miasto zostało ponownie odkryte w 1599 roku przez włoskiego architekta Domenico Fontana, który wykopał kanał i zmienił kurs rzeki.

Prace wydobywcze rozpoczęto dopiero w 1748 roku. Na szczęście popiół przykrywający budynki oraz brak powietrza i wilgoci, zadziałał jak środek konserwujący, więc budowle wyglądały prawie dokładnie tak, jak 200 lat wcześniej. Na ulicy wydobyto porozrzucane garnki, przedmioty codziennego użytku i artykuły gospodarstwa domowego. Odkryto nawet słoiki z zakonserwowanymi owocami oraz chleb.

W 1963 roku odkryto także inskrypcję ("Rei publicae Pompeianorum"), która identyfikowała to miejsce jako Pompeje.

Podczas wykopalisk odkryto blisko 1000 miejsc, w których znajdowały się zwłoki. W tych miejscach powstał puste przestrzenie w warstwach popiołu, dzięki czemu archeolodzy mogli stwierdzić dokładne pozycje, w jakich znajdowały się osoby w momencie śmierci. Niektórzy umarli w samotności, inni w grupkach, zaś jeszcze inni w objęciach bliskich.

W skład miasta oprócz domów mieszkalnych wchodziły także hotele, zajazdy i gospody, a także liczne sklepy, teatr, forum z bazyliką, świątynie, trzy palestry i termy oraz amfiteatr z koszarami gladiatorów.

Forum o wymiarach 38 na 157 metrów zawierało m.in. Świątynię Jowisza (wymiary: 37 x 17 m), Budynek Władz Miejskich i kurię. Przylegały do niego Budynek Eumachii (największy z budynków w okolicach Forum), Comitium, Macellum (prowizoryczny market), Świątynia Wespazjana oraz Świątynia Larów.

Inne istotne budynki Pompejów, to Świątynia Apollina, Świątynia Izydy, Bazylika (wymiary: 24 x 55 m), Teatr Wielki, Amfiteatr (wymiary: 135 x 104 m) oraz Termy.

W wielu miejscach pozostały bardzo dobrze zachowane graffiti pochodzące jeszcze sprzed erupcji. Dają one odwiedzającym i historykom niesamowity wgląd w społeczeństwo rzymskie, ukazując przykłady publicznych ogłoszeń, informacji o wyborach, a nawet prywatnych wiadomości.

W wyniku wybuchu zniszczeniu uległo także pobliskie miasto Herkulanum. To jednak Pompeje były popularniejszym kurortem wypoczynkowym bogatych Rzymian, którzy przyjeżdżali tu spędzać wakacje.

Obejmując powierzchnię 150 akrów, Pompeje są obecnie największym stanowiskiem archeologicznym na świecie.

Pompeje zostały wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, odwiedzaną corocznie przez około 2,6 miliona osób.

W 1971 roku zespół Pink Floyd nagrał na żywo film "Pink Floyd: Live at Pompeii", gdzie podczas koncertu zagrano sześć piosenek w starożytnym rzymskim amfiteatrze w mieście. Publiczność składała się tylko z ekipy filmowej i miejscowych dzieci.

"24 sierpnia, około pierwszej po południu, mama poprosiła go, aby obserwował chmurę, która pojawiła się o bardzo nietypowej wielkości i kształcie. [...] Chmura, z której góra była niepewna, w tej odległości (ale później okazało się, że pochodziła z Wezuwiusza), unosiła się, której wyglądu nie mogę podać dokładniej niż przez porównanie jej do sosny, która wystrzeliła na dużą wysokość w postaci bardzo wysokiego pnia, który rozpostarł się na szczycie w coś w rodzaju gałęzi; Wyobrażam sobie, że spowodowany albo nagłym podmuchem powietrza, który go popchnął, którego siła zmniejszyła się w miarę, jak wznosił się w górę, albo sama chmura, ponownie odpychana własnym ciężarem, rozszerzyła się w sposób, o którym wspomniałem; Czasami wydawał się jasny, a czasami ciemny i cętkowany, ponieważ był mniej lub bardziej nasycony ziemią i popiołami. Zjawisko to wydało się człowiekowi tak uczonemu i badawczemu, jak mój wujek, czymś niezwykłym i wartym dalszej analizy." - fragment relacji z erupcji Wezuwiusza z 79 roku. Pliniusz Młodszy w liście wyjaśniają śmierć swojego wuja Pliniusza Starszego.

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Pompeje jest typu Miasto

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Pompeji określany jest jako Pompejański

Styl architektoniczny pompejański to styl, który powstał w starożytnym mieście Pompejach w Italii w okresie rzymskim. W stylu tym dominują elementy charakterystyczne dla architektury rzymskiej, takie jak kolumny, arkady, rzeźby oraz ornamenty. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Pompeje

Jaką powierzchnię zajmuje Pompeje?

Pompeje zajmuje powierzchnię 64 - 67 hektarów (170 akrów)

Informacje praktyczne

Pompeje

Jaki jest koszt wejścia na Pompeje?

Bilety na Pompeje dostępne są w następujących cenach i wariantach:

  • Dorośli: €16.00.
  • Ulgowe: €2.00 (dla osób w wieku 18-25 lat).
  • Przedsprzedaż dodatkowo €1,50 do każdej ceny.

W jakich godzinach otwarta jest Pompeje?

Pompeje otwarta lub dostępna jest do zwiedzania w następujących dnaich i godzinach:

  • Otwarte codziennie poza niedzielami oraz dniami: 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia.
  • Otwarte od 09:00-17:00.

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Pompeje wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 829.
Wpis na listę nastąpił w roku 1997.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/829/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.pompeiisites.org/

Pytania i odpowiedzi

Jaką rolę pełniły Pompeje w starożytnym Rzymie?

Pompeje były ważnym miastem handlowym i kulturalnym w starożytnym Rzymie, zlokalizowanym niedaleko Neapolu. Pełniły funkcję portu handlowego oraz były popularnym miejscem wypoczynku dla elity rzymskiej.

Co spowodowało zniszczenie Pompei?

Miasto zostało zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Wybuch wulkanu pokrył Pompeje warstwą popiołów i pyłów, co doprowadziło do zachowania się wielu struktur i artefaktów w doskonałym stanie.

Czy Pompeje są dostępne dla zwiedzających?

Tak, Pompeje są otwarte dla zwiedzających, a ich ruiny stanowią popularny obiekt turystyczny. Oferują one fascynujący wgląd w życie codzienne starożytnych mieszkańców.

Jakie atrakcje można zobaczyć w Pompejach?

W Pompejach można podziwiać liczne dobrze zachowane ruiny, w tym teatry, świątynie, domy mieszkalne i forum. Warto zobaczyć również tzw. Villa dei Misteri oraz amfiteatr, znany jako Amfiteatr Pompejański.

Czy istnieje możliwość zakupienia biletów online?

Tak, istnieje możliwość zakupienia biletów online na oficjalnej stronie Pompeje lub poprzez różne platformy turystyczne, co ułatwia uniknięcie długich kolejek.

Jaki jest najlepszy sposób dotarcia do Pompei?

Najlepiej dotrzeć do Pompei korzystając z pociągów lub autobusów. Najbliższe stacje to Pompei Scavi - Villa dei Misteri. Można również dojechać samochodem z Neapolu lub Sorrento.

Ile czasu trwa zwiedzanie Pompei?

Zwiedzanie Pompei może zająć od 2 do 3 godzin, jednak czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji turysty i zainteresowań historycznych.

Czy w Pompejach są dostępni przewodnicy?

Tak, na terenie Pompei dostępni są licencjonowani przewodnicy, którzy oferują swoje usługi. Można również skorzystać z audioprzewodników, aby uzyskać dodatkowe informacje podczas zwiedzania.

Czy Pompeje są dostępne dla osób niepełnosprawnych?

Chociaż teren Pompei nie jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, istnieją pewne ułatwienia, takie jak windy i specjalne wejścia. Warto wcześniej sprawdzić, czy miejsce spełnia indywidualne potrzeby zwiedzających.

Czy można przywieźć ze sobą bagaż do Pompei?

Zaleca się ograniczenie ilości bagażu ze względu na niewygodność zwiedzania z dużą ilością przedmiotów. Jednak istnieją schowki, gdzie można zostawić mniejsze bagaże przed wejściem na teren Pompei.

Komentarze do Pompeje (1) Średnia ocen: 5 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
5  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 1 komentarza
:-)
#1
:-)
rok temu
:-)
Ocena ogólna: szczegółowe oceny

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (27 lutego)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
17.5 ° C
12.1 ° (min)     19.2 ° (max)
0 mm
5.1 m/s
1008 hPa
Jutro (28 lutego)
pogoda jutro w tej lokalizacji
19.3 ° C
13.5 ° (min)     19.4 ° (max)
2.8 mm
4.9 m/s
1007 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij