Katedra w Chartres
Chartres, Francja

Katedra w Chartres (Francja) - gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny

Gdzie znajduje się Katedra w Chartres?

Adres Katedry w Chartres to Chartres, Francja
pokaż na mapie

Kiedy powstała Katedra w Chartres?

Czas powstania Katedry w Chartres to Lata 1194 - 1260

Katedra w Chartres

Ciekawostki i fakty o Katedry w Chartres oraz historia powstania

Fundament katedry stanowię grube, wpuszczone w ziemię na głębokość 8 metrów, mury. Pozwalają one uzyskać stabilność budowli i absolutnie równą podstawę.

Drewnianą konstrukcję dachu składano na ziemi, a następnie, za pomocą wielokrążków, wciągano ją aż na górną krawędź murów. Ustawiano też rusztowania, zaś kamienie potrzebne do budowy dachu, wciągano za pomocą wciągarki.

Aby mury, składające się z wykutych w skale filarów, mogły unieść ciężar sklepienia, budowano przypory, tak zwane słupy przyporowe połączone z murami za pomocą łuków przyporowych.

Po zachodniej stronie katedry znajdują się dwie 90-metrowe iglice, Wyższa i bardziej wyszukana pochodzi z roku 1513, zaś niższa i mniej wyszukana z lat trzydziestych XIII wieku.

Wewnątrz i na zewnątrz budowli znajduję się ponad 10 000 rzeźb z kamienia i szkła.

W katedrze znajduje się 160 kolorowych witraży, zajmują one łączną powierzchnię 2000 m², wśród nich znaleźć można sławną Błękitną Różę lub Najświętszą Marię Pannę Pięknego Szkła. Kolorowe kawałki szkła łączono ze sobą ołowianymi spojeniami i żelaznymi prętami.

Katedra w Chartres była jako pierwsza we Francji poświęcona Najświętszej Dziewicy. W średniowieczu co roku odbywały się tu cztery wielkie odpusty, na które ściągały tłumy pielgrzymów.

Ile metrów wysokości ma Katedra w Chartres?

Wysokość Katedry w Chartres to 90 metrów

ile metrów ma Katedra w ChartresSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Katedra w Chartres jest typu Katedra

Katedra to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w architekturze chrześcijańskiej. Charakteryzuje się swoim imponującym rozmiarem, majestatycznym wyglądem oraz bogatym wystrojem wewnętrznym. Oto niektóre informacje na temat architektury katedralnej, prekursorów oraz najpopularniejszych budowli tego typu.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Katedry w Chartres określany jest jako Gotyk

Gotyk to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w średniowieczu, zwłaszcza od XIII do XV wieku. Charakteryzował się on przede wszystkim wysokimi, wąskimi i wyprostowanymi budynkami z cegły lub kamienia, które były podporządkowane idei lekkiej i zwiewnej formy. Głównym elementem budynków gotyckich były również bogato zdobione łuki, sklepienia oraz arkady, które nadawały im lekkości i przestronności. W budynkach gotyckich dominowały również wysokie, skośne dachy oraz wieże i wieżyczki, które miały być widoczne z daleka i służyć jako orientacja. ... czytaj więcej.

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Katedra w Chartres jest wykonana z następujących materiałów: Kamień, drewno

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Katedra Najświętrzej Marii Panny w Chartres

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Katedra w Chartres wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 81bis.
Wpis na listę nastąpił w roku 1979.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/81bis/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.cathedrale-chartres.org

Komentarze do Katedra w Chartres (76) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 76 komentarzy
endrju 997
#76
endrju 997
rok temu
Witam serdecznie. Nie byłem tam a już oglądając w telewizji jestem zachwycony możliwościami ludzi w tamtych czasach , dla mnie oczywiste jest że my sami jesteśmy dziełem bożym i cała reszta która nas otacza więc nie jestem zdziwiony że takie dzieła jak katedra istnieją lecz najbardziej zachwyca mnie sam człowiek jesteśmy przepiękni !!! Smuci mnie bardzo jak ktoś widzi takie dzieło jak katedra i wypowiada się pisząc że to nic takiego . Proszę się zastanowić co piszecie bo jak się na czymś nie znamy to się o tym nie wypowiadamy tylko słuchamy.
Ro
#75
Ro
4 lata temu
Byłam dwukrotnie i tyłu ludzi skupionych na modlitwie zarliwej nie widzialam?obiekt przepiękny robi kolosalne wrażenie architektura cudowna zachwyca?trzeba się tam znaleźć zobaczyć i poczuc❤️mieliśmy z mężem okazję trafić przypadkiem na koncert na organy❤️poprostu bajka brzmienie wirtuozeria artysty i akustyka katedry wrazenia nie zapomniane❤️❤️❤️cieszę się że mąż mi tam zabral♥️są miejsca w których warto być ????
Jerzy Głowacki (jeż)
#74
Jerzy Głowacki (jeż) [http://paskonikstronik.blogspot.com/]
8 lat temu
wspaniały obiekt, godny odwiedzenia choć raz w życiu... http://paskonikstronik.blogspot.com/2015/10/katedra-w-chartres.html
Pomocy
#73
Pomocy
13 lat temu
Potrzebuje dokładniejszych informacji na temat tej katedry. Na wczoraj. Jeśli ktoś tu zajrzy to bardzo proszę o pomoc! Najlepiej w postaci referatu. Błagam.
eweli
#72
eweli
14 lat temu
Sztuka średniowiecznego chrześcijaństwa pełna jest symboli pogańskich, jednakże mają one inne znaczenie, które najpełniej było rozumiane przez współcześnie żyjących chrześcijan. Raczej nie jest to odgapianie, tylko ujmowanie nowych treści w stare symbole...
Madziula
#71
Madziula
14 lat temu
do "leoleoleo", nie wiem z czym tu sie tak afiszować, jeśli ktoś zajmuje sie np ikonografią chrześcijańską to wie, ze prawie każdy symbol tej religii zostala zaadoptowany z innych, nie ma tu w tym nic nadzwyczajnego, to wpływ historii, kultury, mentalności itp. Nie wiem nawet czy jest chociaż jeden symbol charakterystyczny tylko dla cgcrześcijaństwa, może jedynie 'ryba', ale z drugiej stronynapewno w innej kulturze też można by się doszukać podobnego znaku. A jeśli chodzi o sprawę labiryntu, islam również zaadoptował ten znak od kultury egejskiej. więc, prawda jest taka, ze wszyscy od wszystkich coś zgapili, albo poprostu pewne utarte archetypy siedzą w podświadomości ludzkiej. Pozdrawiam:) PS fajna stronka
aaa
#70
aaa
15 lat temu
to jest hala czy bazylika?
wojto
#69
wojto
16 lat temu
Chyba wiadomo kto od kogo? Wikipedia (a właściwie to któryś z użytkowników) ściągnęła opis budowli z tej strony. Dowód? Data wprowadzenia opisu budowli na wikipedii: 26 maja 2006 r. Opis tej budowli na mojej stronie jest od wielu lat niezmieniony. Można to sprawdzić wchodząc chociażby na Internet Archive Wayback Machine: tnij.org/katedra_chartres , gdzie istnieje wpis o mojej podstronie z datą wcześniejszą 24 kwietnia 2006.
Zolla  ;-))
#68
Zolla ;-))
16 lat temu
troche to dziwne, ale na wikipedii jest mniej wiecej to samo, a nawet wiecej. Kto tu od kogo ściąga???
karalina
#67
karalina
16 lat temu
symbole katedry wydają się nie odzwierciedlać chrześcijaństwa,bo powstały wiele wcześniej wg tzw geomancji. Religia nie musi opracowywać nowych znaków zeby sie nimi posługiwać, ani tez żadne z wykorzystanych nie są przyporządkowane konkretnej wierze... Właściwa interpretacja niektorych symboli moglaby byc nawet sprzeczna z naukami Kościoła przez różne przekłamania lub błędne rozumienie ktore jest zbyt mocno "utarte" by je zmienic. Dziwi mnie porównanie autentycznej postaci św, Apolinarego do mitologicznego Apolla... nierozumiem. Poza tym gwóźdź w przekrzywionej plytce odbija światło słoneczne 21 czerwca,czyli podczas letniego przesilenia.
leoleoleo
#66
leoleoleo
16 lat temu
Takie pytanie mi się nasunęło, Dlaczego ta Katedra uważana jest za kolebkę średniowiecznego i można by rzec współczesnego Chrześcijaństwa a 90% zdobień i symboli tej katedry w żaden sposób nie odzwierciedla Chrześcijaństwa ? Wbity w jedną z płyt gwóźdż odbijający światło 21 października każdego roku, na który to światło pada przez dziurke w witrażu Świętego Apolinarego ( od imienia Apollo BÓG SŁOŃA ) to raczej nie symbol chrześcijan. Ogrom znaków zodiaku to również nie chrześcijańskie tradycje, labirynt na posadzce który nalezy przejść bez butów to znów Islam. A więc to nie kult chrześcijaństwa a jedynie połączenie wszystkich religii i wyciągnięcie z nich wszystkiego co najlepsze, czyżby Religia Jezusowa to nie naśladownictwo ??
karolek
#65
karolek
16 lat temu
a ja dziś wyjezdzam do Francji, wpadne do Chartres odświerzyć sobie wspomnienia...eh nie moge sie doczekac.
nat
#64
nat
17 lat temu
americankangdukwon.com/images/Chartres_Plan.jpg tu jest plan katedry :)
MACIEJ
#63
MACIEJ
17 lat temu
ILE TRWAŁO ODBUDOWANIE TEJ KATEDY PO SPŁONIĘCIU ?
Kasia
#62
Kasia
17 lat temu
bardzo fajna stronka, ale sama wiem dosyć dużo na ten temat, bo sama tam byłam... w tym cudownym miejscu. Jakieś pyatania pisać na moj e-mail, postaram sie odpowiedzieć. Pozdrawiam !
Nauczyciel Histori
#61
Nauczyciel Histori
17 lat temu
Gdzie mogła bym znalezc PLan budowli katedry w chartes
Daria
#60
Daria
17 lat temu
Fajna stronka. Moge tu znalezc informacje na lekcje historii. Dzieki
Kasie
#59
Kasie
17 lat temu
Fajna stronka ale macie moze więcej an ten temat??
asia
#58
asia
17 lat temu
Katedra w Chartres jest piękna. Wewnątrz i na zewnątrz. Monumentalna, naprawdę zachwycająca! Warto zobaczyć! Przepiękna architektura i witraże...
ola
#57
ola
18 lat temu
dzięki przydało się , bardzo ciekawe:)
Martus
#56
Martus
18 lat temu
Niedługo jade do Francji
Agnieszka
#55
Agnieszka
18 lat temu
Dzienki niej mogłam mieć pomoc do pisania referatu
Weronika
#54
Weronika
18 lat temu
Zaało tu obrazów gotyckich.Jeżeli chodzi o informację to jest oki!
Justynka
#53
Justynka
18 lat temu
Heh wkońcu coś znalazam:] dzięki
jelito kota
#52
jelito kota
18 lat temu
za mało europejskich katedr gotyckich

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (18 maja)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
17.3 ° C
8.7 ° (min)     18.3 ° (max)
5.3 mm
2.2 m/s
1011 hPa
Jutro (19 maja)
pogoda jutro w tej lokalizacji
17.7 ° C
9.7 ° (min)     19.1 ° (max)
4 mm
3.2 m/s
1013 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij