Dolina Królów
Egipt

Dolina Królów w Egipcie - skalne kompleksy grobowe, kamienne grobowce

Gdzie znajduje się Dolina Królów?

Adres Doliny Królów to Egipt
pokaż na mapie

Kiedy powstała Dolina Królów?

Czas powstania Doliny Królów to XIV w. p.n.e.

Dolina Królów

Ciekawostki i fakty o Doliny Królów oraz historia powstania

Dolina Królów, znana również jako Biban el-Muluk, jest jednym z najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc w Egipcie. To tutaj, w skalistych wąwozach Teb Zachodnich, przez ponad 500 lat chowano egipskich faraonów oraz ważnych dostojników państwowych. Ta mistyczna dolina skrywa w sobie nie tylko bogatą historię, ale również wiele tajemnic, które do dziś fascynują archeologów i turystów z całego świata.

 

Historia Doliny Królów

Egipcjanie przez 1700 lat chowali swoich zmarłych w piramidach i grobowcach, które były często narażone na rabunki. W odpowiedzi na te zagrożenia faraon Tutmozis I postanowił przenieść miejsce swojego spoczynku do bardziej ukrytej lokalizacji – skalistej doliny zwanej Biban el-Muluk. W ten sposób rozpoczęła się era budowy grobowców w Dolinie Królów, która trwała od XVI do XI wieku p.n.e.

 

Początki wykopalisk i sensacyjne odkrycia

Na początku XIX wieku archeolodzy rozpoczęli intensywne prace wykopaliskowe w Dolinie Królów. Niestety, większość grobowców była już splądrowana przez złodziei. Przez wiele lat uważano, że wszystkie groby zostały odkryte, aż do momentu, gdy angielski archeolog Howard Carter dokonał jednego z najbardziej sensacyjnych odkryć w historii archeologii.

W 1922 roku Carter odkrył niemal nienaruszony grobowiec faraona Tutenchamona, pełen niesamowitych skarbów, które przetrwały tysiące lat. W grobowcu znaleziono m.in. złoty sarkofag, diademy, maski, klejnoty, posągi, rydwany, broń oraz ozdoby. Ich ilość była tak ogromna, że wyniesienie wszystkich zabrało ponad trzy lata.

 

Bogato zdobione grobowce

Większość grobowców w Dolinie Królów była bogato zdobiona malowidłami ściennymi, które przedstawiały życie zmarłych faraonów, sceny z Księgi Zmarłych oraz wyobrażenia świata pozagrobowego. Te malowidła nie tylko służyły jako dekoracje, ale miały również głębokie znaczenie religijne. Wierzono, że pomagają one duszy faraona w podróży do życia po śmierci i zapewniają mu wieczne szczęście.

Malowidła te są niezwykle interesujące, ponieważ ukazują codzienne życie Egipcjan, sceny z nocnej podróży boga słońca przez świat podziemi w jego barce oraz postacie bogów i bogiń z głowami zwierząt. Każdy detal tych malowideł ma swoje znaczenie i jest pełen symboliki, co czyni je bezcennym źródłem wiedzy o starożytnym Egipcie.

 

Fascynujące fakty o Dolinie Królów

Dolina Królów skrywa w sobie wiele fascynujących faktów i ciekawostek, które przyciągają turystów i badaczy z całego świata. Obecnie w dolinie znajduje się 64 grobowce, z których każdy ma swoją unikalną historię i znaczenie. Choć większość z nich została splądrowana w przeszłości, nadal możemy podziwiać ich architekturę i resztki bogatych dekoracji.

 

Znaczenie religijne i kulturowe

Dolina Królów była miejscem o ogromnym znaczeniu religijnym i kulturowym dla starożytnych Egipcjan. Wierzono, że jest to miejsce, gdzie faraonowie przechodzą do życia wiecznego i zyskują boską nieśmiertelność. Każdy grobowiec był zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić faraonowi ochronę przed złymi duchami i umożliwić mu spokojną podróż do zaświatów.

 

Tajemnice i niewyjaśnione zagadki

Mimo licznych badań i odkryć, Dolina Królów wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedną z najbardziej fascynujących zagadek jest grobowiec KV62, czyli grób Tutenchamona. Chociaż sam faraon zmarł młodo i nie zdążył zasłużyć się wielkimi osiągnięciami, jego grobowiec jest jednym z najbogatszych i najlepiej zachowanych w dolinie. Do dziś nie wiadomo, dlaczego grobowiec ten uniknął losu innych i nie został splądrowany przez złodziei.

 

Współczesne badania i ochrona dziedzictwa

Współczesne badania archeologiczne w Dolinie Królów koncentrują się nie tylko na odkrywaniu nowych grobowców, ale również na ochronie i konserwacji już istniejących. Współczesne technologie, takie jak skanowanie 3D i badania geofizyczne, pozwalają na dokładniejsze zbadanie struktury grobowców i odkrycie ukrytych komór.

 

Turystyka w Dolinie Królów

Dolina Królów jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych w Egipcie. Każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć miejsca spoczynku faraonów i poczuć atmosferę starożytnego Egiptu. Choć dostęp do niektórych grobowców jest ograniczony, wiele z nich jest otwartych dla zwiedzających, a ich wnętrza zachwycają bogatymi dekoracjami i malowidłami.

 

Wyjątkowe odkrycia i przyszłe badania

Współczesne badania w Dolinie Królów koncentrują się nie tylko na ochronie istniejących grobowców, ale również na poszukiwaniach nowych odkryć. Archeolodzy nieustannie pracują nad rozwikłaniem tajemnic, które kryje dolina, i odkrywaniem kolejnych fragmentów historii starożytnego Egiptu.

 

Zakończenie

Dolina Królów to miejsce, które fascynuje i inspiruje. To tutaj, w skalistych wąwozach Teb Zachodnich, przez wieki chowano faraonów i ważnych dostojników, wierząc, że znajdą tu wieczny spokój i boską nieśmiertelność. Odkrycia archeologiczne, takie jak grobowiec Tutenchamona, przypominają nam o bogactwie i złożoności kultury starożytnego Egiptu oraz o nieustannej ludzkiej fascynacji tajemnicami przeszłości. Dolina Królów wciąż skrywa wiele zagadek, które czekają na odkrycie, a każda wizyta w tym magicznym miejscu jest podróżą w czasie do świata faraonów i starożytnych wierzeń.

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Dolina Królów jest typu Grobowce

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Doliny Królów określany jest jako Starożytny egipski

Starożytny egipski styl architektoniczny był charakterystyczny dla Egiptu pomiędzy 3150 p.n.e. a 395 n.e. i był wyjątkowo charakterystyczny dla tego kraju i jego kultury. Architektura egipska była inspirowana przez krajobraz i warunki klimatyczne tego regionu oraz przez nieustannie rosnące potrzeby społeczeństwa. ... czytaj więcej.

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Dolina Królów jest wykonana z następujących materiałów: Kamień, skała

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Dolina Królów wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 87.
Wpis na listę nastąpił w roku 1979.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/87/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.sca-egypt.org/eng/SITE_VOK.htm

Komentarze do Dolina Królów (21) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 21 komentarzy
Cleo
#21
Cleo
10 lat temu
Hej Renatko - skapa wiedza o starozytnym Egipcie. Hatszepsut nie byla jedyna kobieta - faraon w Egipcie. Przed nia byly: Merytneith 1 dynastia, Nimaathapi - 3 dyn, Chentikaus I - 4 dyn, Netikret (Nitokris) 6 dyn, Sobekneferutr (Nefrusobek) 12 dyn, Tauseret 19 dyn, no i ostatnia kobieta faraon, slynna Cleopatra VII.
fotomysz
#20
fotomysz
17 lat temu
niestety, ale stronka bardzo pobieżnie traktująca o temacie, dodatkowo sporo błędów (wspominana już wcześniej świątynia, ilość grobów to skatalogowanych jest 63 a nie 64). itd jeśli ma już traktować o budowlach , to nic tu o nich prawie nie ma .....
Sherlock
#19
Sherlock
18 lat temu
widziałem, warto zwiedzić, świątynia Hatszepsut jest rzeczywiście super
Agusia
#18
Agusia
18 lat temu
chcialabym kiedys zobaczyc to miejsce na wlasne oczy . strasznie mi sie podoba Egipt - moze dlatego chcialabym sie tam byc :] ;}
renata
#17
renata
18 lat temu
właśnie, to nie jest dolina królów, tylko świątynia, którą kazała wybudować Hatszepsut-pierwsza i jedyna faraonka w Egipcie! Co do świątyni, to rewelacja!Warto zobaczyć, polecam!
ula666
#16
ula666
18 lat temu
sorry ale na fotce nie jest pokazana dolina królów tylko i ile sie nie myle światynia przed grobowcem hatszepsut !!!
frugo
#15
frugo
18 lat temu
kocham was to jest pierwsza strona na ktorej znalazlem to czego potrzebuje!
Daroo
#14
Daroo
18 lat temu
suuuper stronka fajnie pooglądac budowle Egiptu.... chaciaż jak byłem tam i widziałem z bliska te piękne budowle i maske Tutenchamona tez widzialem :D robią wrażenie te budowle !! warto tam pojechac
jerzyB
#13
jerzyB
18 lat temu
doline królów i górny nil to trzeba zobaczyć z powietrza.były podróżnik na trasie w-wa khartum.
aga
#12
aga
18 lat temu
maska tutenchamona jest w kairze Edna...poza tym jak juz napisali poprzednicy -to jest strona o budowlach -i do tego swietna strona :)
aga
#11
aga
18 lat temu
maska tutenchamona jest w kairze Edna...poza tym jak juz napisali poprzednicy -to jest strona o budowlach -i do tego swietna strona :)
alev
#10
alev
19 lat temu
Edna po co Ci informacje na temat maski Tutenchamona, jak to jest strona o budowlach a nie o zabytkach, Strona jest świetna, Pozdrowienia dla Twórców :)
alev
#9
alev
19 lat temu
Edna po co Ci informacje na temat maski Tutenchamona, jak to jest strona o budowlach a nie o zabytkach, Strona jest świetna, Pozdrowienia dla Twórców :)
koil
#8
koil
19 lat temu
strona nie jest za ciekawa jakas kitowata nic prawie nie ma na tej stronie poza piramido z zelaza
kornela
#7
kornela
19 lat temu
nieznalazłam tu tego co chcialam
a ja
#6
a ja
19 lat temu
nieznalazłam tu tego co chcialam
edna
#5
edna
19 lat temu
dlaczego tu nie ma opisu złotej maski tutenchamona??????????????
hzgxvc
#4
hzgxvc
19 lat temu
Tu nic nie ma, wszystko jest do dupy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
<<MA
#3
<<MA
19 lat temu
stronka taka sobie malo informacji upiększcie ją trche bo strasz nie nudna dzieki pozdra dla IIIe
kennycane
#2
kennycane
21 lat temu
bylem w Egipcie ale niestety az tam mnie nie zanioslo...a szkoda...
beata zbonikowska
#1
beata zbonikowska
21 lat temu
Mimo strachu przed atakiem ekstremistów - odwiedziłam ten uroczy zakątek świata. Warto, ale wczesną porą, a nie gdy słońce wysoko na niebie.

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (13 czerwca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
38.5 ° C
27.4 ° (min)     41.4 ° (max)
0 mm
4.3 m/s
1008 hPa
Jutro (14 czerwca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
41.3 ° C
29.6 ° (min)     43.9 ° (max)
0 mm
2.9 m/s
1006 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij