Angkor Wat
Angkor, Kambodża

Angkor Wat w Kambodży (Siem Reap, Kambodża) - XII wieczna świątynia

Gdzie znajduje się Angkor Wat?

Adres Angkor Wat to Angkor, prowincja Siem Reap, Kambodża
pokaż na mapie

Kiedy powstało Angkor Wat?

Czas powstania Angkor Wat to 1113 - 1150

Angkor Wat

Ciekawostki i fakty o Angkor Wat oraz historia powstania

Angkor Wat to jedno z najwspanialszych miejsc na świecie, które zasługuje na pełne uznanie nie tylko ze względu na swoją ogromną wartość historyczną i religijną, ale także ze względu na spektakularne wykonanie i znaczenie kulturowe. Angkor Wat, będący częścią większego kompleksu Angkor Thom, jest symbolem potęgi dawnych Khmerów i ich niebywałych umiejętności architektonicznych.

 

Historia Angkor Wat

Początki i budowa

Angkor Wat został zbudowany na rozkaz króla Sujarwarmana II, który rządził w latach 1113–1150. Budowa tej monumentalnej świątyni trwała około 30-35 lat. To ogromne przedsięwzięcie angażowało około 50 tysięcy robotników oraz kilka tysięcy artystów-rzemieślników, którzy tworzyli niezwykłe rzeźby i płaskorzeźby.

Świątynia została dedykowana hinduskiemu bogowi Wisznu, a jej architektura miała odzwierciedlać mityczną górę Meru, która w hinduskiej kosmologii jest siedzibą bogów. Główna świątynia ma wymiary 215 metrów na 187 metrów i zawiera wieżę o wysokości 65 metrów, która symbolizuje właśnie tę mityczną górę.

 

Znaczenie religijne

Angkor Wat pełnił rolę sanktuarium oraz miejsca pochówku dla króla Sujarwarmana II. Świątynia stała się centrum religijnym i politycznym imperium Khmerów. Angkor, będący stolicą tego imperium, był jednym z największych miast świata około roku 1000, z populacją przekraczającą milion mieszkańców.

Kompleks Angkor Wat otacza fosa szeroka na 183 metry oraz mur o wymiarach 1000 na 800 metrów. W skład całego kompleksu wchodzi 250 budowli, co czyni go największym kompleksem religijnym na świecie.

 

Architektura i sztuka

Wspaniałe rzeźby i reliefy

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Angkor Wat jest jego niezwykła sztuka. Gmatwanina korytarzy i tarasów pokryta jest niezliczoną ilością rzeźb i reliefów, które przedstawiają sceny z hinduskich poematów epickich oraz motywy religijne. Te detale artystyczne świadczą o wybitnych umiejętnościach rzemieślników i artystów tamtego okresu.

Reliefy w Angkor Wat są nie tylko piękne, ale również pełne symboliki. Przedstawiają m.in. sceny z Ramajany i Mahabharaty, dwóch najważniejszych eposów hinduskich. Każdy detal, każdy relief ma swoje znaczenie i opowiada historię, która była ważna dla ówczesnych mieszkańców.

 

Innowacyjność i technika

Chociaż techniki budowlane używane przy wznoszeniu Angkor Wat były dość prymitywne, rezultat jest imponujący. Kamień został użyty w taki sposób, jakby miał cechy drewna. To oznacza, że nie stosowano łuków ani kopuł, a mimo to konstrukcja jest stabilna i trwała. Świetne zrozumienie bryły, przestrzeni i kompozycji artystycznej sprawiło, że Angkor Wat do dziś budzi podziw architektów i historyków sztuki.

 

Wymiary i struktura Angkor Wat

Gigantyczne proporcje

Angkor Wat ma wymiary prostokąta mierzącego 1300 na 1500 metrów. Cały kompleks otacza fosa szeroka na dokładnie 183 metry, co nadaje mu dodatkowego majestatu i odrębności. Główna świątynia jest otoczona murem o wymiarach 1000 na 800 metrów i posiadającym pięć wież, co jeszcze bardziej podkreśla imponujący charakter tej budowli.

 

Wnętrze Świątyni

Wewnątrz Angkor Wat można znaleźć liczne korytarze, tarasy i komnaty, które są misternie zdobione rzeźbami i płaskorzeźbami. Każdy z tych elementów architektonicznych ma swoje znaczenie i jest częścią większej całości, która symbolizuje kosmologię hinduistyczną.

 

Ciekawostki o Angkor Wat

Angkor Wat jako stolica

W okresie swojego największego rozkwitu Angkor był stolicą władców Khmerów, którzy odbierali tu cześć religijną. Było to miejsce nie tylko religijne, ale również polityczne, kulturalne i gospodarcze.

 

Największe miasto świata

Około roku 1000, Angkor z ponad milionem mieszkańców był największym miastem świata. Był to ośrodek tętniący życiem, pełen handlu, kultury i religii. To tutaj kwitła cywilizacja Khmerów, której wpływ jest widoczny do dziś.

 

Technika budowlana

Podziw budzi rozmieszczenie i wykonanie budowli w Angkor Wat, świadczące o świetnym zrozumieniu bryły, przestrzeni i kompozycji artystycznej. Technika budowlana i styl były dość prymitywne: kamień został użyty tak, jakby miał cechy drewna, łuki i kopuły nie były znane. Mimo to efekt budzi podziw.

 

Znaczenie współczesne

Turystyka i ochrona

Angkor Wat jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Kambodży i jednym z najważniejszych zabytków na świecie. Każdego roku miliony turystów odwiedzają ten kompleks, podziwiając jego piękno i monumentalność.

Ochrona i konserwacja Angkor Wat są kluczowe dla zachowania tego skarbu dla przyszłych pokoleń. Rządy Kambodży, we współpracy z międzynarodowymi organizacjami, podejmują liczne działania mające na celu ochronę i restaurację tego wyjątkowego miejsca.

 

Dziedzictwo kulturowe

Angkor Wat to nie tylko zabytek, ale również ważne dziedzictwo kulturowe Kambodży i całego świata. Jego wpływ na kulturę, sztukę i architekturę jest nieoceniony. To miejsce jest symbolem dumy narodowej dla Kambodży i przypomina o wielkości dawnego imperium Khmerów.

 

Angkor Wat to prawdziwe arcydzieło architektury i sztuki, które do dziś budzi podziw i zachwyt. Jego ogromna wartość historyczna, religijna i kulturowa sprawia, że jest to miejsce, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Angkor Wat nie tylko przypomina o potędze dawnych cywilizacji, ale również inspiruje i zachwyca swoją niesamowitą urodą i złożonością. To miejsce, gdzie historia spotyka się z mitem, a przeszłość łączy się z teraźniejszością w niezwykle piękny sposób.

"Z archeologicznego punktu widzenia Angkor jest przede wszystkim ogromnym systemem wodnym, złożonym ze sztucznych kanałów, grobli i rezerwuarów. Magazynowano w nich wodę z rzek i wodę deszczową. Stąd kierowano ją na pola ryżowe, które były dokładnie podzielone w księgach gruntowych. Tą drogą Khmerowie wyrównywali różnice klimatyczne, osiągali wielokrotne żniwa w roku i powiększali swój potencjał gospodarczy, co było podstawą ich rozwoju." - Bernard-Philippe Groslier

Ile metrów wysokości ma Angkor Wat?

Wysokość Angkor Wat to 65,5 m - środkowa wieża

ile metrów ma Angkor WatSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Angkor Wat jest typu Kompleks świątynny, Świątynia hinduska

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Angkor Wat określany jest jako Hinduski, Architektura Khmerów

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Angkor Wat

Jaką powierzchnię zajmuje Angkor Wat?

Angkor Wat zajmuje powierzchnię 162,6 hektara (1 626 000 m²)

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Angkor Wat jest wykonane z następujących materiałów: Piaskowiec

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Świątynia stolicy

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Angkor Wat wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 668.
Wpis na listę nastąpił w roku 1992.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/668/

Komentarze do Angkor Wat (17) Średnia ocen: 5 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
5  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 17 komentarzy
eeeeeeeeeeeee
#17
eeeeeeeeeeeee
2 lata temu
fajne
RudyAkaSuchy
#16
RudyAkaSuchy
4 lata temu
Fajny bardzo mi się podoba
Redakcja Budowle.pl
#15
Redakcja Budowle.pl [https://www.budowle.pl]
5 lat temu
Przepiękny kompleks :) Już od pierwszego wejrzenia, jak się jedzie alejką tuktukiem i widać w oddali pierwsze budowle kompleksu przechodzą ciarki :) Samo zwiedzanie jest bardzo przyjemne z powodu dużego zalesienia drzewami i możliwości schowania się w cieniu. Można w tym kompleksie spędzić cały dzień (pakiet 1 dniowy), albo nawet kilka dni. My byliśmy 1 dzień, trochę było na szybko wszystko, ale zwiedziliśmy większość budowli i byliśmy zachwyceni i zadowoleni na koniec dnia. Jedyne co nam się nie podobało, to tłumy ludzi, głównie chińczyków, którzy wszędzie się pchali i czasami też nie szanowali zabytków wchodząc w niedozwolone miejsca. Btw. jak ktoś chce mieć zdjęcie bez ludzi z samymi budowlami, to polecamy poczekać do samego końca jak już naganiacze będę wszystkich wypraszać, można wtedy stanąć praktycznie na końcu i jest szansa na fotkę całego kompleksu bez ludzi :)
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
Jowita
#14
Jowita
14 lat temu
Mnie osobiście bardziej podobał sie Bayon cos pięknego ale wrażenia i tak pozostaja całości
gregory
#13
gregory
14 lat temu
Czy ktoś może mi wytłumaczyć w jaki sposób dzikusy biegający po dżungli bez gaci z drewnianymi patykami mogli nagle stać się wielkimi architektami oraz zaprojektować coś takiego i to wybudować z precyzją na miarę dzisiejszych czasów wykorzystująć przy tym niezwykłe rozwiązania arch. ???
raver
#12
raver
14 lat temu
Tak wygląda o świcie: http://static.zooomr.com/images/8101073_516b3c03be_b.jpg http://www.zooomr.com/photos/rafal/8101111/ http://www.zooomr.com/photos/rafal/8102375/
malibuuu
#11
malibuuu
15 lat temu
byłam, widziałam - wrażenia niesamowite. dziwi mnie fakt ze kompleks Angkor nie został zaliczony do nowych códów świata ... a np. Koloseum tak. Sam Angkor Wat pięknie wygląda o wschodzie słońca, trzeba sie niestety tam zjawić już o godz. 5.00 - niestety ja nie dałam rady. Niesamowite wrażenie robi światynia nazywana "światynią Angeliny" ze wzgledu na zdjecia do filmu Tomb Rider. Mury opłatają potęrzne korzenie drzew. Sam kopmleks położony jest obok miasteczka Siem Reap gdzie można wybierać rastauracje spośród kuchni tajskiej, wietnamskiej i oczywiście kambodżańskiej. Masarze, dyskoteki i podróż szalonymi taksówkami - TukTukami - polecam - naprawde warto wybrać sie do Kambodźy.
eliza711
#10
eliza711
16 lat temu
bardzo ładna budowla ,chętnie bym tam pojechala...
kachna
#9
kachna
18 lat temu
Cale Angkor, nie tylko Angkor Wat robi niesamowite wrażenie. Po prostu niesamowite... Piramidy przy tym wysiadają :] Przynajmniej wg mnie :]
lutek
#8
lutek
18 lat temu
Aja nie byłem i nie będe bo nie mam kasy
bobas
#7
bobas
18 lat temu
Myślcie samodzielnie Angkhor nie zbudowali prymitywni kmerowie , ja czytałem że wynieśli się oni z Angkhor właśnie dlatego że nie dawali sobie rady z melioracją rzek , to dlaczego pierwotnie Angkhor było tak precyzyjnym ośrodkiem melioracji ? To logiczne bo było zbudowanie dla zupełnie innych warunków geologicznych i dużo wcześniej niż się to podaje i to nawet o kilkanaście tyś lat !!! Wszystko śmiem twierdzić wyglądało tak ... koczowniczy lud kmerów wędrował sobie przez dzungle i nagle odnalazł cudowne i niezamieszkałe świątynie ... Popatrzcie na te fragmenty angkhor które się dobrze zachowały to jest genialne śmiem twierdzić że dziś byśmy tego nie zrobili mając obecne techologie ...
basia
#6
basia
19 lat temu
Byłam tam w marcu tego roku. Świątynie są przepiękne. Wielkość robi wrażenie.
olga
#5
olga
19 lat temu
zgadzam sie z Krzyśkiem że te budowle są Piękne tak jak piramide egipskie :) Bardzo chciałabym pojechać do Kambodży-Angkoru i zobaczyć te budowle :)
krzysiek
#4
krzysiek
19 lat temu
zajebiste te budowle są i spoko zrobiona strona!!
jacek
#3
jacek
19 lat temu
Szkoda tylko , ze przy obecnym systemie zwiedzania za pare lat moze tam juz niewiele zostac.
natalia
#2
natalia
19 lat temu
zwiedzialam to miejsce przez 3 dni...jest po prostu wspaniale. 5 lat spedzilam w azji,ale to zrobilo na mnie najwieksze wrazenie!!!
Dominik
#1
Dominik
21 lat temu
Byłem i się nie zawiodłem. Ładna architektura, tylko że jakieś 300 km od stolicy.

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (21 czerwca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
26.6 ° C
24.5 ° (min)     27.3 ° (max)
11.5 mm
3.5 m/s
1005 hPa
Jutro (22 czerwca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
30.4 ° C
24.1 ° (min)     31.4 ° (max)
16.7 mm
5.1 m/s
1004 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij