34 cudowne zamki w Niemczech

Zamki w Niemczech należą do jednych z najpiękniejszych europejskich twierdz. Najwięcej warowni pochodzi z okresu średniowiecza i romantyzmu. Szacuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów znajduje się około 20 tysięcy zamków, twierdz i pałaców. Większość z nich ostała się do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Postanowiliśmy przybliżyć wam nieco piękno niemieckich zamków i w tym celu sporządziliśmy listę 34 cudownych twierdz. Zachęcamy do obejrzenia oraz poznania ciekawostek o tych zamkach.

 

Zamek Johannisburg

Zamek Johannisburg to jedna z najważniejszych budowli okresu renesansu w Niemczech. Twierdza znajduje się w bawarskim mieście Aschaffenburg we Frankonii. Została zbudowana w latach 1605 i 1614 przez architekta Georga Ridinger. Aż do 1803 roku, była to druga rezydencja księcia biskupa Moguncji. Zamek został niemal całkowicie zniszczony w ostatnich dniach II wojny światowej. Przywrócenie budowli do świetności trwało około dwudziestu lat.

 

Twierdza Marienberg

Twierdza Marienberg jest symbolem Würzburgu. Prawdopodobnie już na przełomie epoki brązu i żelaza na wzgórzu znajdowała się pierwsza umocniona osada. Około 1200 roku powstały tu mury obronne, wieża obserwacyjna, ośmiokątna studnia i pałac biskupa Konrada von Querfurta. Większość obecnej struktury została wybudowana w stylu renesansu i baroku między XVI i XVIII wiekiem. Warownia służyła jako rezydencja biskupów Würzburga. Została  poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej, a w pełni odbudowana w 1990 roku.

 

Zamek Neuschwanstein - zobacz opis budowli

Zamek Neuschwanstein przypomina zamek rodem z niezwykłej bajki. Powstał w XIX wieku dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Jest jednym z najsłynniejszych zamków na świecie, który co roku odwiedza ponad milion turystów, a w sezonie letnim do 10 000 osób dziennie. Budowla jest udostępniana zwiedzającym przez prawie cały rok. Neuschwanstein znalazł się w 2007 roku na liście finalistów Nowych siedmiu cudów świata i uzyskał ósmą lokatę. Od 2008 podejmowane są działania na rzecz umieszczenia pałaców Ludwika II: Neuschwanstein, Linderhof i Herrenchiemsee na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau jest drugą co do popularności budowlą w Niemczech. Twierdza posiada niepowtarzalną barwę i historię. Hohenschwangau miał swoje początki w XII wieku jako twierdza Schwanstein. Rodzina rycerzy, którzy założyli twierdzę wymarła przed XVI wiekiem. W 1832 roku książę Maksymilian II, dokonał przebudowy zamku Schwanstein w stylu neogotyckim. Po ukończeniu budowy, Maksymilian używał go jako domek myśliwski oraz letnią rezydencję.

 

Plassenburg

El Grafo

Plassenburg jest jednym z najbardziej imponujących zamków w Niemczech i symbolem bawarskiego miasta Kulmbach. Wzmianki o twierdzy pochodzą aż z 1135 roku. Została ona zniszczona w 1554 roku po zakończeniu wojny. Zamek został później przebudowany przez architekta Caspara Vischera. Używano go jako więzienie, szpital wojskowy i ośrodek szkoleniowy. Przez lata uważano Plassenburg za przykład idealnej twierdzy. Dziś działa jako muzeum i miejsce imprez kulturalnych.

 

Zamek w Norymberdze

ArtMechanic

Zamek w Norymberdze znajduje się na skale piaskowca w północnej Bawarii. Twierdza składa się z trzech części: Kaiserburg (Zamek Cesarski), Burggrafenburg (budynki Burgraves) i Reichsstädtische Bauten (budynki miejskie na wschodniej stronie). Zamek wraz z murami miejskimi jest uważany za jedną z najbardziej potężnych średniowiecznych fortyfikacji w Europie. Podczas II wojny światowej przechowywano tu zrabowany z Krakowa ołtarz Wita Stwosza.

 

Zamek Mespelbrunn

Zamek Mespelbrunn początkowo służył jako zwykły dom. Został zbudowany na wodzie i położony w lesie Spessart między Frankfurtem a Wurzburgiem. Zamek jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków wodnych w Niemczech i często opisywanym w broszurach turystycznych. Twierdza w północnej Bawarii jest własnością prywatną, ale jej właściciele otwierają obiekt dla turystów przez cały rok.

 

Zamek w Coburgu

Zamek w Coburgu to jeden z największych zamków w Niemczech. Jest on położony na wzgórzu nad miastem Coburg. W zasięgu wzroku znajduje się inna niezwykle ciekawe budowla zamek Veste Heldburg. Położenie i kształt twierdzy sprawiają, że twierdza nazywana jest Koroną Frankonii. Aktualnie działa tu muzeum ze zbiorami należącymi do książęcej rodziny Saksonia-Coburg-Gotha w skład których wchodzą obrazy, druki, zbroje, bronie i meble.

 

Zamek Hohenzollern - zobacz opis budowli

Zamek Hohenzollern - twierdza w Badenii-Wirtembergii, położona 50 km na południe od Stuttgartu. Zamek był dziedzictwem średniowiecznej dynastii Hohenzollernów. Budowla znajduje się na szczycie góry, na wysokości 855 metrów w pobliżu osiedli Hechingen i Bisingen.

 

Zamek Callenberg

Presse03

Zamek Callenberg położony jest na zalesionym wzgórzu w pobliżu miasta Coburg. Kiedyś służył jako dom myśliwski i letnia rezydencja. Po II wojnie światowej zamek popadł w ruinę. Został po raz pierwszy użyty przez wojska amerykańskie, a później służył jako dom opieki, który mieścił  technikum, a potem fundację. Od końca 1970 roku obiekt stał pusty i kilka razy zmieniał właścicieli. Dziś jest własnością prywatną i należy Andreasa, księcia Sachsen-Coburg-Gotha. Ze względu na swoją historię i neogotyckiej architektury jest zabytkiem.

 

Zamek Trausnitz

Zamek Trausnitz - średniowieczny zamek położony w Landshut. Był domem dynastii Wittelsbachów i służył jako książęca rezydencja w Dolnej Bawarii, a później jako siedziba dziedzicznych władców całej Bawarii. Podczas XVIII wieku twierdza była użytkowana jako koszary i więzienie. Na początku XIX wieku służyła jako szpital. Zamek został odrestaurowany po pożarze w roku 1961. Zawiera książęce skarby udostępniane turystom.

 

Willibaldsburg

Willibaldsburg jest zamkiem zbudowanym około 1353 roku w Górnej Bawarii. Do połowy XVIII wieku był siedzibą Diecezji eichstattckiej. W 1962 roku rozpoczęto szeroko zakrojone prace modernizacyjne zamku, ogrodów i jeziora Willibaldsburg, by przywrócić dawną świetność temu miejscu. Dziś w zamku mieści się Muzeum Jurajskiego.

 

Zamek Burghausen

Zamek Burghausen jest jednym z najdłuższych kompleksów zamkowych na świecie. Ten bawarski zamek liczy 1043 m długości i posiada sześć dziedzińców. W średniowieczu był jedną z najsilniejszych twierdz w Niemczech. Ten dobrze zachowany zamek jest znany ze swojej kolekcji późnogotyckich obrazów i płyt. Jest otwarty dla zwiedzających, a także na publiczne imprezy, w tym wesela.

 

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu położony jest na wzgórzu, z widokiem na stare centrum miasta. Twierdza miała długą i burzliwą historię. Jej najwcześniejsze struktury pochodzą z XIII wieku. Zamek został całkowicie zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, a później przez Francuzów w XVII wieku. W 1764 roku warownia została rażona piorunem. W późniejszym czasie kamienie z zamku posłużyły do budowy nowych domów w Heidelbergu. Wszystkie późniejsze przebudowy doprowadziły do powstania zamku w różnych stylach architektonicznych, co dodaje dodatkowego uroku twierdzy.

 

Zamek Lichtenstein

Zamek Lichtenstein położony jest na klifie u podnóża Jury Szwabskiej. Pierwotna twierdza powstała tu już w XII wieku, ale z czasem popadła w ruinę. Obecny zamek został zbudowany w XIX wieku na cześć średniowiecznych rycerzy Lichtensteinu. Zamek posiada dużą kolekcję zabytkowych broni i zbroi. Niezwykła konstrukcja była inspiracją dla stworzenia innych niemieckich twierdz.

 

Zamek Heiligenberg

Zamek Heiligenberg jest renesansową twierdzą położoną na północ od Jeziora Bodeńskiego. Jest własnością rodziny Fürstenberg i został zlokalizowany na płaskowyżu 730 metrów nad poziomem morza, z widokiem w dół na Jezioro Bodeńskie i Alpy. Zamek zbudowano w średniowieczu - w 1250 roku, a pod koniec epoki uległ rozbudowie. W późniejszym czasie dobudowano dziedziniec i południowe skrzydło.

 

Zamek Sigmaringen

Zamek Sigmaringen to dawna rezydencja książęcego rodu Hohenzollern-Sigmaringen. Pierwotna twierdza powstała tu w XI wieku. Warownia uległa poważnemu zniszczeniu w 1893 roku. Pożar strawił znaczną część budynku, pozostawiając tylko wieże w dobrym stanie. Po odbudowie zamek stał się tymczasową siedzibą ewakuowanego z Francji kolaboracyjnego rządu Vichy. Aktualnie w części twierdzy znajduje się muzeum otwarte przez cały rok posiadające największą w Europie prywatną kolekcję dawnego uzbrojenia.

 

Zamek Frankenstein

Zamek Frankenstein powstał około XIII wieku na wzgórzu z widokiem na Darmstadt. Wielu uważa, że twierdza była inspiracją dla Mary Shelley, która napisała w 1818 gotycką powieść Frankenstein. Wokół zamku krążą przeróżne legendy m.in. o tym, że budynek przez wieki był nawiedzony lub że wczesny mieszkaniec zmarł tutaj po odbyciu bitwy ze smokiem. Dziś zamek jest gospodarzem jednego z największych festiwali Halloween w Europie.

 

Zamek Marienburg

Zamek Marienburg jest neogotycką twierdzą koło Nordstemmen w Dolnej Saksonii. Zamek został zbudowany w latach 1858 - 1867 jako prezent urodzinowy dla żony króla Jerzego V Marie SaxeAltenburg. Część twierdzy jest otwarta dla publiczności m.in. muzeum zamkowe, kaplica, restauracja i mogą być rezerwowane jako miejsca na wesele, przyjęcie lub koncerty. W 2005 roku na zamku zorganizowano aukcję antyków i dzieł sztuki. Wpływy z aukcji przeznaczono na renowację budowli.

 

Zamek w Schwerinie

Zamek w Schwerinie to neorenesansowa budowla uważana za jedną z najważniejszych niemieckich twierdz. Pierwotny zamek powstał tu w X wieku. Obecna twierdza została ukończona w 1857 roku. Zostałą zbudowana w XIX wieku na wyspie. Przez wieki był rezydencją książąt i wielkich książąt Meklemburgii i Meklemburgii-Schwerin. Od 1990 roku jest siedzibę parlament MeklemburgiiPomorza Przedniego. Część służy jako muzeum i jest dostępne dla zwiedzających.

 

Zamek Moyland

Zamek Moyland zlokalizowany jest na wodzie w Bedburg-Hau. Budowla zaliczana jest to jednych 
z najważniejszych neogotyckich warowni w Nadrenii Północnej-Westfalii. Pod koniec II wojny światowej uległ poważnym uszkodzeniom. Minęło sporo czasu, zanim znaleziono fundusze na odbudowę zamku. Dziś mieści się tu muzeum zawierające bogaty zbiór sztuki braci van der Grinten.

 

Zamek Drachenburg

Zamek Drachenburg został wzniesiony w 1882 - 1884 roku na zlecenie barona Stefana von Zartera. Budowla położona w środku dużego parku jest ozdobiona malowidłami ściennymi i gobeliny, które przedstawiają sceny z bohaterskiej przeszłości Niemiec. W późniejszych latach zamek pełnił funkcję szkoły z internatem, szkoły kolejowej, a nawet wojskowej. Niszczejąca twierdza miała zostać zburzona, jednak w przeddzień zniszczenia znalazł się prywatny sponsor. Od 1995 do 2005 roku przeprowadzono szeroko zakrojone prace konserwatorskie przywracające dawny wygląd.

 

Zamek Cochem

Zamek Cochem to dawna cesarska twierdza zlokalizowana na wzgórzu, 100 metrów nad miastem. Budowla miała długą i barwną historię. Według najnowszych badań, pierwotna warownia powstała w XI wieku. W 1689 roku zamek uległ zniszczeniu i przez 180 lat pozostawał w ruinie. Pozostałości po twierdzy kupił bogaty kupiec i postanowił dokonać odbudowy. W 1877 roku zamek powstał jako letnia rezydencja. Obecnie mieści się tu muzeum. Zamek posiada 50 pokoi dostępnych do zwiedzania i utrzymanych w stylu neorenesansowym i neobarokowym.

 

Zamek Eltz

Zamek Eltz to średniowieczna twierdza położona w górach graniczących z doliną Mozeli. Obiekt powstał prawdopodobnie na początku XII wieku na skalistym cyplu z widokiem na rzekę Eltzbach. Zamek został podzielony pomiędzy trzech braci Elia, William i Teodoryk, gdzie mieszkał wraz z rodzinami i pracownikami. W latach 1845 - 1888 przeprowadzono prace budowlane na dużą skalę, by starannie przywrócić dawny wygląd twierdzy. W okresie letnim od 1 kwietnia do 1 listopada odbywają się tu codzienne wycieczki trwające około 40 minut.

 

Zamek Moritzburg

Zamek Moritzburg znajduje się około 14 km na północ od Drezna. Pierwotny budynek został zbudowany w latach 1542 - 1546 jako dom myśliwski i utrzymany w stylu renesansowym. Za panowania Fryderyka Augusta Mocnego budowla przeszła gruntowną transformację wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dom myśliwski przeistoczył się w twierdzę w stylu barokowym z czterema narożnymi wieżami. Zamek posiada bogaty zbiór trofeów, ale również chiński, japoński i porcelany miśnieńskiej.

 

Zamek Stolzenfels

Zamek Stolzenfels powstał w XIII wieku i służył jako stacja poboru opłat dla łodzi i statków poruszających się na rzece Ren. Z biegiem lat budowla była systematycznie rozbudowywana. Warownie wykorzystywano w działaniach wojennych. W 1689 roku zamek został zniszczony przez Francuzów i nie nadawał się do użycia aż do XVIII wieku. Po czasie został odnowiony i służył jako letnia rezydencja króla Prus. W 2002 roku budowlę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po znacznej renowacji zamku i jego parku został ponownie otwarty dla publiczności w roku 2011.

 

Zamek Reichenstein

Zamek Reichenstein zbudowano w celu obrony miasta Aachen przed inwazjami na początku XI wieku. Pod koniec następnego stulecia kilka pokoleń baronów, którzy mieszkali na zamku zaczęli narzucać nielegalne opłaty za przejazd na statkach i w wagonach w obszarze Renu. Ich działania w późniejszym czasie doprowadziły do zniszczenia budowli. W kolejnych wiekach zamek był jeszcze kilkakrotnie niszczony i przebudowywany w różnych stylach. Obecnie twierdza posiada mury z ciemnego kamienia, wąskie okna i blanki murów obronnych co wywołuje niezwykłą atmosferę.

 

Zamek Colditz

Zamek Colditz, założony w XII wieku, znajduje się niedaleko Drezna i Lipska. Zyskał międzynarodową sławę jako obóz dla jeńców wojennych w czasie II wojny światowej. Wśród jeńców znajdowali się przede wszystkim "niepoprawni" alianccy oficerowie, którzy wielokrotnie uciekli z innych obozów. Przez prawie 100 lat, od 1829 do 1924 roku, Colditz służyło jako sanatorium, na ogół zarezerwowane przez bogatych ludzi. W latach 2006 i 2007 roku zamek przeszedł znaczną ilość remontów i renowacji. Mury zamkowe zostały odmalowane, aby odzwierciedlić wygląd przed II wojną światową.

 

Twierdza Königstein

Twierdza Königstein - największa niemiecka warownia położona na wzgórzu nad Doliną Łaby w rejonie Szwajcarii Saksońskiej. Historia zamku sięga co najmniej początku XIII wieku. Z czasem budowla była regularnie rozbudowywana. Obecnie mur wokół twierdzy liczy 1800 metrów długości, a w najwyższym punkcie sięga 42 metrów wysokości. Twierdza, która od wieków była używana jako państwowe więzienie, jest nadal w stanie nienaruszonym i obecnie zalicza się do czołowych turystycznych miejsc Saksonii z około 700.000 odwiedzającymi rocznie.

 

Zamek Marburg

Zamek Marburg jest jednym z najbardziej niezwykłych budynków w niemieckim mieście Marburg, w stanie Hesse. Jego budowę datuje się na XI wiek. Oprócz zabytkowego charakteru, twierdza cieszy się wielkim zainteresowanie ze względu na fakt bycia pierwszą stolicą Hesji. Znajduje się na wzgórzu z czerwonego piaskowca, z widokiem na miasto, na wysokości 287 metrów. Obecnie zamek jest używany w niektórych częściach przez Uniwersytet w Marburgu, a także muzeum historii kultury w Wilhelmsbau oraz służy do organizacji imprez kulturalnych.

 

Zamek Altena

Zamek Altena - twierdza wzniesiona przez pierwszych hrabiów Berg na początku XII wieku. W 1912 roku Richard Schirrmann powołał tu pierwsze na świecie schronisko młodzieżowe, które działa do dziś. Każdego roku w pierwszy weekend sierpnia na zamku i w mieście odbywa się wielki średniowieczny festiwal. W zamku działa muzeum. Odwiedzający budowlę mogą zapoznać się z licznymi dziełami sztuki.

 

Zamek Stahleck

Zamek Stahleck - XII wieczna twierdza obronna w Bacharach w Nadrenii-Palatynacie. Budowla usytuowana jest na skale około 160 metrów nad poziomem morza. Zamek zbudowano z rozkazu arcybiskupa Kolonii, został zniszczony pod koniec XVII wieku i przebudowany w XX. Obecnie twierdza służy jako hostel i nie jest dostępna dla zwiedzających. Jedynym wyjątkiem jest dziedziniec - publicznie dostępny i oferujący piękny widok na Ren.

 

Zamek Lahneck

Zamek Lahneck to średniowieczna twierdza położona w mieście Lahnstein. Budowla stoi na stromej skale nad zbiegiem rzek Renu. Twierdza stała się znana przez śmierć Idilii Dubb w czerwcu 1851 roku. Podczas pobytu na wakacjach z rodziną, pod 17-letnią dziewczyną zawaliły się drewniane schody. Nikt nie usłyszał jej płaczu ani wołania o pomoc. Została znaleziona dopiero po latach, w 1860 roku, a jej pamiętnik po kilku tygodniach w ścianie zamku. Od 2002 roku Lahneck jest częścią światowego dziedzictwa Unesco Górnej Doliny Środkowego Renu.

 

Zamek Marksburg

Zamek Marksburg to twierdza powstała w celu ochrony, a nie jako miejsce zamieszkania rodzin królewskich. Spośród 40 zamków wzgórzu między Bingen am Rhein i Koblenz, Marksburg był jedynym, który nigdy nie został zniszczony. Na zamku znajduje się muzeum z wyposażeniem zebranym od 1900 roku. Szacuje się, że w okresie letnim każdego dnia odwiedza je około 6000 osób.

Prezentacja wszystkich zamków na mapie:

Zdjęcia: Manfred Heyde, DJHLvbSachsen, Presse03, El Grafo, ArtMechanic
07/08/2019     Wojciech Andruszkiewicz

Opinie o 34 cudowne zamki w Niemczech Dodaj komentarz

Twoja opinia
#0
Podziel się opinią... napisz coś o tekście...
Artur
#3
Artur [https://archime.pl]
rok temu
Fajna lista, planowałem wycieczkę do Niemiec i chyb muszę ją trochę podrasować bo kilka tych zamków leży nie daleko od zaplanowanej trasy.
Anastka
#2
Anastka
rok temu
Zamek Disnaya rządzi~! bez wątpienia neuschwanstein najładniejszy ze wszystkich :D
Arleta K.
#1
Arleta K.
rok temu
Dzięki za listę, przyda się Ja byłam tylko w Berlinie, ale niedługo się wybieram na dłużej do niemiec, więc na pewno jakieś zamki zwiedzę, bo rooobią wrażenie.
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij