24 niezwykłe zamki w Szkocji

Zamki w Szkocji są niesamowicie pięknymi średniowiecznymi twierdzami. Wiele z nich zlokalizowanych jest na wysokich skałach lub wyspach otoczonych rzeką, jeziorem lub morzem. Każdy szkocki zamek ma swoją własną niepowtarzalną historię. Wiele twierdz nie było budowanych jako obiekty obronne, ale jako domy rodzinne, które z czasem przeistaczały się w ciekawsze budowle. Niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia zamki w Szkocji są warte zobaczenia przez każdego podróżnika. Poniżej prezentujemy 24 niezwykłe szkockie zamki, które na zdjęciach są niezwykle malownicze, a w rzeczywistości jeszcze piękniejsze.

 

Zamek Balmoral

Zamek Balmoral jest bardziej podobny do ogromnej rezydencji niż twierdzy. Położony nad rzeką Dee jest prywatną siedzibą, gdzie rodzina królewska spędza brytyjskiego święta, poczynając od królowej Wiktorii. Pomysłodawcą zamku jest książę Albert. Budowla jest uważana za jeden z ciekawszych przykładów szkockiej architektury. Tereny, ogrody i wystawy w Balmoral są otwarte dla publiczności, zazwyczaj od kwietnia do lipca.

 

Zamek Braemar

Zamek Braemar znajduje się w Aberdeenshire, z widokiem na rzekę Dee. Twierdza powstała w XVII wieku jako obiekt myśliwski. Został on zniszczony w 1689 roku podczas pierwszego powstania jakobickiego przywrócenia katolicyzmu do Szkocji. Zamek został przebudowany i trafił w ręce klanu Farquharson. Od 2006 roku obiekt został wynajęty dla lokalnej społeczności. Jest prowadzony w imieniu Wspólnoty, która zadbała o renowację twierdzy. Zamek został ponownie otwarty dla publiczności w 2008 roku.

 

Zamek Craigievar

Zamek Craigievar z kultowymi wieżyczkami i dachem w kształcie stożka należy do ciekawszych szkockich budowli. Został zbudowany w 1628 roku. W przeciwieństwie do innych twierdz ta powstała w domu rodzinnym i nigdy nie pełniła funkcji obronnej. Uważany za doskonały przykład średniowiecznej architektury jest znany ze swoich oryginalnych sufitów gipsowych. Jeden z najbardziej lubianych zamków w Szkocji jest wypełniony portretami rodzinnymi i meblami gromadzonymi przez wieki.

 

Zamek Crathes

Zamek Crathes jest XVI-wieczną budowlą w pobliżu Banchory. Obiekt wolno stojący mieści się w otoczeniu lasów, chodników i ogrodów, które czynią go jednym z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Zamek w regionie Aberdeenshire zaczynał jako twierdza zbudowana na wyspie w środku bagna. Jest znany z malowniczych sufitów szkockiego renesansu. Twierdza i pobliskie tereny są własnością zarządzaną przez National Trust for Scotland i są otwarte dla publiczności.

 

Zamek Dunnottar

Zamek Dunnottar położony jest w pobliżu Stonehaven, na szczycie 50-metrowych klifów. Do dziś ostały się tylko ruiny budowli. Na kartach historii zapisała się jako niezdobyta średniowieczna twierdza, gdzie przechowywano klejnoty koronne podczas inwazji armii Olivera Cromwella w 17 wieku. Dostęp do pozostałości zamku Dunnottar jest możliwy po pokonaniu 200 schodów.

 

Zamek Stirling

Zamek Stirling jest jednym z największych i najważniejszych zamków szkockich, zarówno pod względem historyczny, jak i architektonicznym. Znajduje się na górze Zamkowej. Twierdza jest otoczona z trzech stron przez strome klify, co daje jej mocną pozycję obronną. Zamek był co najmniej osiem razy oblężony, w tym kilka razy w czasie wojen niepodległości Szkocji. Obecnie pełni rolę muzeum i jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem świąt.

 

Zamek w Edynburgu

Zamek w Edynburgu uważany jest za najbardziej znaną szkocką twierdzę i ikonę stolicy państwa. Pierwotnie wzniesiony już w okresie wczesnego średniowiecza. Na początku XVII wieku został przebudowany i przystosowany do roli obronnej. Jako jedna z najważniejszych twierdz szkockiego królestwa był sceną wielu wydarzeń historycznych, zarówno w wojnach szkockiej niepodległości w XIV wieku lub podczas buntu jakobickiego w 1745 roku. Pozostawał rezydencją królewską aż do 1603 roku. Zamek wzniesiono na 120-metrowej skale, otoczonej z trzech stron klifami, a z czwartej stromą drogą.

 

Zamek Fyvie

Zamek Fyvie położony jest niedaleko Turriff w Aberdeenshire. Najstarsze części warowni datowane są na XIII wiek, a niektóre źródła twierdzą, że został zbudowany w 1211 roku przez Wilhelma Liona. W 1885 roku zamek został kupiony przez szkockiego przemysłowca Alexandera Leitha. Jego potomkowie sprzedali twierdzę do National Trust for Scotland. Z zamkiem kojarzona jest opowieść o tym, że podczas prac remontowych w 1920 roku za ścianą sypialni odkryto szkielet kobiety. W dniu, gdy te szczątki spoczęły na cmentarzu, mieszkańcy warowni zaczęli być nękani przez dziwne hałasy i niewyjaśnione wydarzenia.

 

Zamek Stalker

Zamek Stalker jest najlepiej znany ze swojej roli w filmie Monty Python i Święty Graal. Obecny zamek został zbudowany przez Sir Johna Stewarta około 1446 roku. Nazwa "Stalker" pochodzi od celtyckiego Stalcaire, czyli "myśliwego". Od początku powstania, obiekt był "świadkiem" wielkiej przemocy i intryg. W 1463 roku Stewart został zamordowany na własnym weselu, a 5 lat później morderca został pomszczony. Inny mord został dokonany tu w 1520 roku, kiedy Sir Alexander Stewart zginął podczas łowienia tuż przy wysepce, obok zamku. Zamek Stalker pozostaje w rękach prywatnych i jest otwarty dla publiczności w okresie letnim.

 

Zamek Dunrobin

Zamek Dunrobin to siedziba hrabiów Sutherlandu. Twierdza z pięknymi wieżyczkami w stylu francuskim ma swoje początki w średniowieczu. Większość obecnego budynku i ogrody zostały dodane przez Sir Charles Barry między 1835 a 1850. Część oryginalnego budynku jest widoczny na wewnętrznym dziedzińcu, pomimo szeregu rozszerzeń i zmian, które uczyniły go jednym z największych obiektów w północnej Szkocji. Przez siedem lat wykorzystywano go jako internat, a teraz jest otwarty dla publiczności.

 

Zamek Duart

Zamek Duart znajduje się na wyspie Mull, przy zachodnim wybrzeżu Szkocji. Twierdza powstała w XIII wieku jako siedziba rodu MacLean. W 1756 roku została zrównana z ziemią przez Anglików, a w 1911 odbudowana. Obecnie jest własnością prywatną, w części otwartą dla turystów. W roku 2012 przedstawiciel rodu Maclean ogłosił, że jego rodzina nie może już sobie pozwolić na utrzymanie zamku w świetle kosztownych napraw. Zamek był wykorzystywany jako miejsce filmowe dla produkcji "Osaczeni", w którym wystąpili Sean Connery i Catherine Zeta-Jonesa.

 

Zamek Glamis

Zamek Glamis położony jest w hrabstwie Angus. Uważany jest za najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji. Najstarsze elementy budowli pochodzą z XI wieku. W XVII wieku warownia została przebudowana. Jednym z pomieszczeń zamku jest Sala Duncana, w której William Szekspir umieścił scenę zabicia króla w Makbecie. Twierdza Glamis wraz z ogrodami od kwietnia do października są otwarte dla zwiedzających.

 

Zamek Inveraray

Zamek Inveraray jest siedzibą księcia Argyll. Pierwotna budowla powstała w 1720 roku i była kilkukrotnie modyfikowana przez projektantów. Zamek uległ poważnym uszkodzeniom podczas pożarów w 1877 i 1975 roku. Pod drugim pożarze dopiero w 2008 roku przystąpiono do prac remontowych. Parter i część komnat na pierwszym piętrze są otwarte dla turystów. Zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w zachodniej Szkocji.

 

Zamek Kilchurn

Zamek Kilchurn powstał w XV wieku. Nie wydaje się tak duży, jak pozostałe szkockie twierdze, ale jego otoczenie jest równie imponujące. Budowla znajduje się na skalistym półwyspie na północno-wschodnim krańcu jeziora Loch Awe. Kilchurn jest jednym z najczęściej fotografowanych zamków w Szkocji. Obecnie pozostałości po zamku są pod opieką Historic Scotland i otwarte dla publiczności w okresie letnim.

 

Zamek Caerlaverock

Zamek Caerlaverock ze względu na swoją konstrukcję jest wyjątkowy. Powstał na planie trójkąta, a nie jak większość kwadratu lub prostokąta. XIII wieczna budowla jest otoczona fosą i uważana za kwintesencję średniowiecznej twierdzy. Chociaż warownia była kilka razy rozbierana i odbudowywana to zawsze na charakterystycznym planie trójkąta. Zamek jest dziś w ruinie, ale pozostaje popularną atrakcją turystyczną.

 

Zamek Dunvegan

Zamek Dunvegan jest rodową siedzibą szkockich klanów z MacLeods. Dzierży miano najstarszej nieprzerwanie zamieszkanej twierdzy w Szkocji, był ostoją przez ponad 800 lat. Obecny wygląd budowli jest wynikiem remontu i rozbudowy w okresie wiktoriańskim. W zamku można dowiedzieć się o historii klanu MacLeod , zobaczyć pokoje, salony i lochy z rodzinnymi pamiątkami. Wokół zamku roztaczają się piękne ogrody.

 

Eilean Donan

Eilean Donan jest średniowiecznym zamkiem wznoszącym się nad jeziorem Loch Duich i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na obszarze szkockiego Highlands. Pierwotna warownia została zbudowana na początku XIII wieku w celu obrony przed Wikingami. Zamek jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w Szkocji i popularnym miejscem na wesela i do kręcenia scen filmowych.

 

Zamek Inverness

Zamek Inverness położony jest na klifie z widokiem na rzekę Ness. Obecna twierdza została zbudowana w 1836 roku, na miejscu XI-wiecznej budowli obronnej. Warownia została kilka razy zniszczona. Kiedy została po raz ostatni odbudowana, mieścił się tu ratusz. Obecnie zamek nie jest otwarty dla publiczności, jednak podejmuje się starania, by był dostępny w przyszłości. W tej chwili zwiedzać można tylko tereny zamkowe.

 

Zamek Tioram

Zamek Tioram – ruiny twierdzy na wyspie Eilean Tioram. Wydaje się, że pierwotnie były głównym bastionem Clann Ruaidhriego. Zamek znajduje się obecnie w bardzo złym stanie, a w 1998 roku został zamknięty dla publiczności na wniosek Highland Council. W 1997 roku powstał pomysł o odbudowie warowni, jednak nie został on zrealizowany. Do ruin można dojść po drugiej stronie grobli, ale nie ma dostępu do wnętrza, ze względu na ryzyko zawalenia muru.

 

Zamek Urquhart

Zamek Urquhart położony na cyplu z widokiem na jezioro Loch Ness ma krwawą historię jako miejsce wojen klanowych i brytyjskich najazdów. Odegrał znaczącą rolę w walce o szkocką niepodległości w XIV wieku. Aktualnie twierdza leży w gruzach, chociaż kiedyś była jedną z największych średniowiecznych budowli. Centrum dla zwiedzających zawiera dużą kolekcję artefaktów znalezionych na terenie zamku.

 

Zamek Brodie

Zamek Brodie jest rodową siedzibą Brodies — jednego z najstarszych klanów szkockich. Oryginalna budowla powstała w 1567 roku, ale w 1645 uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. W 1824 roku zamek został odbudowany i rozszerzony. Dziś ma bardzo dobrze zachowane centralne 5- piętrowe wieże z przyległymi murami. Wnętrze zawiera drobne antyki, orientalne afekty i malowane sufity. Teren wokół twierdzy został wyposażony w ogrody, staw, chodniki i szlaki przyrodnicze.

 

Zamek Kisimul

Zamek Kisimul to niewielka średniowieczna twierdza położona na małej wysepce Castlebay. Nazwa pochodzi od celtyckiego ciosamul oznaczającego "zamek na wyspie". Najwcześniejsze wzmianki o Kisimul pochodzą z połowy XVI wieku. W 1838 roku zamek został opuszczony, a wyspa sprzedana. Niektóre z kamieni budowli używano do balastu statków rybackich, a inne skończyły jako płyty chodnikowe w Glasgow. W 2001 roku zamek został wynajęty przez szefa Klanu MacNeil za roczną sumę L 1 i butelkę whisky.

 

Zamek Culzean

Zamek Culzean znajduje się na wybrzeżu Ayrshire i jest jednym z najbardziej imponujących zamków w Szkocji. Budowla pochodzi z XVIII wieku i została zaprojektowana w stylu neogotyckim. Zamek jest otoczony rozległymi ogrodami i parkiem, które są otwarte dla publiczności. Wnętrze zamku jest bogato zdobione i pełne cennych dzieł sztuki. Culzean jest również znany z tzw. "Hidden Staircase" (Ukrytej Klatki Schodowej), która prowadzi do tajemniczych podziemi zamku.

 

Zamek Tantallon

Zamek Tantallon, usytuowany na wybrzeżu Morza Północnego w hrabstwie East Lothian, jest jednym z najbardziej widowiskowych zamków w Szkocji. Twierdza została zbudowana w XIV wieku i była jednym z głównych ośrodków władzy rodu Douglasów. Zamek Tantallon jest częściowo w ruinie, ale wciąż zachowuje swój imponujący charakter i piękno. Odwiedzający mogą podziwiać spektakularne widoki na morze i okoliczne krajobrazy.

27/05/2023     Redakcja Budowle.pl

Opinie o 24 niezwykłe zamki w Szkocji Dodaj komentarz

Twoja opinia
#0
Podziel się opinią... napisz coś o tekście...
Natalia
#2
Natalia
rok temu
Świetny artykuł, na pewno mi się przyda, bo planuję się wybrać do Szkocji, a do tej pory kojarzyłam chyba tylko ten królewski Balmoral :) Sporo czytania, ale wydrukuję sobie i będzie akurat na podróż :) Dzięki jeszcze raz.
Robert
Robert [www.mojaszkocja.com]
rok temu
tylko nie przywiązuj się do zdjęć zamków... ;-) autor pomylił zdjęcia zamku Tioram i zamku Inverness.... szkoda że nikt przed wrzuceniem tego do neta nie sprawdził ...
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij