Nowe 7 cudów świata

Dyskusje na temat wszystkiego co związane ze znanymi budowlami lub architekturą miejską.
wojto
Administrator
Administrator
Posty: 71
Rejestracja: 08/08/2006 20:27:08
Lokalizacja: Warszawa, Zamość
Kontakt:

Nowe 7 cudów świata

Post autor: wojto »

Ponad 2200 lat temu grecki poeta Antypater z Sydomu stworzył listę 7 cudów świata.
Teraz dzięki prywatnej fundacji New 7 Wonders Foundation powstaje nowa lista siedmiu cudów świata.
Lista zgłoszonych budowli zawierała prawie 200 pozycji. Po dyskusjach ekspertów okrojono ją do 11 pozycji.
Nominowane budowle, to:
Obrazek

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na oficjalnej ceremonii w Lisbonie 7 lipca 2007 roku.

Ciekawe jakie są wasze typy?

Moje typy to:
Koloseum
Wieża Eiffla
Piramidy w Gizie
Stonehenge
Opera w Sydney
Tadż Mahal
Wielki mur chiński

sześć pierwszych wybrałem bez problemu, problem miałem tylko z wyborem siódmego. Spośród Machu Picchu, Statuy Wolności, a Wielkiego muru chińskiego wybrałem tą ostatnią budowlę.

Więcej informacji na oficjalnej stronie http://www.new7wonders.com/
pracus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14/10/2006 16:57:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pracus »

Czym Opera w Sydney bije Machu Picchu, zeby to wlasnie ja uznac za "cud swiata"? Rownie dobrze polowa projektow Fostera albo Libeskinda moglaby sie tam wtedy znalezc.
ZwierZ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 07/03/2007 22:03:52

Post autor: ZwierZ »

taaa
Opera w Sydney , Wieża Eiffla czy nawet Koloseum + to zwykla inzynieria a nie cud !!!
a mowimy tu o cudach czyms co nie wiadomo jak powstalo albo wymagalo ogroma prac ,

!!!!!!!!!!!!!!!!1
wojto
Administrator
Administrator
Posty: 71
Rejestracja: 08/08/2006 20:27:08
Lokalizacja: Warszawa, Zamość
Kontakt:

Post autor: wojto »

no to czekamy ZwierZ na Twoje typy :)

Czym Opera bije Machu Picchu? a chociażby wyglądem, bo mi jej wygląd się podoba. Podejrzewam, że popularnością także bije M. Picchu.
Dariush
Administrator
Administrator
Posty: 8
Rejestracja: 11/08/2006 09:12:29
Lokalizacja: Bristol, England

Post autor: Dariush »

Juz od kilku godzin wiadomo, jakie sa nowe siedem cudow swiata. Oto one:

1. Chichén Itzá, Mexico
2. Christ Redeemer, Brazil
3. The Great Wall, China
4. Machu Picchu, Peru
5. Petra, Jordan
6. The Roman Colloseum, Italy
7. The Taj Mahal, India

Napewno nie kazdemu ten wybor odpowiada (w sumie to nie ma wyboru ktory by kazdemu odpowiadal), ale tak zostalo to przyjete i na dlugie lata beda te "cudy" obowiazywac. Podejzewam, ze niektore cudy zostaly wybrane poprzez glosowanie calymi narodami (np: Statua Chrystusa Zbawiciela, Chichén Itzá, Petra) co przyznaly same wladze tych krajow.
Szkoda, ze w polsce nie ma zadnego cudu, bo znajac nasz patriotyzm, obecny dostep do internetu i zaangazowanie wladz i kosciola do propagowania wszystkiego co polskie, to mielibysmy calkiem realne szanse na finalowa siodemke.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wojto
Administrator
Administrator
Posty: 71
Rejestracja: 08/08/2006 20:27:08
Lokalizacja: Warszawa, Zamość
Kontakt:

Post autor: wojto »

Tylko trzy budowle trafione :/ słabiutko.
Ale jakoś trudno mi uwierzyć, że na tej liście nie znalazła sie ani Wielka Piramida, ani Stonehenge, bo to były moje pewniaki.

A o Chichén Itzá to dopiero zobaczywszy listę nominowanych budowli usłyszałem pierwszy raz.
Dariush
Administrator
Administrator
Posty: 8
Rejestracja: 11/08/2006 09:12:29
Lokalizacja: Bristol, England

Post autor: Dariush »

Wielka Piramida jako jedyna pozostala budowla ze "starych" cudów świata, dostała honorowy tytuł "cuda świata" i podobno była poniekąd wyłączona z głosowania, bo chciano wybrać tylko nowe cuda... ale to tylko podobno.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Derliks
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 09/02/2015 20:21:34
Kontakt:

Post autor: Derliks »

Moim zdaniem wieża Eiffla w żadnym wypadku nie zasługuje na miano cudu. Na dodatek jest potwornie brzydka.
rolando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 18/01/2015 17:24:52

Post autor: rolando »

Ale za swoich czasów była to genialna struktura.
JustynaJot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 07/04/2015 14:20:25
Kontakt:

Post autor: JustynaJot »

Co do wieży Eiffla, bardziej chyba liczy się wg mnie ten niesamowity rozmach, z jakim ją zbudowano. A nie zapominajmy, że dawniej było znacznie trudniej coś takiego stworzyć niż teraz. Może piękna nie jest, ale robota naprawdę konkretna wg mnie.
ODPOWIEDZ