Zamek w Branie
Bran, Rumunia

Zamek w Branie - upiorny zamek hrabiego Drakuli w Transylwanii

Gdzie znajduje się Zamek w Branie?

Adres Zamku w Branie to General Traian Mosoiu Str., nr 24, 507025 Bran, Rumunia
pokaż na mapie

Kiedy powstał Zamek w Branie?

Czas powstania Zamku w Branie to 1377 - 1382

Zamek w Branie

Ciekawostki i fakty o Zamku w Branie oraz historia powstania

Zamek Bran położony jest w środkowej Rumunii na granicy historycznych regionów Siedmiogrodu i Wołoszczyzny. Położony jest na klifie wysokości 762 metrów i otoczony dolinami i wzgórzami.

Jest to zabytek narodowy i punkt orientacyjny znany pod kilkoma innymi nazwami, takimi jak Zamek Drakuli czy Twierdza Bran.

Celem powstania zamku było rozwinięcie ważnych punktów celnych w Transylwanii i wzmocnienie południowych granic powstającego państwa. Siła tej twierdzy była bezpośrednio związana z dobrobytem miasta Brasov, a także na odwrót.

Pierwotna nazwa zamku brzmiała "Dietrichstein", a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1212 roku. Nazwa ta była prawdopodobnie nazwiskiem budowniczego zamku, ponieważ dokument historyczny z 1509 roku podaje, że zamek należał kiedyś do dowódcy o tej samej nazwie.

Ustawa Ludwika I Węgierskiego z 19 listopada 1377 dała Sasom z Kronstadt przywilej wybudowania kamiennego zamku, któremu nadano nazwę "Zamek Bran".

W 1448 r. Wład III (znany jako "Wład Palownik" lub "Wład Drakula") został księciem Wołoszczyzny, a opowieści o jego okrucieństwie i torturach wobec ludu zainspirowały słynnego tytułowego bohatera gotyckiej powieści grozy Brama Stokera - Drakula, który podobno mieszkał na pustym szczycie góry, co wielu ludziom kojarzy się z lokalizacją zamku Bran.

W rzeczywistości Bram Stocker nigdy nie odwiedził Rumunii przed ani po napisaniu swojej bestsellerowej powieści. Jest to o tyle dziwne, ponieważ w książce dość wiernie opisuje dziką i naturalną scenerię Karpat i Siedmiogrodu, a także zamek, w którym podobno mieszkał hrabia Drakula.

Zamek został w 1500 roku zastawiony na rzecz miasta Brasov przez króla Władysława Majgara, ówczesnego właściciela zamku.

W XVI wieku dokonano w zamku wielu modyfikacji. Następnie zamek przez kilkaset lat służył jako twierdza, a od 1880 roku popadł w ruinę.

W roku 1920 Królowa Maria Wielka przyjęła zamek jako letnią rezydencję i odrestaurowała go. Spędziła tam wiele lat, dokonała też przebudowy, dodając oficynę do posiadłości zwaną "Domem Herbaty". Maria tak bardzo upodobała sobie ten zamek, że zapragnęła, by jej serce na zawsze tutaj pozostało. Tak też się stało i jej serce pośmiertnie zostało umieszczone w srebrnym pudełku z otaczającymi je flagami rumuńskimi i brytyjskimi, a następnie umieszczone w marmurowym sarkofagu.

W czasie II Wojny Światowej w zamku prowadzony był szpital przez księżniczkę Ileanę, która została jego dziedziczką po swojej mamie, królowej Marii.

Zamek został zmieniony w muzeum w roku 1948, kiedy to pod kontrolą reżimu komunistycznego w Rumunii, rodzina królewska została z niego wydalona.

Dopiero 18 maja 2006 roku, po długiej batalii prawnej, zamek został zwrócony prawowitym spadkobiercom, czyli Dominikowi von Habsburgowi, synowi księżniczki Ileany. Od tego czasu został odnowiony i nadal pozostaje otwarty jako prywatne muzeum.

Do cech charakterystycznych zamku można zaliczyć jego wąskie i kręte schody, które prowadzą przez pomieszczenia połączone podziemnymi pasażami. W tym z sekretnym przejściem łączącym pierwsze piętro zamku z trzecim. Były to schody ewakuacyjne, ukryte w ścianie i używane przez zamkowych oficerów w razie potrzeby.

Ponieważ zamek posiadał setki schodów oraz tuneli, to poruszanie się po nim stwarzało niemałe problemy dla starzejącej się królowej. W celu ułatwienia jej przemieszczania się, w średniowiecznej studni zamkowej zbudowano dla niej windę. Na wewnętrznym dziedzińcu widać studnię, która tak naprawdę jest kopią tej oryginalnej. Oryginalna jest ukryta za kilkoma czarnymi drzwiami, została przedłużona pionowym tunelem i przekształcona w windę, która prowadziła do ogrodów królewskich.

Wejście do zamku nie jest takie samo jak w przeszłości. Podczas gdy dziś strome schody prowadzą do pięknych starych drzwi, w przeszłości było zupełnie inaczej. Stare wejście do zamku składało się z małych drzwi wysoko nad ziemią z mostem zwodzonym, co powodowało, że fort był trudny do zdobycia.

Znajdujące się tutaj 60 pokoi jest wykonanych z drewna. Zwiedzając te pomieszczenia, możemy podziwiać unikalne elementy architektoniczne, a także liczne zbiory ważnych historycznych mebli, zbroi i broni, pochodzących z XIV-XIX wieku. Całość dopełniają przepiękne i cenne dzieła sztuki średniowiecznej, takie jak malowane ikony, posągi, ceramika i srebra.

W centralnej części umiejscowiony jest malowniczy dziedziniec. Na zewnątrz zamku znajdują się wieże i wieżyczki.

Po południowej stronie zamku znajduje się mała kapliczka zbudowana w 1940 roku, dla uczczenia pamięci królowej Marii.

Obecnie zamek pozostaje popularną atrakcją turystyczną, szczególnie w okresie Halloween. Corocznie odwiedza go ponad 500 tys. turystów i miłośników legendy Drakuli.

"[My] podciągnęliśmy się na podwórze rozległego zrujnowanego zamku, z którego wysokich czarnych okien nie padał żaden promień światła, a jego połamane łaty miały poszarpaną linię pod niebem... Podwórze wyglądało na znaczne rozmiary, a pod wielkimi okrągłymi łukami prowadziło z niego kilka ciemnych dróg..." - nowela Brama Stokera

Projektant Zamku w Branie

Projektantem Zamku w Branie jest Karel Liman

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Zamek w Branie jest typu Zamek

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Zamku w Branie określany jest jako Gotyk

Gotyk to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w średniowieczu, zwłaszcza od XIII do XV wieku. Charakteryzował się on przede wszystkim wysokimi, wąskimi i wyprostowanymi budynkami z cegły lub kamienia, które były podporządkowane idei lekkiej i zwiewnej formy. Głównym elementem budynków gotyckich były również bogato zdobione łuki, sklepienia oraz arkady, które nadawały im lekkości i przestronności. W budynkach gotyckich dominowały również wysokie, skośne dachy oraz wieże i wieżyczki, które miały być widoczne z daleka i służyć jako orientacja. ... czytaj więcej.

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Zamek w Branie jest wykonany z następujących materiałów: Kamień

Informacje praktyczne

Zamek w Branie

Jaki jest koszt wejścia na Zamek w Branie?

Bilety na Zamek w Branie dostępne są w następujących cenach i wariantach:

  • Dorośli: 45 lei rumuńskich (€9).
  • Seniorzy 65+: 35 lei rumuńskich (€7).
  • Studenci: 25 lei rumuńskich (€5).
  • Dzieci: 10 lei rumuńskich (€2).
  • Dzieci do lat 7: za darmo.

W jakich godzinach otwarta jest Zamek w Branie?

Zamek w Branie otwarta lub dostępna jest do zwiedzania w następujących dnaich i godzinach:

  • 1 kwietnia - 30 września: poniedziałek 12:00 - 18:00; wtorek - niedziela 09:00-18:00.
  • 1 października - 31 marca: poniedziałek 12:00 - 16:00; wtorek - niedziela 09:00-16:00.

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Zamek Drakuli, Törzburg (niem.), Castelul Bran (rum.)

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.bran-castle.com/

Pytania i odpowiedzi

Gdzie dokładnie znajduje się Zamek Bran w Rumunii?

Zamek Bran znajduje się w miejscowości Bran w regionie Transylwanii w Rumunii, około 30 km na południowy zachód od miasta Brașov.

Jakie są główne cechy architektoniczne Zamku Bran?

Zamek to imponująca budowla obronna z czerwonej cegły, usytuowana na wzgórzu, z widokiem na okolicę. Charakteryzuje się wieżami, dziedzińcem i mostem zwodzonym.

Czy Zamek Bran jest otwarty dla zwiedzających?

Tak, Zamek Bran jest otwarty dla zwiedzających i stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych w regionie.

Czy w Zamku Bran można zobaczyć ekspozycje muzealne?

Tak, wewnątrz zamku znajduje się muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią regionu i miejscowej kultury.

Czy istnieje możliwość zakupienia biletów online do Zamku Bran?

Tak, warto rozważyć zakup biletów online, zwłaszcza w okresie intensywnego ruchu turystycznego, aby uniknąć kolejek.

Czy Zamek Bran jest dostępny komunikacją publiczną?

Tak, można dojechać do Zamku Bran korzystając z komunikacji publicznej, ale wielu turystów preferuje prywatne środki transportu.

Czy fotografowanie jest dozwolone na terenie Zamku Bran?

Tak, zazwyczaj fotografowanie jest dozwolone na terenie zamku, jednak istnieją pewne ograniczenia w niektórych obszarach muzealnych.

Czy wokół Zamku Bran są inne atrakcje turystyczne?

Tak, w okolicy znajdują się inne atrakcje turystyczne, takie jak Twierdza Rasnov czy góry Karpaty, co sprawia, że region jest atrakcyjny dla zwiedzających.

Czy Zamek Bran odgrywał kiedyś strategiczną rolę w historii regionu?

Tak, Zamek Bran pełnił rolę strategiczną, kontrolując ważne trakty handlowe i chroniąc przed najazdami.

Czy Zamek Bran jest powiązany z postacią Drakuli?

Zamek Bran jest często utożsamiany z postacią Drakuli, choć nie ma pewności, czy Vlad Palownik kiedykolwiek zamieszkiwał w zamku.

Czy istnieje parking dla samochodów przy Zamku Bran?

Tak, w okolicy zamku znajdują się parkingi dla samochodów, co ułatwia dostęp dla zwiedzających podróżujących własnym środkiem transportu.

Czy Zamek Bran jest dogodnie połączony z innymi atrakcjami w regionie?

Tak, Zamek Bran jest często punktem wyjścia do zwiedzania innych atrakcji w Transylwanii, takich jak miasto Brașov czy zamek Peleș.

Czy Zamek Bran jest otoczony malowniczym krajobrazem górskim?

Tak, Zamek Bran jest otoczony malowniczym krajobrazem górskim, co dodaje uroku i sprawia, że jest to także atrakcyjne miejsce dla miłośników przyrody.

Komentarze do Zamek w Branie (2) Średnia ocen: 4 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 2 komentarzy
Cannabis Equipment Financing
#2
Cannabis Equipment Financing [https://www.heffinance.com/cannabis-finance.php]
rok temu
We know, The Bran Castle is located in central Romania on the border of the historic Transylvanian and Wallachian regions. The castle oozes all sorts of medieval history and is shrouded in myths and legends regarding how the castle and the historic.
Ndrzj
#1
Ndrzj
3 lata temu
Pierwsze słyszę o takim zamku, tzn. Dracule oglądałem, ale sądziłem, że to jakiś zwykły zamek w jakimś zadupiu, albo w studiu Disneya, czy innych ;)
Ocena ogólna: szczegółowe oceny

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (20 maja)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
17 ° C
9.5 ° (min)     18.9 ° (max)
1.3 mm
3.4 m/s
1015 hPa
Jutro (21 maja)
pogoda jutro w tej lokalizacji
18.6 ° C
11 ° (min)     19.3 ° (max)
0 mm
4.4 m/s
1016 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij