Zakazane Miasto
Pekin, Chiny

Zakazane Miasto w Pekinie (Chiny) - pałac cesarski i muzeum

Gdzie znajduje się Zakazane Miasto?

Adres Zakazanego Miasta to 4 Jingshan Front St, Dongcheng, Pekin, Chiny
pokaż na mapie

Kiedy powstało Zakazane Miasto?

Czas powstania Zakazanego Miasta to 1406 - 1420

Zakazane Miasto

Ciekawostki i fakty o Zakazanego Miasta oraz historia powstania

Kompleks został zbudowany w latach 1406 - 1420 i składa się z 980 budynków mających łącznie ponad 9000 pokoi. Całość rozmieszczona jest na obszarze zajmującym 72 hektary (178 akrów), to ponad 3 razy więcej niż słynne muzeum Luwr w Paryżu. Wymiary kompleksu to 753 metry ze wschodu na zachód i 961 metrów z północy na południe.

Wybudowany w czasach rządzenia dynastii Ming (1368-1644), przez prawie 500 lat służył jako dom cesarzy i ich domostw, a także ceremonialne i polityczne centrum chińskiego rządu. W swojej historii było domem dla 24 cesarzy, 14 z dynastii Ming i 10 z dynastii Qing. Służył im aż do czasu opuszczenia przez Pu Yi w 1924 roku.

Wszystkie główne budynki są konstrukcjami drewnianymi z zadaszonymi płytkami koloru żółtego oraz wspartymi na tarasie z białego marmuru.

Zakazane Miasto dzieli się na dwie części: dziedziniec zewnętrzny (frontowy) obejmujący sekcje południowe i wykorzystywany do celów ceremonialnych oraz wewnętrzny dziedziniec (Pałac Tylny) obejmujący sekcje północne i będący rezydencją cesarza i jego rodziny, był on używany do codziennych spraw państwowych.

Główne pałace dziedzińców zewnętrznego i wewnętrznego ułożone są w trójelementowe grupy - tworząc kształt Qian, przedstawiający Niebo.

Zakazane Miasto otoczone jest murem o wysokości 7,9 metra (grubości 8,62 metra w podstawie i 6,65 metra u góry), a także fosą szeroką na 52 metry i głęboką na 6 metrów. Mury służyły zarówno jako mury obronne, jak i mury oporowe pałacu.

W czterech rogach murów znajdują się wieże. Są tu także cztery bramy skierowane w cztery kierunki świata, są to odpowiednio: Brama Południka (Wu Men) na południu, Brama Boskiej Potęgi (Shen Wu Men) na północy i dwie Bramy Rozkwitu na zachodzie (Xi hua Men) i wschodzie (Donghua Men).

Brama Południkowa, wznosząca się na wysokość 38 metrów, służy jako formalne wejście do kompleksu. Prowadzi gości przez szereg dziedzińców, kończąc na Pałacu Najwyższej Harmonii.

Pałac Najwyższej Harmonii jest sercem ogromnego kompleksu pałacowego Zakazanego Miasta. Jest to największy pałac w całym Zakazanym Mieście, jest umieszczony na 3-kondygnacyjnym podwyższeniu. Wykorzystywany był do wielkich uroczystości, takich jak ceremonia intronizacji cesarza, ślub cesarza czy ceremonia przyznania tytułu cesarzowej.

Na szczycie Pałacu Najwyższej Harmonii, w każdym z rogów dachu, znajdują się posągi dziesięciu mitycznych zwierząt, ukazując ich wyższość.

Pałac Umiarkowanej Harmonii znajduje się między Pałacem Najwyższej Harmonii a Pałacem Trwałej Harmonii. Te trzy budynki znajdują się na środkowej osi Zakazanego Miasta i zwane są Trzema Wielkimi Pałacami Zewnętrznego Dworu.

Pałac Trwałej Harmonii stoi na północnym końcu trzy poziomowego marmurowego tarasu. Ma podobny styl jak Pałac Najwyższej Harmonii, ale jest od niego nieco mniejszy, większy natomiast od Pałacu Umiarkowanej Harmonii.

W centrum wewnętrznego dziedzińca znajduje się kolejny zestaw trzech pałaców. Od południa są to Pałac Niebiańskiej Czystość, Pałac Unii i Pałac Ziemskiego Spokoju. Mniejsze niż pałace Dworu Zewnętrznego są trzy pałace Dworu Wewnętrznego, były one oficjalnymi rezydencjami cesarza i cesarzowej.

W całym kompleksie są liczne wzory imperialne, głównie ze smokami i feniksami. Wzory smoków były używane w obronie cesarzy i istnieje ich tutaj aż 12654 w różnych stylach. Wzory Feniksa natomiast reprezentowały imperatorów.

Na uwagę zasługują także czerwone drzwi głównych budowli, ozdobione są one pozłacanymi gwoździami. Większość bram ma dziewięć rzędów gwoździ, z których każdy rząd składa się z dziewięciu sztuk. Jest tak, ponieważ dziewięć oznacza wyższość i wieczność w chińskiej kulturze.

Podczas zwiedzania kompleksu można zobaczyć oszałamiający wachlarz starożytnych skarbów i budynków. Na uwagę zasługuje starożytna porcelana z jadeitu, obrazy, kaligrafia, hafty, wyroby lakiernicze oraz ceramika.

Legenda głosi, że w kompleksie jest łącznie 9 999 i pół pokoi, ponieważ tylko Bóg może mieć prawo do 10 000 pokoi. Każdy z pokoi jest udekorowany posągiem, najważniejsze z nich mają ich maksymalnie 10.

Ponieważ Zakazane Miasto jest wykonane z drewna, to ochrona przeciwpożarowa ma tutaj kluczowe znaczenie. Znajdują się tutaj 94 podziemne hydranty, 4866 gaśnic oraz 55 specjalnych miejsc gaśniczych.

Istnieje też specjalna straż pożarna zajmująca się zapobieganiem pożarom, która codziennie sprawdza sprzęt przeciwpożarowy. Jednym z ich codziennych ćwiczeń jest bieganie wzdłuż murów miasta z wężami strażackimi. Dodatkowo z powodu braku możliwości dojazdu wozami strażackimi muszą oni znać na pamięć cały układ kompleksu, by jak najszybciej dobiec do miejsca pożaru.

Przy budowie brało udział ponad 1 000 000 pracowników, w tym ponad 100 000 rzemieślników.

Nazwa "Zakazane Miasto" wywodzi się z faktu, że będąc rezydencją chińskich cesarzy i ich rodzin oraz nadwornej służby, wstęp na dwór był zakazany dla "zwykłych śmiertelników" mieszkających poza murami.

Zakazane Miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, corocznie odwiedza je około 17 milionów turystów. A to wszystko pomimo faktu, że dostępne do zwiedzania jest jedynie ok. 60% całości kompleksu.

W 1987 roku Zakazane Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uznawane za największą zachowaną kolekcję starożytnych drewnianych konstrukcji na świecie.

Projektant Zakazanego Miasta

Projektantem Zakazanego Miasta jest Kuai Xiang

Ile metrów wysokości ma Zakazane Miasto?

Wysokość Zakazanego Miasta to 37,95 metra

ile metrów ma Zakazane MiastoSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Zakazane Miasto jest typu Muzeum sztuki, Pałac królewski

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Zakazanego Miasta określany jest jako Architektura chińska

Architektura chińska jest unikalnym i bogatym stylem, który rozwinął się na przestrzeni wieków w Chinach. Ma wiele różnych podgatunków i podlega ciągłym zmianom i ewolucji. Jednak niektóre ogólne cechy architektury chińskiej są charakterystyczne dla tego stylu i są charakterystyczne dla chińskiej kultury. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Zakazane Miasto

Jaką powierzchnię zajmuje Zakazane Miasto?

Zakazane Miasto zajmuje powierzchnię 720 000 m² (72 hektary / 178 akrów)

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Zakazane Miasto jest wykonane z następujących materiałów: drewno, biały marmur, złoto

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Zijin Cheng, Forbidden Palace

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Zakazane Miasto wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 439bis.
Wpis na listę nastąpił w roku 1987.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/439bis/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to https://en.dpm.org.cn/

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego nazywane jest "Zakazanym Miastem"?

Zakazane Miasto nosi to miano, ponieważ w przeszłości dostęp do niego był ograniczony i zakazany dla zwykłych ludzi. Tylko cesarz, jego rodzina i wybrani dworzanie mieli do niego dostęp.

Czy Zakazane Miasto jest otwarte dla zwiedzających?

Tak, obecnie Zakazane Miasto jest otwarte dla zwiedzających. Turystowie mogą eksplorować jego dziedzińce, pawilony, salony i inne historyczne pomieszczenia.

Czy w Zakazanym Mieście przechowywane są jakieś skarby czy cenne eksponaty?

Tak, Zakazane Miasto pełni rolę muzeum, a w jego wnętrzu znajdują się liczne cenne eksponaty związane z chińską historią i kulturą.

Czy istnieje możliwość zwiedzania Zakazanego Miasta z przewodnikiem?

Tak, zwiedzanie Zakazanego Miasta z przewodnikiem może być bardzo wartościowe, ponieważ przewodnicy potrafią opowiedzieć fascynujące historie związane z poszczególnymi miejscami.

Czy w okolicy Zakazanego Miasta są inne atrakcje turystyczne?

Tak, w okolicy Zakazanego Miasta znajduje się wiele innych atrakcji, takich jak Świątynia Nieba, Park Beihai czy Plac Tiananmen.

Czy istnieje opłata za wstęp do Zakazanego Miasta?

Tak, na zwiedzanie Zakazanego Miasta obowiązuje opłata. Różne bilety obejmują różne obszary kompleksu pałacowego.

Czy w Zakazanym Mieście organizowane są jakieś specjalne wydarzenia czy pokazy?

Tak, Zakazane Miasto regularnie organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, pokazy tradycyjnych sztuk chińskich oraz ceremonie, które dodają atrakcyjności miejscu.

Czy w Zakazanym Mieście można zobaczyć występy artystyczne?

Tak, czasami odbywają się tam tradycyjne chińskie występy artystyczne, w tym pokazy tańca, muzyki czy teatru, dostarczając turystom unikalnych doświadczeń.

Czy na terenie Zakazanego Miasta są przewodnicy dostępni dla turystów?

Tak, na terenie Zakazanego Miasta zazwyczaj można skorzystać z usług przewodników, którzy oprowadzą po kompleksie, dostarczając ciekawych informacji na temat historii i architektury.

Czy Zakazane Miasto jest często odwiedzane przez turystów?

Tak, Zakazane Miasto przyciąga ogromną liczbę turystów z całego świata ze względu na swoje znaczenie historyczne, architekturę i bogactwo kulturowe.

Czy istnieje możliwość zakupienia biletów online do Zakazanego Miasta?

Tak, wielu turystów korzysta z możliwości zakupu biletów online, co umożliwia uniknięcie długich kolejek i zapewnia szybszy dostęp do kompleksu.

Czy fotografowanie jest dozwolone na terenie Zakazanego Miasta?

Tak, zazwyczaj jest dozwolone fotografowanie na terenie Zakazanego Miasta, ale istnieją pewne ograniczenia w niektórych obszarach, zwłaszcza wewnątrz muzealnych pomieszczeń.

Komentarze do Zakazane Miasto (3) Średnia ocen: 4.5 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4.5  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 3 komentarzy
uwu
#3
uwu
rok temu
uwu kocham
gregorz ttt
#2
gregorz ttt
4 lata temu
anetaaaa prosiłem cie
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
Aneta
#1
Aneta
4 lata temu
Byłam tam i było cudownie :) Wprawdzie było sporo turystów i miałam wrażenie, że duża część kompleksu jest zamknięta, ale ogólnie warte wydanych pieniędzy. Polecam wejście na pobliską górkę i spojrzenie na zakazane miasto z góry.
Ocena ogólna: szczegółowe oceny

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (20 maja)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
26.5 ° C
16.9 ° (min)     29.3 ° (max)
0 mm
5.1 m/s
1017 hPa
Jutro (21 maja)
pogoda jutro w tej lokalizacji
28.8 ° C
19 ° (min)     33 ° (max)
0 mm
4.7 m/s
1014 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij