Stephansdom
Wiedeń, Austria

Stephansdom w Wiedniu (Austria) - Katedra św. Szczepana

Gdzie znajduje się Stephansdom?

Adres Stephansdom to Wiedeń, Austria
pokaż na mapie

Kiedy powstał Stephansdom?

Czas powstania Stephansdom to Nieznana. Ukończony przed 1144

Stephansdom

Ciekawostki i fakty o Stephansdom oraz historia powstania

Stephansdom jest sercem i duszą Wiednia, tak jak Fountain Square dla Cincinnati, lub Tamiza dla Londynu. Jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście, a plac Stephansplatz jest miejscem najczęściej odwiedzanym. To miejsce, gdzie Mozart wziął ślub oraz gdzie odbył się jego pogrzeb.

Stephansdom jest dominujący przez jego wysoką wieżę, the Alt Steffl zbudowano pomiędzy 1359 a 1433. Każda część wysokiej na 136,4 metra wieży (450 stóp) oraz strzelistego gotyckiego wierzchołka spogląda na dół na turystów patrzących w górę jak w niebo.

Dach jest pokryty 230 000 kafelek, ponad 50 000 z tych kafelek o ściśle geometrycznych kształtach jest pokryta wizerunkami aniołów. Kafelki podają także datę kiedy katedra została odrestaurowana - 1831 rok - z jednej strony, a 1950 rok - z drugiej strony.

Północna wieża nigdy nie została ukończona. Oficjalnie, pieniądze się skończyły. Ale legenda mówi, że budowa została zatrzymana gdy jej architekt złamał pakt z diabłem i został zrzucony z wierzchołka wierzy.

Z powodu wąskich i zamkniętych ulic oraz bliskości innych budynków jest trudno zrobić dobre zdjęcie katedry Stephansdom bez specjalnego obiektywu. W nocy katedra świeci się na biało, oraz wydaje się niemożliwie duża przy ciemnym niebie jakby alpejskie góry z oddali.

Pod katedrą są katakumby. Na zewnątrz znajduje się ambona zbudowana w 1456 sławiąca pokonanie turków w Belgradzie. Więcej tureckiej historii - dzwon w północnej wieży został wzięty z tureckich dział opuszczonych gdy uciekali z miasta w 1683.

Będąc w Stephansdom można posłuchać tamtejszego katedralnego radia nadającego klasyczną muzykę na częstotliwości 107.3 FM. Dlaczego 107.3? Ponieważ to najbliższa możliwa częstotliwość bliska do 107,2, co jest wysokością katedry w metrach.

Południowa wieża jest o 60,6 metra niższa od północnej, czyli ma 136,4 metra wysokości.

Istnieje legenda, która głosi, że architekt katedry zniknął tuż po jej konsekracji w 1147. Niektórzy ludzie uważają to za znak, że przy konstrukcji brały udział siły boskie.

Większość katedr jest ustawionych na wschód albo zachód, ta jest ustawiona gdzieś koło południowego-wschodu. Mówi się, że jest ona skierowana w miejsce, gdzie wstało słońce ranka 26 grudnia 1137 roku.

Niegdyś stał w tym miejscu kościół pogański, do dziś resztki tego kościoła można znaleźć z Stephansdom'ie. Był taki zwyczaj kościołów katolickich, by użyć fragmentów kościołów pogańskich, aby odrzucić ich czar i pokazać potęgę nowego kościoła.

Kościół delikatnie przechyla się na lewą stronę.

Nad sanktuarium znajduje się poddasze, które jest miejscem zgromadzeń publicznych oraz wszelkich wystaw.

Przez ponad 500 lat południowa wieża była używana jako siedziba straży pożarnej.

W roku 1263 Biskup Otto of Passau konsekrował katedrę.

W latach 1417 - 1430 została zbudowana dolna zachrystia, trzy lata później ukończono budowę południowej wieży.

Podczas bitwy z Turkami w 1683 rok katedra została trafiona ponad 1 000 pocisków armatnich.

1782 - Cesarz Joseph II zakazał więcej pogrzebów w katakumbach Stephansdom'u. Pozostałości blisko 11 000 ciał ciągle tam leżą, są dostępne do oglądania odwiedzającym.

1945 - katedra płonęła przez dwa dni wskutek przeskoczenia iskry z sąsiedniego płonącego budynku. Stephansdom został częściowo uszkodzony także 3 lata później, podczas II Wojny Światowej.

"Najpiękniejsze wnętrze: Saint Stephan's Cathedral. Nie może być już więcej odtwarzane: mamy najbardziej uświęcone wnętrze kościoła na świecie." - Adolf Loos, Architekt

Ile metrów wysokości ma Stephansdom?

Wysokość Stephansdom to 136,4 metra

ile metrów ma StephansdomSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Stephansdom jest typu Katedra

Katedra to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w architekturze chrześcijańskiej. Charakteryzuje się swoim imponującym rozmiarem, majestatycznym wyglądem oraz bogatym wystrojem wewnętrznym. Oto niektóre informacje na temat architektury katedralnej, prekursorów oraz najpopularniejszych budowli tego typu.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Stephansdom określany jest jako Gotyk

Gotyk to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w średniowieczu, zwłaszcza od XIII do XV wieku. Charakteryzował się on przede wszystkim wysokimi, wąskimi i wyprostowanymi budynkami z cegły lub kamienia, które były podporządkowane idei lekkiej i zwiewnej formy. Głównym elementem budynków gotyckich były również bogato zdobione łuki, sklepienia oraz arkady, które nadawały im lekkości i przestronności. W budynkach gotyckich dominowały również wysokie, skośne dachy oraz wieże i wieżyczki, które miały być widoczne z daleka i służyć jako orientacja. ... czytaj więcej.

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Stephansdom jest wykonany z następujących materiałów: Kamień

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Saint Stephan's Cathedral

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Stephansdom wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 1033.
Wpis na listę nastąpił w roku 2001.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/1033/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.stephansdom.at

Pytania i odpowiedzi

Czy wstęp do Stephansdom jest płatny?

Wstęp do Stephansdom jest płatny, a cena biletu może się różnić w zależności od rodzaju zwiedzania, na przykład zwiedzanie katedry, wejście na wieżę czy udział w koncercie.

Czy Stephansdom jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?

Tak, Stephansdom stara się być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Istnieją windy i specjalne ścieżki, które ułatwiają dostęp do wnętrza katedry.

Czy w Stephansdom można uczestniczyć w mszach świętych?

Tak, w Stephansdom odbywają się regularne msze święte, a odwiedzający są zazwyczaj zapraszani do uczestnictwa w liturgii.

Czy wejście do Stephansdom obejmuje również wejście na wieżę?

Bilet do Stephansdom zazwyczaj obejmuje zwiedzanie wnętrza katedry, ale wejście na wieżę może być dodatkowo płatne.

Czy istnieje możliwość wspinaczki na szczyt wieży Stephansdoma?

Tak, istnieje możliwość wspinaczki na szczyt wieży Stephansdoma, co zapewnia niezapomniane widoki na Wiedeń. Jednak trzeba być gotowym na pokonanie licznych schodów.

Czy wstęp do kaplicy grobowej Stefana jest płatny?

Tak, wstęp do kaplicy grobowej Stefana (Stephanskapelle) zazwyczaj jest płatny, ale warto odwiedzić to miejsce, aby zobaczyć grobowiec św. Stefana, patrona katedry.

Komentarze do Stephansdom (11) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 11 komentarzy
agniechaaa
#11
agniechaaa
12 lat temu
Nom, piękniee. muszę tam zabrać moją klasę w ramach lekcji niemieckiego ; dd Mam nadzieję, że im się spodoba, ale najpierw sama jako n-elka niemieckiego muszę podszkolić swój język. Wstyd się przynać, ale taaak ... ; ) Tam trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. A pozaa tym muszę najpierw pędzić do okulisty, aby w pelni podziwiac Stephansdom
qubu$
#10
qubu$
17 lat temu
Katedra wywarła na mnie niesamowite wrażenie, przytłaczając swoim ogromem i subtelnym pięknem. Trzeba ją zobaczyć!
Rudek
#9
Rudek
18 lat temu
W wieży głównej zwiedzający mogą podziwiać 10 tonowy dzwon odlany w 1711 roku z tureckich armat zdobytych w 1683 roku.
pati
#8
pati
18 lat temu
Od roku mieszkam w Wiedniu i mam to szczescie ,ze popularnie zwana Steffl jest oddalona od mojego akademika o zaledwie kilkaset metrow.Przechodze obok niej codziennie,ale chyba nigdy nie przyzwyczaje sie do jej piekna,ale i mistycyzmu.Widzialam juz sporo w swoim zyciu,ale to pierwsza bubowla,ktora ma w sobie tyle....szlachetnosci
Fugazi
#7
Fugazi
18 lat temu
Popłakałam się z wrażenia, kiedy wyrosła mi nagle przed oczami, nocą, biała jak Królowa Śniegu.
zrzeda
#6
zrzeda
18 lat temu
Poszukaj sobie co potrzebujesz, n.p.: www.stephansdom.at. Podobnie z innymi budowlami. Do analizy planów budowli nie trzeba Ci znajomosci jezyka obcego, jesli interesuja Cie dane historyczne, to niestety tak. Nie czekaj wiec az Ci ktos na stól polozy interesujace Cie tematy.
Nielepa
#5
Nielepa
18 lat temu
Przydało by się pare schematów z opisami budowli gotyckich
chochlik
#4
chochlik
18 lat temu
"Południowa wieża jest o 60,6 metra niższa od północnej, czyli ma 136,4 metra wysokości." Z rachunku wychodzi, ze pólnocna ma az 197 metrów. Co na to mieszkancy Ulm nad Dunajem?
wsp
#3
wsp
18 lat temu
"1945 - katedra płonęła przez dwa dni wskutek przeskoczenia iskry z sąsiedniego płonącego budynku. Stephansdom został częściowo uszkodzony także 3 lata później, podczas II Wojny Światowej." Biedni Austriacy, jeszcze w 1948 roku trwała u nich wojna.
yaroslav
#2
yaroslav
19 lat temu
Bylem i mogłem podziwiac to dzieło sztuki na wasne oczy. Nieda się tego opisać, trzeba to zobaczyć na własne oczy! Coś Pięknego!!!
sandra
#1
sandra
19 lat temu
Stephansdom jest jedna,obok katedry wotywnej,z najpiekniejszych budowli gotyckich jakie w zyciu widzialam.Po prostu zapiera dech w piersiach

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (4 marca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
14.2 ° C
7.2 ° (min)     16.3 ° (max)
0.9 mm
5.2 m/s
1008 hPa
Jutro (5 marca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
11.2 ° C
8.5 ° (min)     13.1 ° (max)
0.4 mm
4.8 m/s
1014 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij