Katedra w Santiago de Compostela
Santiago de Compostela, Hiszpania

Katedra w Santiago de Compostela (Hiszpania) - miejsce pielgrzymek i spoczynku św. Jakuba

Gdzie znajduje się Katedra w Santiago de Compostela?

Adres Katedry w Santiago de Compostela to Plaza del Obradoiro, Santiago de Compostela, Hiszpania
pokaż na mapie

Kiedy powstała Katedra w Santiago de Compostela?

Czas powstania Katedry w Santiago de Compostela to 1075 - 1211

Katedra w Santiago de Compostela

Ciekawostki i fakty o Katedry w Santiago de Compostela oraz historia powstania

Znajdująca się w regionie Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, Katedra Santiago de Compostela jest jedną z najważniejszych budowli sakralnych w całym państwie, szczególnie dlatego, że wyznacza koniec 790-kilometrowego szlak pielgrzymkowego "Camino de Santiago".

Ludzie wierzą, że w katedrze jest pochowany święty Jakub Wielki, jeden z 12 apostołów Jezusa. Jego ciało zostało przywiezione do Galicji po tym, jak został ścięty po powrocie do ziem świętych.

Budowa katedry rozpoczęła się w 1075 r., za panowania Alfonsa VI. Budowla powstała pod kierownictwem biskupa Diego Peláeza na miejscu starego kościoła poświęconego św. Jakubowi.

Prace nad katedrą zatrzymały się po początkowych etapach i były wstrzymane aż do roku 1100, kiedy to architekt - mistrz Esteban stworzył trzy nawy w kształcie łacińskiego krzyża. Budowę kontynuowano przez cały XII wiek, a wiele rozszerzeń dodawano przez lata w różnych stylach architektonicznych, w tym romańskim, gotyckim, barokowym, plateresco i neoklasycznym.

W 1188 roku budowę katedry przejął mistrz Mateo, dodał wtedy jedną z jej najbardziej spektakularnych cech - wejście Gloria Portico. Ozdobione 200 figurami przedstawiającymi Apokalipsę oraz figurę św. Jakuba, witającą pielgrzymów na końcu ich podróży.

Bazylika została ostatecznie konsekrowana w 1211 r. przez Alfonsa IX.

Jednym z najciekawszych elementów katedry jest słynny Botafumeiro, największy na świecie trybularz, który rozprasza kadzidło pośród zgromadzenia. Ważący 60 kg i mierzący 160 cm jest zawieszony na wysokości 20 m ponad tłumem dzięki systemowi lin i kół pasowych. Na specjalne okazje Botafuemeiro rozkołysuje się przez zespół ośmiu tiraboleiros, którzy huśtają go po katedrze z prędkością dochodzącą do 68 km/h. Uważa się, że ta tradycja została zapoczątkowana w celu ukrycia zapachu tysięcy pielgrzymów przybywających do katedry po dużym ich wysiłku.

Katedra w Santiago de Compostela jest w stanie pomieścić wewnątrz 1200 osób.

Główna sala, poprzedzona narteksem i otoczona nawami bocznymi, prowadzi do otwartych czterech kaplic transeptowych. Sala jest pokryta sklepieniem kolebkowym rzymskiego pochodzenia, natomiast nawy boczne sklepieniami pochodzącymi z okresu rzymskiego. Nawa ma wysokość 22 m, a wewnętrzne łuki wznoszą się do zaledwie 9,5 m.

Wstęp do katedry jest bezpłatny, pozwala on zobaczyć także grobowiec świętego Jakuba. Można także dokupić dodatkowy karnet, który upoważnia do "pełnego dostępu" dookoła krypty, klasztorów i innych obszarów muzealnych.

Główna fasada katedry w wychodzi na plac Obradoiro i nosi nazwę tego placu "El Obradoiro". Naprzeciwko tej elewacji znajduje się pałac Rajoy, obecnie budynek parlamentu Galicji.

Stojąc przed fasadą "El Obradoiro" zauważalna jest bardzo szczegółowa i ozdobna sekcję centralną ze znacznie mniej skomplikowanymi skrzydłami po obu stronach. W rzeczywistości jest to tylko środkowa część, która nosi nazwę placu, choć nie jest to oryginalna fasada, ale XVIII-wieczny zamiennik.

Patrząc na katedrę z placu jego najbardziej charakterystyczną cechą jest para wież o nazwach "Torre de la Carraca" i "Torre de la Campanas". Podobnie jak schody katedralne, wiele części budynku, które te wieże posiadają, pochodzi z kilku różnych epok. Niższe i bardziej oryginalne poziomy sięgają aż do XII wieku, podczas gdy wyższe i nowsze dodatki pochodzą z okresu XVII-XVIII wieku. Te 70-metrowe wieże, łączą również style barokowe i romańskie oraz demonstrują poziom prac murarskich nieprześcigniony w całej Hiszpanii.

Po obu stronach katedry  umiejscowione są odpowiednio, klasztor po prawej stronie i pałac arcybiskupa po lewej stronie. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają symetrycznie, w rzeczywistości są całkiem inne pod względem konstrukcji.

Część fasady Quintana, od strony "Plaza de la Quintana", oferuje zupełnie inny widok. Przedstawia barokowe drzwi święte, otwarte tylko w roku świętym. Wyróżnia się tutaj jedno z wejść, które zawiera dwadzieścia siedem rzeźbionych podobizn, ze św. Jakubem i jego dwoma zwolennikami na czele. Przejście przez ten żelazny zakratowany otwór prowadzi przez mały dziedziniec do samego "Puerta Santa" (świętych drzwi).

Północna fasada (Acibecheria) ma tylko małą elewację, ale jest równie udekorowana jak główna fasada, łączy ona w sobie zarówno styl barokowy, jak i neoklasyczny. Ostatnia fasada (Praterias), widoczna z placu złotników, zawiera wieżę zegarową "Torre de la Trinidad" oraz część klasztoru.

Szacuje się, że corocznie katedrę odwiedza około 2,5 miliona turystów i pielgrzymów. Głównie podróżujących pociągami i samolotami, ale także tych przychodzących pieszo z Francji, Portugalii czy Hiszpanii. Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się we francuskim St Jean Pied de Port to Santiago, oddalonym od Santiago de Compostela o 790 kilometrów.

Aby otrzymać certyfikat z Compostela, należy przejść przynajmniej 100 kilometrów, dlatego też oddalona o 111 kilometrów Sarria jest jednym z najczęstszych miejsc startu dla rozpoczynających wędrówkę. Natomiast przybywający rowerem muszą pokonać 200 kilometrów, by uzyskać certyfikat.

Ilekroć święto św. Jakuba (25 lipca) przypada w niedzielę, katedra w Santiago ogłasza rok święty. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 2010 r. i ma się ponownie powtórzyć w roku 2021.

W 1985 roku stare miasto Santiago de Compostela zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1993 r. trasa Camino de Santiago również została wpisana na listę UNESCO.

Projektant Katedry w Santiago de Compostela

Projektantem Katedry w Santiago de Compostela jest Bernard the Elder, Robertus Galperinus, Esteban, Bernard the Younger

Ile metrów wysokości ma Katedra w Santiago de Compostela?

Wysokość Katedry w Santiago de Compostela to 76 metrów

ile metrów ma Katedra w Santiago de CompostelaSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Katedra w Santiago de Compostela jest typu Kościół, Katedra

Kościół jest typem budowli sakralnej, która pełni rolę miejsca modlitwy i praktyk religijnych w ramach chrześcijaństwa. Architektura kościołów ewoluowała na przestrzeni wieków, podlegając wpływom różnych stylów i okresów historycznych. Poniżej przedstawiam informacje na temat prekursorów architektury kościołów, najpopularniejszych stylów architektonicznych oraz kilku znanym budowli kościelnych.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Katedry w Santiago de Compostela określany jest jako Gotyk, Barok, Romański

Gotyk to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w średniowieczu, zwłaszcza od XIII do XV wieku. Charakteryzował się on przede wszystkim wysokimi, wąskimi i wyprostowanymi budynkami z cegły lub kamienia, które były podporządkowane idei lekkiej i zwiewnej formy. Głównym elementem budynków gotyckich były również bogato zdobione łuki, sklepienia oraz arkady, które nadawały im lekkości i przestronności. W budynkach gotyckich dominowały również wysokie, skośne dachy oraz wieże i wieżyczki, które miały być widoczne z daleka i służyć jako orientacja. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Katedra w Santiago de Compostela

Ile metrów długości ma Katedra w Santiago de Compostela?

Katedra w Santiago de Compostela ma długość 100 metrów

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Katedra w Santiago de Compostela jest wykonana z następujących materiałów: granit

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Katedra w Santiago de Compostela wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 347.
Wpis na listę nastąpił w roku 1985.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/347/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to https://www.catedraldesantiago.es/

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest główny cel pielgrzymek do Katedry w Santiago de Compostela?

Głównym celem pielgrzymek jest dotarcie do grobu św. Jakuba, który jest uważany za jednego z apostołów Jezusa.

Jakie są godziny otwarcia Katedry?

Godziny otwarcia Katedry mogą się różnić w zależności od pory roku. Zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji przed planowaną wizytą.

Czy istnieje możliwość zwiedzania wnętrza Katedry?

Tak, wnętrze Katedry jest otwarte dla zwiedzających. Można podziwiać zarówno nawę główną, jak i inne części zabytku.

Czy Katedra posiada jakieś relikwie?

Tak, Katedra przechowuje relikwie św. Jakuba, które są celem wielu pielgrzymek.

Czy istnieje możliwość uczestnictwa w mszach świętych w Katedrze?

Tak, regularnie odprawiane są msze święte w Katedrze. Harmonogram mszy można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej lub lokalnie.

Czy istnieją przewodnicy dostępni dla turystów?

Tak, istnieją przewodnicy oferujący wycieczki po Katedrze i jej okolicach. Można również skorzystać z audioprzewodników.

Czy Katedra jest dostępna dla osób niepełnosprawnych?

Katedra podejmuje wysiłki, aby być dostępną dla osób niepełnosprawnych. Istnieją udogodnienia, ale warto wcześniej sprawdzić, jakie są aktualne warunki.

Czy można zrobić zdjęcia wewnątrz Katedry?

Fotografowanie wnętrza Katedry może być ograniczone, zwłaszcza w miejscach sakralnych. Warto zawsze respektować zasady obowiązujące na terenie zabytku.

 

Komentarze do Katedra w Santiago de Compostela (1) Średnia ocen: 5 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
5  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 1 komentarza
Ala
#1
Ala
4 lata temu
To taka nasza polska Częstochowa ;) Chociaż wygląda duuużo ładniej :)
Ocena ogólna: szczegółowe oceny

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (16 czerwca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
15.5 ° C
12.7 ° (min)     16.7 ° (max)
3 mm
3.6 m/s
1014 hPa
Jutro (17 czerwca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
15.7 ° C
14.2 ° (min)     15.9 ° (max)
14.9 mm
3.6 m/s
1009 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij