Katedra w Mediolanie
Mediolan, Włochy

Katedra w Mediolanie (Włochy) - Duomo di Milano - kościół zbudowany przez 6 wieków

Gdzie znajduje się Katedra w Mediolanie?

Adres Katedry w Mediolanie to Via Carlo Maria Martini 1, Mediolan, Włochy
pokaż na mapie

Kiedy powstała Katedra w Mediolanie?

Czas powstania Katedry w Mediolanie to 1386 - 1965

Katedra w Mediolanie

Ciekawostki i fakty o Katedry w Mediolanie oraz historia powstania

Aż 582 lata zajęło wybudowanie Katedry w Mediolanie. Kosztowało to życie wielu księży, architektów, kamieniarzy i innych osób poświęconych temu budynkowi.

Budowę katedry zapoczątkował w roku 1386 Arcybiskup Antonio da Saluzzo wspierany przez lorda Gian Galeazzo Visconti. Do pracy zaproszono co najmniej 78 różnych architektów z całej Europy. W 1418 r. postanowiono poświęcić katedrę mimo, faktu że ukończono dopiero główną nawę. Przez następne dwa stulecia budowa była kontynuowana, ale wielokrotnie przerywana, albo to przez brak funduszy, albo przez politykę, albo przez lokalną frustrację niekończącym się ogromnym projektem w centrum miasta.

Na początku XIX wieku, po zdobyciu miasta, Napoleon Bonaparte chciał zostać koronowany na króla, właśnie w Duomo. Pragnął jednak, aby się to stało w ukończonym budynku, dlatego też zaproponował, że opłaci wszelkie wydatki. Siedem lat później ukończono fasadę, a ceremonia odbyła się zgodnie z życzeniem lidera. Dlatego też na szczycie jednej z wielu wież znajduje się posąg Napoleona.

Katedra w Mediolanie jest drugą co do wielkości gotycką katedrą na świecie, ustępuje jedynie Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jej sklepienia są także najwyższe na świecie (45 metrów), za wyjątkiem nieukończonej jeszcze Katedry św. Piotra w Beauvais (48 metrów).

Duomo jest w kształcie łacińskiego krzyża, który obejmuje powierzchnię blisko 12 tys. metrów kwadratowych. Długość wynosi 158 metrów, zaś jego najszersza część mierzy 92 metry.

Katedra ma 5 naw, jedną centralną i po dwie boczne. Całość spoczywa na 40 kolumnach, kolumny nawowe mają 24,5 metra wysokości.

Wewnątrz budynku może się pomieścić 40 tys. ludzi.

135 szpiczastych wież wznosi się nad katedrą niczym marmurowy las. Najwyższa z wież to statua Najświętszej Marii Panny mierząca 108 metrów, została ona zwieńczona w 1762 roku polichromowaną rzeźbą Madonny mierzącą 416 cm. Wedle tradycji, żaden budynek w Mediolanie nie może sięgać wyżej niż figura Madonniny, dlatego też, wszystkie wieżowce mają na swoich szczytach małe repliki tej figury.

Całość pokryta jest rzeźbionymi elementami architektonicznymi przedstawiającymi kwiaty, owoce i fantastyczne zwierzęta. Budowlę zdobi dodatkowo około 3400 figur, w tym 96 olbrzymich gargulców. Wszystkie zostały ofiarowane i wykonane przez licznych rzeźbiarzy. Stylów ich wykonania także jest wiele, począwszy od stylu gotyckiego, kończąc na XX wiecznym Art Deco. Mówi się, że budynek ten posiada więcej posągów niż jakikolwiek inny budynek na świecie.

Dach jest dostępny dla odwiedzających, albo za pośrednictwem schodów, albo wjeżdżając windą. Mogą oni podczas spaceru podziwiać z bliska niezliczone rzeźby i niezwykle cienkie marmurowe wieże górujące nad miastem.

W przeciwieństwie do lekkiej, jasnej i ozdobnej fasady, wnętrze katedry jest raczej ciemne i ascetyczne. Podłoga została zaprojektowana przez Pellegrino Tibaldi oray zbudowana w latach 1585 - 1940. Jest wykonana z białego marmuru Candoglia w połączeniu z czarnym marmurem Verenna i czerwonym marmurem Arzo.

Marmur na budowę katedry został sprowadzony z polodowcowego jeziora Lago Maggiore znajdującego się na północ od Mediolanu. Aby przetransportować go z kamieniołomów, zbudowano kanały, z których niektóre pozostały do dziś.

Katedra posiada wiele cennych przedmiotów wewnątrz. Dla wiernych najcenniejszy jest umieszczony w oświetlonej czerwonym światłem kapsułce nad apsydą - jeden z gwoździ służących podobno do ukrzyżowania Chrystusa. Święty Gwóźdź jest wystawiany publicznie co roku podczas święta zwanego Rytuałem Nivoli.

Niezwykle ceniona jest także figura św. Bartłomieja Flayed, wykonana przez Marco D'Agrate w 1562 roku i emitująca niesamowitą energią. Znajdują się tu także jedne z największych organów na świecie oraz liczne cenne kolekcje rzeź i obrazów.

"Katedra jest straszną porażką, poza tym projekt jest monstrualny i nieartystyczny, a nader skomplikowane szczegóły tkwią wysoko tam, gdzie nikt ich nie widzi, wszystko jest w nim nikczemne, jest jednak imponująca i gigantyczna jak porażka, dzięki jej wielkiemu rozmiarowi i skomplikowanemu wykonaniu" - Oscar Wilde / 1875 r.

"Mówią, że Katedrę w Mediolanie zajmuje drugie miejsce ustępując jedynie Bazylice św. Piotra w Rzymie. Nie mogę zrozumieć, jak może ona być druga w stosunku do czegokolwiek stworzonego ludzkimi rękami" - Mark Twain / 1867 r.

Projektant Katedry w Mediolanie

Projektantem Katedry w Mediolanie jest Simone da Orsenigo, Nicolas de Bonaventure, Jean Mignot, Carlo Buzzi, Felice Soave

Ile metrów wysokości ma Katedra w Mediolanie?

Wysokość Katedry w Mediolanie to 108,5 metra

ile metrów ma Katedra w MediolanieSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Katedra w Mediolanie jest typu Bazylika, Kościół, Katedra

Bazylika jest specyficznym typem architektonicznym budowli sakralnych, często kościelnych. Pierwotnie termin "bazylika" odnosił się do budowli używanych do celów sądowniczych lub handlowych w starożytnym Rzymie, ale później został przejęty przez Kościół katolicki i stał się terminem opisującym ważne kościoły o określonym układzie planu.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Katedry w Mediolanie określany jest jako Gotyk promienisty, Włoski

Gotyk promienisty to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w XIII i XIV wieku. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych, promieniście rozchodzących się sklepień, które stanowiły główny element dekoracyjny i konstrukcyjny tego stylu. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Katedra w Mediolanie

Ile metrów długości ma Katedra w Mediolanie?

Katedra w Mediolanie ma długość 158,6 metra

Jaką powierzchnię zajmuje Katedra w Mediolanie?

Katedra w Mediolanie zajmuje powierzchnię 12 000 metrów kwadratowych

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Katedra w Mediolanie jest wykonana z następujących materiałów: Marmur, cegła

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Duomo di Milano, Katedra Narodzin św. Marii

Pytania i odpowiedzi

Czy Katedra w Mediolanie jest otwarta dla zwiedzających?

Tak, Katedra w Mediolanie jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać zarówno wnętrze, jak i widok z tarasu dachowego.

Czy istnieje możliwość zakupienia biletów online na zwiedzanie Katedry w Mediolanie?

Tak, zaleca się zakup biletów online, co umożliwia uniknięcie długich kolejek, zwłaszcza w okresach dużego ruchu turystycznego.

Czy Katedra w Mediolanie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych?

Tak, Katedra w Mediolanie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, z windami i udogodnieniami ułatwiającymi dostęp.

Jak długo trwa zwiedzanie Katedry w Mediolanie?

Zwiedzanie Katedry w Mediolanie może zająć od 1 do 2 godzin, w zależności od tempa zwiedzania i zainteresowania poszczególnymi elementami.

Czy można wejść na taras dachowy Katedry w Mediolanie?

Tak, turyści mają możliwość wejścia na taras dachowy Katedry, skąd rozciąga się imponujący widok na Mediolan.

Czy na terenie Katedry w Mediolanie są przewodnicy oferujący wycieczki?

Tak, dostępni są przewodnicy oferujący wycieczki zarówno w języku włoskim, jak i innych językach. Można również skorzystać z audioprzewodników.

Jakie są najważniejsze zabytki i dzieła sztuki wewnątrz Katedry w Mediolanie?

Wnętrze Katedry w Mediolanie obejmuje liczne zabytki i dzieła sztuki, w tym ołtarze, rzeźby, witraże i kaplice, z których wiele ma wielowiekową historię.

Czy wokół Katedry w Mediolanie znajdują się restauracje lub miejsca, gdzie można zjeść?

Tak, w okolicy Katedry w Mediolanie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i bary, gdzie można skosztować lokalnej kuchni.

Jakie są najbliższe atrakcje turystyczne w Mediolanie, które warto odwiedzić po zwiedzeniu Katedry?

W pobliżu Katedry w Mediolanie znajdują się inne ważne miejsca, takie jak Plac del Duomo, Galeria Vittorio Emanuele II czy zabytkowy zamek Sforza.

Czy bilet wstępu obejmuje również wejście na taras dachowy Katedry w Mediolanie?

Tak, większość biletów obejmuje również wejście na taras dachowy, jednak zaleca się sprawdzenie szczegółów oferty podczas zakupu biletu.

Czy Katedra w Mediolanie jest aktywna sakralnie i odbywają się w niej regularne nabożeństwa?

Tak, Katedra w Mediolanie jest aktywnym miejscem kultu religijnego, gdzie odbywają się regularne nabożeństwa. Turystowie są zachęcani do szacunkowego zachowania w czasie modlitw.

Komentarze do Katedra w Mediolanie (2) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 2 komentarzy
faeroe
#2
faeroe
rok temu
" Katedra w Mediolanie jest drugą co do wielkości gotycką katedrą na świecie, ustępuje jedynie Bazylice św. Piotra w Rzymie" - przecież bazylika św. Piotra w Rzymie nie jest gotycka !!
Krystyna Gańska
#1
Krystyna Gańska
4 lata temu
Piękne widoki , brawo dla fotografa przepiękne zdjęcia.Szczegolnie wewnątrz Katedry gdzie jest przeważnie ciemno. Byłam 10 lat temu, Ogromna budowla z marmuru.SERCE MEDIOLANU.

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (17 kwietnia)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
17.8 ° C
8.4 ° (min)     19.4 ° (max)
0 mm
5.1 m/s
1004 hPa
Jutro (18 kwietnia)
pogoda jutro w tej lokalizacji
12.1 ° C
8.5 ° (min)     13.6 ° (max)
1.6 mm
5.9 m/s
1009 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij