Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii
Kolonia, Niemcy

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Niemcy) - jedna z największych budowli sakralnych świata

Gdzie znajduje się Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii?

Adres Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii to Kolonia, Niemcy
pokaż na mapie

Kiedy powstała Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii?

Czas powstania Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii to Od 1248 r. do 1842-1880

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Ciekawostki i fakty o Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii oraz historia powstania

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, znana również jako Katedra Kolońska, to jedno z najbardziej imponujących dzieł gotyckiej architektury w Europie. Ta monumentalna budowla, o której mowa, skrywa w sobie wiele tajemnic, historii i niezliczonych dzieł sztuki. Zapraszam na podróż przez wieki, by poznać fascynującą historię tej wyjątkowej świątyni.

 

Historia Katedry: od świątyni Rzymskiej do symbolu Niemiec

Prace wykopaliskowe pod fundamentami katedry odkryły, że już w 50 roku po Chrystusie na tym miejscu znajdowała się rzymska świątynia. To właśnie tutaj, gdzie teraz wznosi się majestatyczna katedra, zaczęła się historia, która trwa do dziś. W kolejnych wiekach miejsce to służyło jako kościół biskupi, a po 935 roku zostało przekształcone w pięcionawowy kościół. Jednak prawdziwa transformacja rozpoczęła się w roku 1248, kiedy to arcybiskup Konrad von Hochstaden położył kamień węgielny pod budowę nowej, gotyckiej katedry, wzorowanej na francuskich katedrach.

 

Budowa i architektura: wyzwania przez wieki

Budowę katedry rozpoczęto w 1248 roku, a ukończenie prac nad chórem zajęło prawie siedemdziesiąt lat - chór został ukończony w 1320 roku i poświęcony dwa lata później. Do roku 1400 zbudowano dwa piętra wieży południowej, a przez kolejne dwa wieki kontynuowano prace nad nawami kościoła, które osiągnęły wysokość 15 i 18 metrów. Następnie nastał okres stagnacji, trwający aż do XIX wieku, kiedy to prace zostały wznowione i katedra została ukończona w latach 1842-1880.

W 1880 roku, w obecności cesarza Wilhelma I, katedra została poświęcona i uznana za symbol Niemiec. Jej monumentalne rozmiary naprawdę robią wrażenie: wnętrze ma długość 144 metrów i szerokość 45 metrów, a nawa główna wznosi się na wysokość ponad 43 metrów. Katedra Kolońska jest pięcionawową bazyliką z trzynawowym transeptem oraz prezbiterium otoczonym obejściem i wieńcem siedmiu kaplic. Jej zachodnia fasada, z dwiema wieżami zwieńczonymi ażurowymi iglicami, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków Kolonii.

 

Architektoniczne cuda: światło i kamień

Jednym z najbardziej zadziwiających aspektów Katedry Kolońskiej jest jej pozorna lekkość. Chociaż zbudowana jest z ciężkiego kamienia, to sposób, w jaki wpadające przez barwne okna światło gra z wnętrzem, sprawia, że konstrukcja wydaje się niemal eteryczna. To prawdziwe arcydzieło gotyckiej inżynierii. Przykładem tego zadziwiającego wrażenia lekkości jest fakt, że pojedynczy kliniec sklepienia nawy waży prawie 40 cetnarów.

 

Skarby Katedry: dzieła sztuki i relikwie

Katedra Kolońska jest również domem dla wielu bezcennych dzieł sztuki i relikwii. Wśród nich znajduje się najstarszy zachowany wizerunek Chrystusa na krzyżu z 970 roku oraz relikwiarz Trzech Króli - największe dzieło złotnicze na świecie. Na filarach podtrzymujących chór umieszczono rzeźby apostołów, a w oknach można podziwiać średniowieczne witraże. W katedralnym skarbcu znajdują się wspaniałe dzieła sztuki, w tym trzyczęściowy ołtarz pędzla Stephana Lochnera oraz dębowy krucyfiks arcybiskupa Gerona sprzed 976 roku z nadnaturalnej wielkości figurą Chrystusa.

 

Katedra w czasie II Wojny Światowej: odbudowa i restauracja

Podczas II wojny światowej Katedra Kolońska ucierpiała znacząco, zwłaszcza sklepienia nawy głównej i północnej nawy bocznej. Przez jedenaście lat, siedemdziesięciu robotników pracowało nad naprawą zniszczeń, kierując się historycznymi planami katedry. Dzisiaj, dzięki ich wysiłkom, Katedra Kolońska znowu lśni pełnym blaskiem, przyciągając rzesze turystów i pielgrzymów z całego świata.

 

Symboliczne znaczenie: Katedra jako ikona

Katedra Kolońska to nie tylko arcydzieło architektury, ale również ważny symbol dla Niemiec. Jej majestatyczna sylwetka i bogata historia czynią ją miejscem szczególnym, które przypomina o duchowych i kulturalnych korzeniach narodu. Katedra nieustannie inspirowała artystów, poetów i pisarzy, stając się ikoną, której znaczenie wykracza daleko poza granice Kolonii.

 

Podsumowanie

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii to miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy, aby w pełni docenić jego piękno i znaczenie. Od starożytnej świątyni rzymskiej po gotycką perłę, katedra ta przeszła długą drogę, stając się nie tylko symbolem Kolonii, ale całych Niemiec. Każdy kamień, każde witraże i każda rzeźba opowiadają historię o wierze, determinacji i ludzkiej zdolności do tworzenia niezwykłych rzeczy. Katedra Kolońska to prawdziwy skarb, który warto odkryć na nowo przy każdej wizycie.

Projektant Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Projektantem Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii jest Gerhard von Rile
Gerhard von Rile

Ile metrów wysokości ma Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii?

Wysokość Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii to 157 metrów

ile metrów ma Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w KoloniiSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii jest typu Bazylika, Katedra

Bazylika jest specyficznym typem architektonicznym budowli sakralnych, często kościelnych. Pierwotnie termin "bazylika" odnosił się do budowli używanych do celów sądowniczych lub handlowych w starożytnym Rzymie, ale później został przejęty przez Kościół katolicki i stał się terminem opisującym ważne kościoły o określonym układzie planu.... czytaj więcej.

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii określany jest jako Gotyk, Neogotyk

Gotyk to styl architektoniczny, który rozwinął się w Europie w średniowieczu, zwłaszcza od XIII do XV wieku. Charakteryzował się on przede wszystkim wysokimi, wąskimi i wyprostowanymi budynkami z cegły lub kamienia, które były podporządkowane idei lekkiej i zwiewnej formy. Głównym elementem budynków gotyckich były również bogato zdobione łuki, sklepienia oraz arkady, które nadawały im lekkości i przestronności. W budynkach gotyckich dominowały również wysokie, skośne dachy oraz wieże i wieżyczki, które miały być widoczne z daleka i służyć jako orientacja. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Jaką powierzchnię zajmuje Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii?

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii zajmuje powierzchnię 6 480 m²

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii jest wykonana z następujących materiałów: Kamień

Inne nazwy

Budowla znana jest także pod innymi nazwami potocznymi lub w oryginalnym języku, tj. Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 292bis.
Wpis na listę nastąpił w roku 1996.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/292bis/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.koelner-dom.de

Komentarze do Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (110) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 110 komentarzy
wysoka
#110
wysoka
12 lat temu
byłam w pierwszy w/end września, pogoda cudna na zwiedzanie :), Katedra przepiękna robi wrażenie, ledwo weszłam po schodach na szczyt wieży :/, każdemu polecam!!!, również muzeum czekolady jest wart odwiedzenia, smaczna wycieczka :)
Joanna
#109
Joanna
13 lat temu
w sobotę zwiedzałam katedrę,jej rozmiary i witraże robią niesamowite wrażenie,jak również widok z wieży na którą trzeba wejśc po ponad 500 krętych schodach,brzmienie organ zawieszonych na wysokości ok 6 piętra powoduje '' gęsią skórkę''.To trzeba zobaczyc na własne oczy
Organista
Organista
13 lat temu
Nie pisze się "organ" ale organów.
asia
#107
asia
13 lat temu
Byłam tam kilka dni temu, widok niesamowity, cieszę się, że mogłam ją zobaczyć :)
Steffi
#106
Steffi
13 lat temu
Miałam w domu starą widokówkę, którą tata mi pokazywał i z zachwytem opowiadał o tej przepięknej budowli. Obiecałam, że kiedyś tam pojadę. Marzenie, które towarzyszyło mi od dziecka, spełniło sie w tym roku. Na własne oczy zobaczyłam katedrę w Kolonii! Widok powalający! Witałam się z murami! Mało tego - przemawiałam do nich. Prawdziwa euforia! Przeżycie, którego słowami nie da się opisać! Ktoś przede mną już to napisał; KAŻDY powinien zobaczyć te perłę architektury. Pozdrawiam!
jurek
#105
jurek
13 lat temu
Katedra jest piękna.Jej rozmiary są przytłaczające.Warto choć raz w życiu ją zobaczyć.
Kamil
#104
Kamil
13 lat temu
Widzialem ja wczoraj w sumie juz nie pierwszy raz bo mialem juz okazje byc kilka razy w Kolonii. Ale co do katedry to naprawde robi niesamowite wrazenie wogole dziw bierze ze czlowiek byl w stanie stworzyc cos tak pieknego. Mialem okazje wejsc tez na gore samo wejscie zajelo mi moze jakies 15 minut, widok z gory na miasto po prostu cos pieknego.
Akasha
#103
Akasha
14 lat temu
Po prostu rewelacja! Nie mozna sie napatrzec na to cudo! Jak stoi sie pod nia i spojrzy w gore by ogarnac cala wzrokiem, az dech zapiera... Witraze w srodku nie do opisania i piekna gladziutka podloga z mozaiki. Polecam tez wdrapanie sie po 509 waskich, kretych schodkach na wieze skad jest wspanialy widok na caly Köln. Naprawde goraco polecam!
Kolonia-Polonia
#102
Kolonia-Polonia
14 lat temu
Katedra jest jedną z największych świątyń na całym świecie. Do jej najważniejszych relikwi należy miedzy innymi relikwiarz Trzech Króli. Katedra zapiera dech i budzi podziw. Zapraszamy do Kolonii :-) www.kolonia-polonia.de
Grze
#101
Grze
15 lat temu
Widziałem ja dzis na lekcji i prezetowala sie naprawde pieknie :D xD
romo
#100
romo
15 lat temu
ładne cudo sztuki budowlanej ale w Mediolanie ładniejsza i Praska też jest ładna troszsczke brudna ale zaczynają czyścić ibędzie jak nowa polecam wejście na wieże troszeczkę trudu ale opłaca się
Grazyna S
#99
Grazyna S
15 lat temu
Katedra jest przepiekna robi ogromne wrazenie nie da sie opisac trzeba zobaczyc
fila
#98
fila
15 lat temu
Myślałam , że zakochać się można tylko w człowieku :) Odkąd zobaczyłam katedrę w Kolonii wiem , ze można zakochać się w budowli. Budowali ją 600 lat. Całe pokolenia widziały ją wiecznie w budowie, my mamy szczęście - możemy podziwiać to cudo ukończone i absolutnie doskonałe. Nigdy nie widziałam czegoś równie pięknego.
Hanka
#97
Hanka
15 lat temu
byłam tam i jesztem dosc częstym gosciem niemiec - koln. Polecam wszystkim to warto zobaczyć.
sk
#96
sk
15 lat temu
mieszkałam rok w Kolonii i zakochałam sie w tym miescie. katerda jest niesamowita i chociaż teraz jestem w polsce (niestety) to nadal wspaminam wrażenia jakie na mnie wywarła. zdjęcia nie są w stanie oddać tej wielkości i tego co sie odczuwa stojąc pod jej murami. polecam
Dorota F
#95
Dorota F
15 lat temu
Widziałam przedwczoraj ;) z zewnatrz robi wieksze wrazenie niz wewnatrz ale to moja opnia... na pewno warto zobaczyc jak kiedys budowano! robi wrazenie, budzi respekt i "szacunek".
Dorota
#94
Dorota
15 lat temu
Cóż,ja też miałam przyjemność widzieć to cudo,jest rewelacyjna,piękna będąc tam nie mogłam się na nią napatrzeć.A tak poza tym Koln to cudowne miejsce.
k2
#93
k2
16 lat temu
Cóż, studiuję w Kolonii dobrą chwilę i katedra faktycznie robi wrażenie... natomiast odnośnie historii II wojny światowej, powód ocalenia tej wyjątkowej budowli jest brutalnie prozaiczny... Był to po prostu doskonały punkt orientacyjny - tak więc zniszczenie go oznaczałoby jedynie, że lotnictwo samo utrudniłoby sobie zadanie. Jeśli ktoś widział kilka zdjęć Kolonii po wojnie i rozciągającą się wokół kompletną ruinę - wie o co mi chodzi. Z tego miasta naprawdę zostało wtedy bardzo niewiele :(
Marek
#92
Marek
16 lat temu
Widziałem ją wczoraj. "Dzieło budownictwa" Robi niesamowite wrażenie!!!
mlody
#91
mlody
16 lat temu
podczas II wojny światowej alianccy lotnicy mieli rozkaz omijać tę Katedrę podczas bombardowań. Rozkazy wykonali i dlatego nie została ona zburzona jak reszta miasta.
Amelia.
#90
Amelia.
16 lat temu
Miałam 10 minut do odjazdu autobusu. Widziałam ją przez niespełna kwadrans, wychodząc wyszeptałam - "jeszcze tu wrócę" ... ;)
taidka
#89
taidka
16 lat temu
dzis mialam ogromne szczescie moj chlopak na urodzinki zabral mnie do Koloni by pokazac mi to piekno ktore wyszlo z ludzkiej reki.I oniemialam na widok tej pzepieknej KATEDRY.... zgadzam sie z przedmowcami jest piekna niesamowita brak slow to poprostu trzeba zobaczyc......
Marko from Tychy
#88
Marko from Tychy
16 lat temu
Gotycka katedra jako jedyna ostala sie w morzu ruin, po ciezkich bombardowaniach alianckich srodmiescia Kolonii w czasie II wojny swiatowej,dlatego dzisiaj mozemy ja podziwiac w prawie nienaruszonym stanie.
Pafcio
#87
Pafcio
16 lat temu
Gdy po raz pierwszy wyszedłem głównym wyjściem kolońskiego dworca nie mogłem uwierzyć w to co widzę. Razem z moimi znajomymi przestaliśmy rozmawiać gdyż widok był tak niesamowity że aż straciliśmy dech w piersiach. Północna wieża Katedry była okrążona chmurami, co sprawiło że wyglądała iście niebiańsko. Zdecydowanie jest to jeden z najpiękniejszych budynków jakie postawiła ręka ludzka. Chociaż by dla reakcji warto przyjechać do Kolonii i ją zobaczyć. Teraz jest to dla mnie budynek który musi zobaczyć każdy człowiek. POLECAM!
ewakudla
#86
ewakudla
16 lat temu
Byłam, zoboczyłam i tak jak poprzednie komentarze Katedra jest super super- warto zobaczyć tto "cudo". Mimo że mam już trochę lat, nie widziałam tak fascynującej budowli.

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (16 czerwca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
17.4 ° C
13 ° (min)     17.9 ° (max)
4 mm
6.5 m/s
1008 hPa
Jutro (17 czerwca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
16.4 ° C
12.2 ° (min)     21.6 ° (max)
5.1 mm
4.6 m/s
1013 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij