Elektrownia Porąbka - Żar
Żar, Polska

Elektrownia Porąbka - Żar (Żywiec, Polska) - druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce

Gdzie znajduje się Elektrownia Porąbka - Żar?

Adres Elektrownii Porąbka - Żar to g. Żar k. Żywca, woj. Śląskie, Polska
pokaż na mapie

Kiedy powstała Elektrownia Porąbka - Żar?

Czas powstania Elektrownii Porąbka - Żar to 1979 - uruchomienie

Elektrownia Porąbka - Żar

Ciekawostki i fakty o Elektrownii Porąbka - Żar oraz historia powstania

Jednym z największych problemów współczesnej energetyki jest zmienny pobór energii w różnych częściach dnia, czy też zależny od np. ważnych wydarzeń sportowych. Ponad 90% polskiego prądu dostarczają elektrownie cieplne których nie można od tak wyłączyć, gdy produkowany przez nie prąd nie jest potrzebny, czyli np. w nocy. Aby to rozwiązać buduje się hydroelektrownie szczytowo - pompowe. Kiedy jest niskie zapotrzebowanie na prąd, a zatem jest on tani taka elektrownia pompuje wodę, która w godzinach szczytu jest spuszczana produkując prąd. Porównując ilość zużytego i wyprodukowanego prądu można dojść do wniosku, że taka elektrownia przynosi straty. Dopiero po wzięciu pod uwagę różnic w cenie zużytego i wyprodukowanego prądu takie przedsięwzięcie zaczyna się opłacać. Najwięcej takich elektrowni jest oczywiście w USA. Europejskim liderem w tej dziedzinie jest Szwajcaria. Tam znajdują nie najwyższe elektrownie tego typu. W Polsce elektrowni pompowych są 23. Największa z nich znajduje się w miejscowości Żarnowiec. Najwyższą zaś jest opisywana elektrownia Porąbka - Żar.

Znajduje się ona dosłownie wewnątrz oraz na powierzchni góry Żar. Owa góra ma ok. 850 m n.p.m., a jej wysokość względna wynosi ok. 400 m. Leży ona w Beskidzie Żywieckim, ok. 10 km od centrum Żywca, nad Zbiornikiem Międzybrodzkim na rzece Sole. Jest to miejsce znane ze wspaniałych warunków do para lotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa. Jest ono także znane z występowania wielu niewyjaśnionych zjawisk. Jest to wspaniałe miejsce dla elektrowni wodnej. Po pierwsze Żar ma płaski szczyt, idealny do budowy górnego zbiornika, po drugie wodę dla elektrowni można czerpać z pobliskiego zbiornika.

Elektrownia składa się z 3 najważniejszych części. Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik gromadzący wodę. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu. Obwałowania maja ponad 30 m wysokości. Ma kształt deltoidu. Mieści on 2 310 000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Jest on uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonych żelbetonem. Znajduje się pod nim galeria do pomiarów przecieków. W ciągu doby, ze zbiornika wyciekają zaledwie 2 litry wody.

Drugim elementem elektrowni są 2 szyby wywiercone wewnątrz góry. Mają 4 metry średnicy i są pochylone pod katem 45o względem podłoża. Transportują one wodę do hali elektrowni, oraz gdy jest pompowana do zbiornika górnego. Elektrownia wyposażone jest 4 nowoczesne turbiny wykonane w Austrii. Każdy z 2 kanałów transportowych rozgałęzia się na 2 turbiny. Następnie woda przepływa przez 4 malutkie zawory, z których każdy waży 80 ton. Podczas pracy pełną mocą każda z 4 turbin połyka 36 ton wody na sekundę. Wszystkie turbiny dają moc 500 MW. Czas rozruchu elektrowni wynosi zaledwie 3 minuty. Pełnią one funkcje zarówno turbin jak i pomp. Ich hala ma kubaturę większą niż Kościół Mariacki w Krakowie. Pompując wodę do zbiornika górnego w tempie 145 m³/sek. każda z nich zużywa 135 MW. Pompowanie pełnego zbiornika trwa 5 godzin. Następnie woda jest wypuszczana do Zbiornika Międzybrodzkiego. Prąd o napięciu ponad 14 KV jest transportowany do rozdzielni u stóp góry. Następnie jego napięcie jest zwiększane do 120 000 V i jest przesyłany dalej.

Linia biegnąca przez Żar i następne góry jest zagrożona nie tylko przez drzewa, które trzeba regularnie przycinać, ale także przez pechowych lotniarzy czy paralotniarzy. Na wszelki wypadek słupy pomalowano na czerwono, teren wokół linii jest nieustannie monitorowany. W sytuacji zagrożenia używany jest znajdujący się w halach elektrowni wyłącznik wielkości średniego samochodu. Wyłącza prąd na linii w ciągu 0,05 sekundy z ogłuszającym hukiem.

Budowa elektrowni rozpoczęła się w 1974r. Budowę tuneli zlecono ekipom składającym się ze Śląskich górników. Prace zakończyły się 5 lat później. Niestety już po roku eksploatacji okazało się, że asfalt uszczelniający zbiornik górny został źle położony. Osuszono więc zbiornik, a do położenia nowej warstwy zatrudniono Szwajcarów. Zrobiona przez nich warstwa służy bez zarzutu po dziś dzień.

Elektrownia jest udostępniona dla zwiedzających w każdą wakacyjną niedzielą. Turyści są oprowadzani po elektrowni przez jednego z jej pracowników.

Ponadto w okolicach góry Żar znajdują się 3 zapory wodne tworzące Kaskadę rzeki Soły. Piętrzone przez nie jeziora to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Elektrownia Porąbka - Żar jest typu Elektrownia szczytowo - pompowa

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Elektrownii Porąbka - Żar określany jest jako Nowoczesny

Styl architektoniczny nowoczesny to styl, który charakteryzuje się przede wszystkim prostymi i regularnymi formami, brakiem ozdobników oraz zastosowaniem nowoczesnych materiałów budowlanych. Jest on znacznie odmienny od innych stylów architektonicznych, takich jak np. barok, gotyk czy renesans, gdzie przeważały bardziej skomplikowane formy i bogate ozdobnictwo. ... czytaj więcej.

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Elektrownia Porąbka - Żar jest wykonana z następujących materiałów: Stal, beton, asfalt

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.zewpz.pl

Pytania i odpowiedzi

Czy Elektrownia Porąbka-Żar jest dostępna dla zwiedzających?

Tak, Elektrownia Porąbka-Żar jest dostępna dla zwiedzających, a jej unikalna architektura przyciąga miłośników technologii.

Jakie są główne elementy Elektrowni Porąbka-Żar, które warto zobaczyć?

Elektrownia posiada interesujące elementy architektoniczne, w tym maszyny, generatory, a także charakterystyczną elewację.

Czy Elektrownia Porąbka-Żar jest nadal czynna?

Obecnie Elektrownia Porąbka-Żar nie jest czynna jako elektrownia, ale często organizowane są w niej wydarzenia kulturalne czy edukacyjne.

Czy Elektrownia Porąbka-Żar jest dostępna komunikacją publiczną?

Do Elektrowni Porąbka-Żar można dotrzeć zarówno własnym środkiem transportu, jak i komunikacją publiczną, w zależności od lokalizacji.

Czy Elektrownia Porąbka-Żar jest objęta ochroną zabytków?

Tak, Elektrownia Porąbka-Żar zazwyczaj jest objęta ochroną zabytków, co ma na celu zachowanie jej historycznego charakteru.

Czy Elektrownia Porąbka-Żar jest często odwiedzana przez grupy szkolne?

Elektrownia Porąbka-Żar może być interesującym miejscem edukacyjnym, więc czasami jest odwiedzana przez grupy szkolne w ramach wycieczek dydaktycznych.

Jakie są najważniejsze porady dla zwiedzających Elektrownię Porąbka-Żar?

Zaleca się ubranie wygodnego obuwia, zastosowanie się do zaleceń bezpieczeństwa i skorzystanie z przewodnika, aby lepiej zrozumieć historię obiektu.

Komentarze do Elektrownia Porąbka - Żar (33) Średnia ocen: 4,0 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4,0  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 33 komentarzy
zbyś
#33
zbyś
12 lat temu
TE GÓRY TO BESKID MAŁY
1kv-ZEOW-dawne.
#32
1kv-ZEOW-dawne.
13 lat temu
Wybieram się do elektrowni na wycieczkę .Po komentarzach widzę ze jest sporo nieścisłości,na miejscu sprawdzę kto miał rację .ale opis robi wrażenie, ,wycieczka pewnie również.Ps Z tego co pamiętam to elektrownię budowali Rodacy.
buldi
#31
buldi
13 lat temu
Ta elektrownia nie jest wcale deficytowa jak napisał Marcin dn. 28.09.2009. Po prostu pompuje wodę do zbiornika wtedy kiedy prąd jest najtańszy, a produkuje prąd wtedy kiedy jest najdroższy. Na różnicy się zarabia, a prąd sprzedaje za granicę np. Szwajcaria, Austria. I to się opłaca. Byłem tam, byłem w takich miejscach gdzie regularne wycieczki nie mają wstępu. To robi WRAŻENIE ! Pdziękowania dla Pana Antoniego.
MAGDA
#30
MAGDA
13 lat temu
DZIĘKI ZA TEN MATERIAŁ BO JUTRO PISZE Z TEGO KONKURS JEST SUPER! DZIĘKS ;)
cookie84
#29
cookie84
14 lat temu
marcin ty powinieneś się więcej pouczyć :P
marcin
#28
marcin
14 lat temu
dlaczego nikt nie pisze ze ta elektrownia jest deficytowa,zuzywa wiecej pradu do wypompowania wody niz produkuje,a ile ludzi zaginelo przy jej budowie
marek
#27
marek
14 lat temu
warto zwiedzić elektrownię, szczególnie tunel robi wrażenie, a jeśli chodzi o wjazd "pod górę" na górę, to wygląda na płaski.... i raczej to jest złudzenie
Krak
#26
Krak
14 lat temu
Trochę niedokładne dane. Elektrownia nie jest wyposażona w turbiny z Austrii tylko angielskiej wytwórni Boving.NIe budowali jej żadni Austriacy tylko Polacy i była to inwestycja pionierska począwszy od wydrążenia kawerny we fliszu karpackim po inne rozwiazania techniczne. Prąd z generatorów nie jest przesyłany na zewnątrz przy napięciu 13,8 kV bo byłoby to śmieszne tylko pod ziemia znajdują sie transformatory blokowe 13,8/220 kV i na powierzchnie biegną kable 220 kV. Austriackie turbiny Voita po modernizacji znajdują się na Porąbce ale na Sole. He he Trzeba poprawić ......
pe
#25
pe
15 lat temu
Bardzo lubię górę Żar :) Odwiedziłam niedawno elektrownię i najbardziej podobał mi się tunel w głąb ziemi - niesamowity. Ogólnie było dość ciekawie. :) A co do samej góry: od jakiegoś czasu jest tam też tor saneczkowy - polecam ;]
k333
#24
k333
15 lat temu
Wjazd pod górę na wyłączonym silniku to nie złudzenie optyczne , fizycznie udowodniono że jest to zaburzenie magnetyczne i siły grawiatacji ale nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Na świecie jest kilka miejsc z takimi anomaliami. A zwiedzanie elektrowni naprawdę robi wrażenie i chyba warto korzystać z takich okazji jeżeli można
ma
#23
ma
15 lat temu
Zbiornik górny robi wrażenie, wnętrze.... cóż. Jak dla mnie nieco przereklamowane. Okolice góry Żar - super.
bialy
#22
bialy
16 lat temu
fajna wiocha
cookie84
#21
cookie84
16 lat temu
elektrownia robi wielkie wrażenia i zakład Energoserwis S.A w Lublińcu jeździ do elektrowni na Serwis.
colt90
#20
colt90
16 lat temu
byłem tam w zeszłym tygodniu. niestety nic nie widziałem. mżawka i mgła pozbawiły mnie tak wspaniałych widoków. i brak informacji kiedy jest zwiedzanie elektrowni - tylko o 14.00. to trochę kłopotliwe gdy się przyjedzie rano. nie znalazłem miejsca gdzie można jechać na wyłączonym silniku. może więcej szczegółów na ten temat przydało by się na dole.
Krzych
#19
Krzych
17 lat temu
Niedawno zwiedzałem tą elektrownie. Wrażenia super. Najlepiej jest w hali generatorów. Jest tam niezły hałas ale da się wytrzymać. Polecam wszystkim taką wycieczkę po elektrowni.
danielkety
#18
danielkety
17 lat temu
od 21 lat mieszkam kilka kilometrów od tej góry okolica jest faktycznie istnym rajem dla tych któży lubia odpoczynek dobra baza noclegowa i piekne widoki rózne formy odpoczynku polecam bardzo wczasy albo weekend kolejka na góre też działa i niestety nie ma innej możliwości dostania sie na góre (oprócz pieszej i rowerowej)a z tym samo wyjezdzajacym samochodem to jest tak ze jest taki odcinek drogi ale ludzie nie przesadzajcie to jest kilka moze kilkanaście metrów a jeśli jedzie sie na rowerze to reszte drogi trzeba sie nieżle napedałować a i tak jest tam zakaz wiazdu
Marcin
#17
Marcin
17 lat temu
Chejka.W Między brodziu Bialskim mam działke.Góra żar jest naprawdę świetna, a tym bardziej kiedy teraz wybudowali tam fajną kolejke i stok narciarski.To z tym wjeżdrzaniem samochodu bez użycia silnika to prawda.Jednak jest to złudzenie optyczne.Tak naprawde to ten odzinek jest lekko pochylony w dół i dlatego tak się dzieje.ale ogulnie to jest tam SUPER.Polecem wybrać się tam na wycieczke.Pozdrawiam
wlodi
#16
wlodi
17 lat temu
W Międzybrodziu znajduje tez sie jeziorko gdzie jest fajny most na linach :)
wlodi
#15
wlodi
17 lat temu
Moj wuja ma ok 5 km od dej gory domek i byłem tm juz kilka razy. To prawda ze można wjechac na nia ze zgaszonym silnikiem!
mystic
#14
mystic
17 lat temu
bylem tam. super miejsce. nie wiem jak to sie dzieje ale mozna wiezdzac samochodem ze zgaszonym silnikiem na gore :) jak to sie dzieje to ja nie wiem. nie uwierzycie poki tam nie bedziecie
student
#13
student
17 lat temu
to jest druga pod względem wytwarzanej mocy elektrownia pompowo-szczytowa w Polsce,ps.wielkosc nie zawsze idzie w parze z jakoscią
Tomasz
#12
Tomasz
18 lat temu
Brakuje zdjęć z budowy one też robią wrażenie, tylko że czarnobiałe.
Nogowski Team
#11
Nogowski Team
18 lat temu
Wg mnie jest to świetna budowla choć powstała ponad 27 lat temu wówczas była to jedna z najnowocześniejszych elektrowni szczytowo-pompowych wykonana przez fachowców Austraiackich, ponadto jest to druga co do wielkości produkowanej mocy szczytowej ok 500 MW poprostu CooL
and
#10
and
18 lat temu
elo
DJ DANIELLO
#9
DJ DANIELLO
18 lat temu
poprostu ful wypas!! :D wlasnie przyjechalem z elektrowni,było co zwiedzac,nogi bola bo kolejka sobie stala a trzebabylo isc pieszo ale warto bylo :D:D czlowiek jedna potrafi cuda zdziałac

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (4 marca)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
11.4 ° C
4.2 ° (min)     12.7 ° (max)
1.9 mm
3.7 m/s
1008 hPa
Jutro (5 marca)
pogoda jutro w tej lokalizacji
2.2 ° C
2 ° (min)     5.8 ° (max)
2.3 mm
2.8 m/s
1015 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij