Alhambra
Grenada, Hiszpania

Alhambra - pałac w Grenadzie (Granada, Hiszpania)

Gdzie znajduje się Alhambra?

Adres Alhambry to Granada, Andaluzja, Hiszpania
pokaż na mapie

Kiedy powstała Alhambra?

Czas powstania Alhambry to Lata 1238 - 1390

Alhambra

Ciekawostki i fakty o Alhambry oraz historia powstania

Alhambra służyła dynastii Nasrydów z Grenady jako główna kwatera wojskowa, ośrodek administracyjny i rezydencja królewska. 25 suwerennych władców z dynastii Nasrydów panowało tu przez 250 lat.

Alhambra została zbudowana na początku XIII wieku przez mauretańskiego władcę Muhammada I ibn Nasra, założyciela dynastii Nasrydów. W kolejnych wiekach Alhambra była rozbudowywana przez kolejnych władców muzułmańskich, stając się główną siedzibą sułtanów Granady. W 1492 roku katoliccy monarchowie Ferdynand II Aragoński i Izabela I Kastylijska zdobyli Granadę, co ostatecznie doprowadziło do upadku muzułmańskiej Hiszpanii. Alhambra stała się siedzibą katolickich monarchów hiszpańskich.

Architektura Alhambry to połączenie stylów islamskiego, chrześcijańskiego i żydowskiego, co odzwierciedla bogactwo i różnorodność kulturową Hiszpanii w tamtym okresie. Okres panowania dynastii Nasrydów, zwany Złotym Wiekiem, był czasem największej ekspansji i rozmachu architektonicznego Alhambry.

Z zewnątrz była to twierdza obronna z 27 wieżami. Wewnątrz dziedzińce, korytarze i ciągi wodne łączą się w olśniewającą całość. Wszechobecne, przepyszne zdobienia w postaci płytek ceramicznych, rzeźb kamiennych, arabesek i zadziwiająco wyszukanych wzorów kaligraficznych niektórzy uważają za szczytowe osiągnięcie muzułmańskiej sztuki zdobniczej na zachodzie: delikatnej, eleganckiej i technicznie doskonałej. Inni sądzą, że całe to miejsce tchnie dekadencją.

W Alhambrze znajdują się: Dziedziniec Mirtów (zasadzonych przy rabatach przy sadzawce), Sala Dwu Sióstr (dwu białych marmurów wbudowanych w podłogę), Dziedziniec Lwów (z fontanną ze stojącymi wokół niej 12 lwami) i Sala Ambasadorów (stworzona na podobieństwo raju).

Alhambra słynie z bogactwa detali zdobniczych, w tym kunsztownych płaskorzeźb, arabeskowych wzorów, ceramicznych mozaik i dekoracyjnych malowideł.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Alhambrze jest Patio de los Leones (Dziedziniec Lwów), z charakterystycznym marmurowym fontanną z 12 lwami oraz kunsztownie zdobionymi arkadami. W Alhambrze można dostrzec wiele "naszyjników architektonicznych", czyli filigranowych dekoracji umieszczanych na ścianach, sufitach i łukach.

Innym ważnym miejscem jest Patio de los Arrayanes (Dziedziniec Myrtowy), z charakterystycznym alejami myrtowymi i odbijającym się w wodzie oczkiem fontanny.

Pałac Nasrydów w Alhambrze to najbardziej okazała część kompleksu, z salami audiencyjnymi, prywatnymi apartamentami, ogrodami i dziedzińcami.

Alhambra zawiera również twierdzę Alcazaba, zbudowaną na wzgórzu, która pełniła funkcję obronną i strażniczą.

Ogród Generalife, będący częścią kompleksu Alhambry, ma rozmiary około 50 x 30 metrów i zawiera wiele fontann, alejek i roślinności, które tworzą spokojną atmosferę.

Alhambra posiada zaawansowany system fontann i kanałów nawadniających, które służyły do podlewania ogrodów i fontann w czasach muzułmańskich.

Alhambra w Granadzie, ze względu na swoją niezwykłą architekturę, bogactwo detali zdobniczych i fascynującą historię, jest jednym z najważniejszych miejsc w Hiszpanii i przyciąga miliony turystów z całego świata. To niezwykłe dziedzictwo kulturowe przypomina o wielokulturowej historii Półwyspu Iberyjskiego i wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Oglądanie z zewnątrz jest to zwykłe nagromadzenie wież i murów obronnych, bez żadnego planu czy wdzięku architektonicznego, dające nikłą zapowiedź wdzięku i piękna panującego wewnątrz." - Washington Irving

Ile metrów wysokości ma Alhambra?

Wysokość Alhambry to 27 metrów

ile metrów ma AlhambraSkala

Typ konstrukcji, rodzaj budynku

Budowla Alhambra jest typu Zamek, Pałac

Styl architektoniczny

Styl architektoniczny Alhambry określany jest jako Mauretański

Styl architektoniczny Mauretański to forma architektury charakteryzująca się wyjątkową ornamentyką oraz bogactwem dekoracji. Jest to styl, który rozwinął się w krajach Maghrebu, czyli w Tunezji, Algierii oraz Maroku, a swoje korzenie ma w kulturze arabskiej. ... czytaj więcej.

Pozostałe wymiary, parametry oraz najczęściej zadawane pytania

Alhambra

Jaką powierzchnię zajmuje Alhambra?

Alhambra zajmuje powierzchnię 140 000 metrów kwadratowych

Z jakiego materiału jest stworzona budowla?

Alhambra jest wykonana z następujących materiałów: Kamień, marmur, drewno

Czy budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

UNESCO
Tak, obiekt Alhambra wpisany na Listę UNESCO pod numerem referencyjnym 314bis.
Wpis na listę nastąpił w roku 1984.
Szczegóły wpisu dostępne są na stronie Unesco pod adresem https://whc.unesco.org/en/list/314bis/

Oficjalna strona

Oficlajna strona budowli, na której znaleźć można aktualne informacje to http://www.alhambradegranada.org

Pytania i odpowiedzi

Jakie są główne części Alhambry?

Główne części Alhambry to pałace Nasrydów, Patio de los Leones, Alcazaba (twierdza), Generalife (ogrody) oraz inne dziedzińce i budynki mieszkalne.

Dlaczego Alhambra jest tak ważna?

Alhambra jest ważna ze względu na swoje historyczne znaczenie jako symbol muzułmańskiej obecności w Hiszpanii, oraz ze względu na jej wyjątkową architekturę i bogate zdobienia.

Jakie są godziny otwarcia Alhambry?

Godziny otwarcia Alhambry mogą się różnić w zależności od pory roku i planowanych wydarzeń. Zwykle otwarta jest od godziny 8:30, do późnych godzin wieczornych.

Jak zarezerwować bilety do Alhambry?

Bilety do Alhambry można zarezerwować online na oficjalnej stronie internetowej kompleksu lub poprzez autoryzowane agencje turystyczne. Bilet na Alhambrę jest imienny i nie można go przekazać innej osobie.

Czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów?

Tak, zaleca się wcześniejszą rezerwację biletów, ponieważ Alhambra jest popularnym miejscem turystycznym i bilety mogą się szybko wyprzedawać, zwłaszcza w sezonie letnim. Dlatego zalecana jest rezerwacja, nawet z miesięcznym wyprzedzeniem.

Czy możliwe jest zwiedzanie Alhambry bez biletu?

Tak, niektóre części Alhambry dostępne są bez biletu, jednakże główne atrakcje, jak np. Pałac Nasrydów są dostępne jedynie z biletem.

Czy Alhambra jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Tak, Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 roku jako jeden z najwybitniejszych przykładów architektury islamskiej na świecie.

Czy Alhambra jest dostępna dla osób niepełnosprawnych?

Niektóre części Alhambry mogą być trudne do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych ze względu na liczne schody i nierówne powierzchnie. Jednak są również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Jak długo trwa zwiedzanie Alhambry?

Czas zwiedzania Alhambry może się różnić w zależności od tempa i zainteresowań odwiedzającego, ale zazwyczaj trwa od 2 do 3 godzin.

Czy można zwiedzać Alhambrę samodzielnie, czy z przewodnikiem?

Zarówno samodzielne zwiedzanie, jak i korzystanie z usług przewodnika są możliwe w Alhambrze. Warto jednak mieć na uwadze, że przewodnicy mogą dostarczyć ciekawych informacji i kontekstu historycznego.

Czy Alhambra jest otwarta przez cały rok?

Tak, Alhambra jest zazwyczaj otwarta przez cały rok, ale może być zamknięta w niektóre święta lub specjalne okazje. Zaleca się sprawdzenie godzin otwarcia przed planowaną wizytą.

Czy Alhambra oferuje wycieczki nocne?

Tak, Alhambra często oferuje wycieczki nocne, zwłaszcza latem. Jest to doskonała okazja do podziwiania kompleksu w innej atmosferze i podświetleniu.

Czy można zrobić zdjęcia w Alhambrze?

Fotografowanie jest dozwolone w Alhambrze, ale w pałacu nie można używać flesza, istnieją także ograniczenia dotyczące używania statywów.

Czy można kupić pamiątki w Alhambrze?

Tak, w Alhambrze znajdują się sklepy z pamiątkami, gdzie można kupić różnorodne produkty związane z kompleksem i kulturą hiszpańską.

Czy Alhambra oferuje audioprzewodniki w różnych językach?

Tak, Alhambra często oferuje audioprzewodniki w różnych językach, które umożliwiają zwiedzanie kompleksu we własnym tempie i w wybranym języku.

 

Komentarze do Alhambra (38) Średnia ocen: 4 Dodaj komentarz    /    Oceń budowlę

Twoja opinia
#0
Podziel się wrażeniami... napisz coś o budowli...
4  /  5
Średnia ocen

Na podstawie 38 komentarzy
BN
#38
BN
4 lata temu
Super
Ocena ogólna: szczegółowe oceny
Piotrek
#37
Piotrek [http://piotrsworld.com/]
8 lat temu
Hejka. Mieszkam w Granadzie i swoją relację wraz ze zdjęciami zamieściłem na blogu: http://piotrsworld.com/2015/12/14/wizyta-w-palacu-alhambra-granada/ Pałac Alhambra Granada
pinezka
#36
pinezka
12 lat temu
pfff... przepisane słowo w słowo z książki... moglibyście choć podać to w źródłach.... a, i zastanawiam siię czy osoba pisząca na tej stronie była w Alhambrze. nawet Cię na własny opis nie stać ??
moni
#35
moni
13 lat temu
Czy jest jakiś sposób, żeby zabukować bilety do Alhambry, i nie musieć potem mieć karty kredytowej przy sobie? Mam tylko pożyczane do dyspozycji no i nie zabiore ich na wakacje.. :/ Plis Help
Jacek
#34
Jacek
15 lat temu
prosze o kontakt ludzi którzy byli na costa del sol i zwidzali andaluzje wypozyczonym autem, chciałbym dowiedziec sie czegos wiecejo regionie co warto zobaczyc jak równiez porady praktyczne prosze o info na gg 508478
on
#33
on
15 lat temu
byłem tam 15 lat temu zapamiętałem akustyczną salę w której stojac przy ścianie szepcząc w kierunku niej osoba w przeciwnym rogu słyszy cię jakby miała założone słuchawki był tam ktos!!
Sylwia
#32
Sylwia
15 lat temu
Byłam tam w zeszłym tygodniu, bilety podrożały i kosztują teraz 13 euro. Nie musiałam nic rezerwować wcześniej. Z zewnątrz faktycznie nie wygląda zachwycająco, ale jak się wejdzie do środka to można się zakochać.Poprostu bajka. Polecam i pozdrawiam:)
podr
#31
podr
15 lat temu
zwiedzałam Alhambre w zeszłą niedziele (10.08.2008) a bilety do pałacu rezerwowałam ok tygodnia wczesniej telefonicznie, pytali o wszystkie dane, plus numer karty kredytowej z której od razu odciągnięli za bilety - 13 euro za osobę.. odbiór na miejscu w automatach - po włożeniu karty kredytowej drukuja sie bilety - sprawnie i szybko - choć po odstaniu małej ale nieuciązliwej kolejki... sama Alhambra cudowna, magiczna... a wnętrze pałacu imponujące...jesli jedziecie do hiszpani polecam...ja spedzałam wakacje na costa del sol i wypozyczonym autkiem zwiedziłam wiele, nie tylko granadę i alhambrę...polecam
daria
#30
daria
16 lat temu
Byłam niedawno i polecam:) Robi wrażenie...
voyager747
#29
voyager747
16 lat temu
Byłem, widziałem, jest piękna. Byliśmy w czerwcu o 16ej i bilety mieliśmy do Palacios Nazaries na 19.30 bez rezerwacji.
Monika
#28
Monika
17 lat temu
Zamierzając zwiedzać Alhambrę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, iż kupno biletu do pałacu jest niesamowicie utrudnione bez wcześniejszej rezerwacji. Sprzedawane są 2 rodzaje biletów - do ogrodów i palacu ( 10 euro) lub do samych ogrodów ( 5 euro). O ile biletów do ogrodów ( 5 euro) są dostępne bez ograniczeń, o tyle do samego pałacu i ogrodów ( łącznie cena 10 euro) brakuje już o 9.00. Kasy sa czynne od 8.00 i aby bilet dostać należy przyjść i ustawić się w kolejce najpóźniej o 7.00-8.00. Ja przyszłam o 7.30, stalam w kolejce do 12.00 i udało mi się nabyć bilet dopiero na zwiedzanie o godz.17.00, a był to miesiąc kwiecień-maj ( niski sezon). A poza tym jest cudownie.
Paulina
#27
Paulina
17 lat temu
mejce niesamowite i fascynujace! Polecam zdecydowanie... i sama marze o tym, by sie tam wybrac jeszcze raz! W kompleksie Alahambry oprocz Palacu Nasrydow znajduje sie jeszcze renesansowy palac Krola V, Alcazaba oraz Generalife - cudowne ogrody, a niegdys rezydencja letnia. Masa niezwyklych obiektow.... Odwiedzcie koniecznie! Ps. Faktycznie Alahambra zasluguje na bardziej szczegolowy opis :)
Olcia
#26
Olcia
17 lat temu
Jest to sliczne miejsce, a te osoby, ktore tam nie byly i sie negatywnie wymawiaja na temat Alhambry (czyt. Alambry, bo w Hiszpani nei wymawia sie H) niech sie przymkna. Bylam tam i mi sie bardzo podobalo
Pawe
#25
Pawe
17 lat temu
Witam! Bardzo proszę osoby, które odiwedzały ostatnio Alhambrę o kontakt mailowy pawel.kiepel@wp.pl lub tel 600 068 331. Bardzo zależy mi na poradach praktycznych. Dziękuję i pozdrawiam. Paweł
Asia
#24
Asia
17 lat temu
ślicznie!!! jak dla mnie wyglada tak jakby magicznie:) chcialabym sie tam wybrac...
Ewa
#23
Ewa
17 lat temu
Srednio ciekawe na pweno nie w okresie upalow, nie polecam
Dominisia
#22
Dominisia
18 lat temu
piekne miejsce mi sie bardzo podobało wole tam zostac
Alda
#21
Alda
18 lat temu
Nazwa "Alhambra"(po arabsku "czerwony")może nawiązywać do koloru cegieł,z których Maurowie wznieśli zewnętrzne mury.Wielu jednak bardziej przekonuje wyjaśnienie arabskich historyków,że budowa Alhambry odbywała się w "blasku pochodni"rzucających nocą na mury czerwoną poświatę.
basja
#20
basja
18 lat temu
zniwolajaca relikt naszej ludkosci. widze kobiety w czarczafach, groznych facetow i woojsko. Fascynyja mnie te czasy ,sredniowiecze bylo najwspanialsze w dziejach naszej kultury. Ale.. opis Alhambry jest delikatnie mowiac lakoniczny, szkoda,
Stanis
#19
Stanis
18 lat temu
co to ma byc!!!!A przez kogo został zbudowany zamek Alhambra?!:P
Spanish girl
#18
Spanish girl
18 lat temu
Alhambra jest cudowna!! Polecam wszystkim!!
evita
#17
evita
18 lat temu
świetna, zapamiętam ją na długo, zgubiłam się tam w oststnią sobotę i... nikt mnie nie szukał :(
mgr. Ryszard M
#16
mgr. Ryszard M
19 lat temu
prosze państwa czy wy czytaliście ten tekst on wogóle kłamie fotorafie sa prawdziwe ale teksty troche przekrecony zawarte tu informacje sa niepawdziwe
podr
#15
podr
19 lat temu
Alhambrę można podziwiać całe życie, zwłaszcza wewnątrz jak i spoza murow, np. ze wzgórza Albaicin w dodatku o wschodzie lub zachodzie słońca. Polecam. Żal mi tych, ktorzy wulgarnością pokrywają własne nieuctwo, chyba jednak resztki człowieczeństwa drzemią i w nich, bo chyba szukają czegoś ciekawszego, niż te swoje teksty. Po co by wchodzili na tę stronę? Żal serce ściska...
Shantal
#14
Shantal
19 lat temu
Opisy są troszkę powierzchowne i nie mówią zbyt wiele o samej architekturze budowli.

Położenie na mapie / Jak tam dojechać

Redakcja Budowle.pl
Pogoda w okolicy
Dzisiaj (19 maja)
aktualna pogoda w tej lokalizacji
21.2 ° C
11.2 ° (min)     21.8 ° (max)
0 mm
6 m/s
1010 hPa
Jutro (20 maja)
pogoda jutro w tej lokalizacji
19.7 ° C
9.6 ° (min)     20.2 ° (max)
0 mm
6.3 m/s
1013 hPa
Pokaż prognozę na 14 dni Źródło: openweathermap.org
Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie, więcej szczegółów w naszej polityce cookies. Zamknij